eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Gdzie szukać pracy w Warszawie?

2022-06-06 15:28

Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Gdzie szukać pracy w Warszawie? © Adobe Stock

Komunikat PR

Warszawa postrzegana jest jako nowoczesne, nieustannie rozwijające się miasto wielu możliwości. Także tych zawodowych - zarówno pod kątem liczby ofert pracy, jak i zarobków. Nic więc dziwnego, że wiele osób gotowych jest nawet przeprowadzić się do stolicy, by zdobyć wymarzoną posadę i piąć się po szczeblach kariery w wybranej branży. Podpowiadamy, gdzie warto szukać pracy w Warszawie.

Obecny rynek pracy w Warszawie: wysokie pensje, niskie bezrobocie


Warszawski rynek pracy niesie wiele możliwości dla osób o różnych kwalifikacjach i poziomie zawodowego doświadczenia. Jest atrakcyjny również pod kątem oferowanych stawek.

Jak wynika z aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na koniec kwietnia 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w stolicy wyniosło 8219,68 zł brutto, czyli około 6000 zł na rękę. Dla porównania, średnia dla całego kraju wynosi obecnie 6665,64 zł brutto, a więc około 5000 zł netto. Jak widać, różnica jest znaczna.

„Warszawa to największy ośrodek gospodarczy w Polsce. Rynek pracy w stolicy jest bardzo elastyczny i pozwala znaleźć zatrudnienie w różnych branżach. W dodatku często pracownicy różnych sektorów mogą liczyć na o wiele lepszą pensję niż na tych samych stanowiskach w pozostałych częściach kraju” – komentuje ekspert GoWork.pl – serwisu, na którym stołecznych ofert pracy nie brakuje (sprawdź: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l).

I choć koszty życia w Warszawie są wyższe niż w innych polskich miejscowościach, wiele osób decyduje się na przeprowadzkę, by skorzystać z możliwości, jakie niesie stołeczny rynek pracy. Zwłaszcza że stopa bezrobocia rejestrowanego w stolicy jest o wiele niższa niż gdzie indziej (według GUS na koniec kwietnia 2022 roku wyniosła 1,8 proc. w Warszawie oraz 5,2 proc. w całym kraju), więc i o wakat zdecydowanie łatwiej.

W jakich branżach można znaleźć pracę w Warszawie?


Jak wynika z Barometru Zawodów – jakościowego badania prognozującego zapotrzebowanie na pracowników, zainicjowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowanego przez Departament Rynku Pracy współpracujący z wojewódzkimi urzędami pracy – w Warszawie największy deficyt występuje w takich zawodach, jak:
 • listonosze i kurierzy,
 • magazynierzy,
 • maszyniści,
 • murarze i tynkarze,
 • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
 • pracownicy fizyczni w produkcji i w pracach prostych,
 • pracownicy obsługi ruchu szynowego,
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • pracownicy służb mundurowych,
 • robotnicy budowlani,
 • spawacze,
 • sprzątaczki i pokojowe,
 • zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Jednak nie tylko osoby zawodowo związane lub planujące się związać z transportem, logistyką, spedycją, budownictwem, przetwórstwem przemysłowym i produkcją, edukacją, sprzątaniem czy mundurowi mają szansę na bezproblemowe znalezienie posady w Warszawie.

Pracodawcy zgłaszają również zapotrzebowanie na pracowników medycznych, świadczących usługi opiekuńcze, związanych z branżą e-commerce, rachunkowością i księgowością, analityką, projektowaniem i administrowaniem bazami danych, programowaniem, obsługą klienta, sprzedażą, PR, reklamą, marketingiem, motoryzacją, sektorem gastronomiczno-spożywczym i nie tylko.

Łącznie w prognozie na 2022 rok znaleźć można ponad 60 zawodów, w których w stolicy brakuje obecnie rąk do pracy. To świetna wiadomość zarówno dla osób aktywnie poszukujących nowego zajęcia zarobkowego w swojej specjalizacji, jak i dla tych, które wciąż szukają własnej ścieżki zawodowej i na przykład myślą o przebranżowieniu się.

Internetowe serwisy pełne ofert pracy w Warszawie


Rozglądając się za pracą w Warszawie, warto przede wszystkim skorzystać z profesjonalnych serwisów internetowych z ogłoszeniami rekrutacyjnymi, takich, jak chociażby GoWork.pl. To nie tylko źródła rzetelnych informacji o ofertach, ale również świetny sposób na zaoszczędzenie czasu podczas poszukiwań.

Posiadają najczęściej rozbudowane możliwości filtrowania ogłoszeń – po województwach, po miejscowościach, po stanowiskach, po rodzajach umów, po rodzajach etatu, a zdarza się, że nawet po widełkach płacowych. Zawężenie wyników do konkretnych kryteriów wyszukiwania znacząco usprawnia proces poszukiwania.

W dodatku, na wielu portalach tego typu można zapisać się na mailowe alerty o ofertach dla konkretnych branż, miast, stanowisk itd. Powiadomienia przychodzą na skrzynkę e-mail w momencie, gdy pojawiają się nowe ogłoszenia rekrutacyjne, odpowiadające oczekiwaniom szukającego.

Niektóre portale, jak wspomniany GoWork.pl, posiadają również bazy opinii na temat pracodawców, dodawanych przez byłych i obecnych pracowników oraz pozwalającym kandydatom na zadawanie pytań osobom mających doświadczenia zawodowe z danym przedsiębiorstwem. To cenne źródło wiedzy dla każdego, kto rozważa podjęcie zatrudnienia w konkretnej organizacji.

Czy na portalach społecznościowych da się znaleźć pracę w Warszawie?


Kolejnym źródłem ofert pracy w Warszawie są media społecznościowe. Mowa tu zarówno o typowych portalach biznesowych, jak LinkedIn czy Goldenline, ale też o grupach tematycznych na Facebooku, gdzie coraz prężniej działają rekruterzy.

W przypadku dwóch pierwszych serwisów kandydat może stworzyć swój profesjonalny profil zawodowy, przypominający tradycyjne CV. Do dyspozycji ma pokaźną bazę ofert pracy z różnych sektorów gospodarki. Ma również szansę na otrzymanie bezpośrednich propozycji pracy od osób rekrutujących. Prawdopodobieństwo dostania takiej oferty zwiększa fakt odpowiednio uzupełnionego profilu, dlatego warto poświęcić czas na jego jak najlepsze przygotowanie i przedstawienie swojej zawodowej sylwetki w atrakcyjny sposób.

Dobrym pomysłem na szukanie zatrudnienia w Warszawie jest również dołączenie do grup na Facebooku o tematyce związanej z pracą w stolicy lub z pracą w danej branży czy na konkretnym stanowisku. Warto na bieżąco śledzić pojawiające się w nich publikacje osób oraz firm poszukujących pracowników. By nic nie umykało uwadze, można skorzystać z powiadomień o nowych postach w grupach.

Urząd pracy w Warszawie – czy warto skorzystać z jego pomocy?


Poszukując zatrudnienie w Warszawie, warto też rozważyć rejestrację w urzędzie pracy. I to wcale nie tylko z uwagi na możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych czy o prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

W stołecznym urzędzie pracy dostępna jest spora baza ofert zatrudnienia zgłaszanych przez pracodawców z przeznaczeniem wyłącznie dla osób zarejestrowanych. Nie ma zatem innej możliwości aplikowania na nie, jak tylko za pośrednictwem tej instytucji.

Ponadto, w urzędzie swoją działalność prowadzą doradcy zawodowi, którzy mogą pomóc w ukierunkowaniu kariery zawodowej. Osoby zarejestrowane posiadają również takie przywileje, jak szansa na ubieganie się o sfinansowanie szkoleń, studiów czy egzaminów zawodowych, a nawet otrzymania pokaźnej dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Praca w Warszawie z polecenia


Niezwykle pomocne w szukaniu pracy w Warszawie jest również posiadanie kontaktów do osób zatrudnionych w stolicy. Jeśli ma się taką możliwość, warto zwrócić się o pomoc lub odświeżyć stare znajomości.

Bardzo często, zwłaszcza w dużych firmach, poszukuje się kandydatów rekomendowanych przez obecnych pracowników. W wielu przedsiębiorstwach działają specjalne systemy poleceń, w ramach których za rekomendację otrzymać można nawet dodatkowe wynagrodzenie.

Rozważenie tej ścieżki z perspektywy poszukującego pracy w Warszawie jest bardzo korzystne. Posiadanie odpowiednich znajomości często pomaga w krótkim okresie znaleźć wakat w firmie, na temat której można otrzymać informacje z pierwszej ręki.

Jak przygotować się do szukania pracy w Warszawie?


Poszukiwania pracy warto prowadzić wielotorowo, pamiętając za każdym razem o odpowiednim dostosowaniu swoich dokumentów aplikacyjnych, jak CV czy list motywacyjny, do danego ogłoszenia.

Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w procesie rekrutacji, ale również o wyszczególnienie kluczowych informacji na temat doświadczenia czy kwalifikacji, które są istotne z perspektywy danego stanowiska, zamiast wysyłać identyczny życiorys i podanie w odpowiedzi na wszystkie oferty. I choć wymaga to często sporych nakładów czasowych, warto je ponieść, by przekonać rekrutera do swojej kandydatury już na etapie kwalifikowania zgłoszeń.

Po otrzymaniu zaproszenie do rozmowy z osobą rekrutującą warto gruntownie przygotować się z wiedzy na temat branży i firmy, do której się aplikuje. Dobrze jest przemyśleć też kwestie związane z wynagrodzeniem. Pytanie o oczekiwania finansowe kandydata pojawia się niemal podczas każdej rekrutacji. O wiele rzadziej to rekruter mówi o możliwych widełkach płacowych potencjalnego pracodawcy. Dobrą praktyką jest przejrzenie struktury wynagrodzeń dla konkretnej branży, stanowiska czy stażu pracy i dostosowanie swojej odpowiedzi do realiów rynkowych.

Warszawa daje wiele możliwości na znalezienie pracy. Odpowiednie przygotowanie się do ubiegania się o wakat oraz cierpliwe poszukiwanie ofert najlepiej dopasowanych do oczekiwań i kwalifikacji kandydata prędzej czy później kończy się sukcesem i pozwala podjąć ciekawe wyzwania zawodowe.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: