eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Dlaczego bank nie udzieli Ci pożyczki bez BIK?

Dlaczego bank nie udzieli Ci pożyczki bez BIK?

2022-03-31 11:02

Dlaczego bank nie udzieli Ci pożyczki bez BIK?

Dlaczego bank nie udzieli Ci pożyczki bez BIK? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Potrzebujesz dodatkowej gotówki, więc zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o pożyczkę? Możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w banku, który zweryfikuje Cię w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jakie informacje sprawdza bank? Dlaczego nie udzieli Ci pożyczki bez BIK?

Dlaczego bank sprawdza klientów w BIK?


Instytucja finansowa musi działać zgodnie z prawem. Ustawa o kredycie konsumenckim zobowiązuje bank do oceny zdolności kredytowej konsumenta przed udzieleniem pożyczki czy na przykład przyznaniem limitu na karcie kredytowej.

Zdolność kredytowa to Twoja możliwość spłaty zobowiązania z odsetkami i opłatami zgodnie z warunkami umowy. Bank ponosi ryzyko, pożyczając Ci pieniądze, więc musi wiedzieć, czy jesteś w stanie oddać je w terminie.

Kiedy bank bada Twoją sytuację finansową, analizuje m.in.:
  • formę zatrudnienia,
  • źródło i wysokość dochodów netto, czyli kwotę wypłacaną „na rękę”,
  • stosunek dochodów netto do kosztów utrzymania,
  • dawne i aktualne zobowiązania finansowe,
  • jak często składasz wnioski o pożyczki.

Część z tych informacji – szczególnie dotyczących zatrudnienia – dostarczasz bankowi osobiście (np. zaświadczenie od pracodawcy). Inne dane są dostępne w BIK.

Jakie informacje znajdują się w BIK?


BIK przechowuje historie kredytowe klientów banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Baza zawiera:
  • informacje pozytywne – dotyczące zobowiązań spłacanych terminowo,
  • informacje negatywne – odnoszące się do nieregularnie spłacanych lub zaległych zobowiązań.

Każdemu profilowi w BIK-u przyznaje się ocenę punktową – od 1 do 100. Wysoki wynik wskazuje, że dana osoba jest wiarygodnym kredytobiorcą. Bank może jej zaufać, bo ryzyko nieterminowej spłaty pożyczki jest niskie.

Jak sprawdzić, co dokładnie wie o Tobie BIK? Wystarczy, że pobierzesz raport BIK, który kosztuje 39 zł. Jeśli zapłacisz 99 zł, zyskasz pakiet 6 raportów do ściągnięcia w ciągu 12 miesięcy i Alerty BIK – również na rok. Dzięki funkcji alertów dowiesz się, że ktoś sprawdza Twój profil w BIK lub próbuje zaciągnąć kredyt na Twoje dane.

Dlaczego pożyczka bez BIK jest niebezpieczna?


Według danych BIK aż 90% instytucji pożyczkowych korzysta z jego usług. Niestety na rynku finansowym funkcjonują nieuczciwe firmy, przed którymi ostrzega chociażby KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Część parabanków nie weryfikuje klientów w BIK, udzielając pożyczek osobom bez środków na ich terminową spłatę.

Wyobraź sobie, że ktoś prosi Cię o pożyczenie co najmniej kilku tysięcy złotych. Czy wesprzesz tę osobę finansowo, nie wiedząc, jak regulowała dotychczasowe zobowiązania? Czy ma niespłacone raty kredytów? Tak właśnie działa pożyczka bez BIK. Jest niebezpieczna, bo dostępna dla osób, które ze względu na niską zdolność kredytową nie dostałyby pożyczki w banku.

Ponadto chwilówki bez BIK są traktowane jako sposób na pozbycie się długów, ale tak naprawdę tylko pogarszają sytuację pożyczkobiorcy. Udzielanie pożyczek dłużnikowi w trudnym położeniu finansowym doprowadza do spirali zadłużenia, czyli spłacania jednego zobowiązania innym. Dłużnikowi udaje się odsunąć windykację w czasie, ale pogrąża się w kolejnych pożyczkach, często z wysokim oprocentowaniem. W efekcie dług rośnie.

Możesz obniżyć sumę comiesięcznych rat, zaciągając pożyczkę konsolidacyjną w banku. Dzięki temu rozwiązaniu łączysz różne zobowiązania finansowe w jedno. Przy okazji możesz pożyczyć dodatkową gotówkę na dowolny cel – oczywiście jeśli pozwala na to Twoja zdolność kredytowa. Pamiętaj jednak, że pożyczka konsolidacyjna wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. prowizją za uruchomienie kredytu. Ponadto zmniejszenie comiesięcznych rat powoduje wydłużenie okresu spłaty. Odsetki rosną, więc całkowity koszt zobowiązania jest wyższy.

Kiedy pożyczka bez BIK jest nieuczciwym chwytem marketingowym?


Reklamy firm pozabankowych przyciągają klientów hasłami w stylu „pożyczka bez BIK”, „pożyczka bez KRD” czy „pożyczka dla zadłużonych”. Ich odbiorcy myślą, że zdobędą dodatkową gotówkę, mając złą historię kredytową i problemy z płynnością finansową. Niestety komunikaty marketingowe nie zawierają wszystkich szczegółów z umowy pożyczki, która stanowi, że klienci są weryfikowani w innych bazach danych.

Mowa tu o biurach informacji gospodarczej, nazywanych rejestrami dłużników. Zbierają informacje pozytywne i negatywne – o opłaconych terminowo lub przeterminowanych zobowiązaniach, np. rachunkach za media. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jest częścią Grupy BIK. Jako jedyne przekazuje dane zgromadzone w BIK i ZBP (Związku Banków Polskich) przedsiębiorcom z różnych branż. Jeśli firma pozyskuje dane z BIG InfoMonitor oraz innych rejestrów, slogany typu „pożyczki bez BIK” okazują się obietnicami bez pokrycia.

BIK wielokrotnie przestrzegało przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. W poradniku "Kredyt bez BIK może być pułapką" opublikowano listę najczęstszych, niezgodnych z prawem praktyk stosowanych przez firmy pozabankowe. Reklamy sugerujące przyznanie pożyczki bez oceny zdolności kredytowej konsumenta to jedna z metod.

Zdarza się, że nieuczciwe firmy nie weryfikują nigdzie klientów, ale też nie pożyczają pieniędzy. Takim podmiotom zależy wyłącznie na pozyskaniu danych i pobieraniu horrendalnych opłat, np. za SMS-y czy rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, która tak naprawdę nigdy nie miała zostać udzielona.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: