eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Notowania euro, a ryzyko kursowe

Notowania euro, a ryzyko kursowe

2022-01-18 11:05

Notowania euro, a ryzyko kursowe

Notowania euro, a ryzyko kursowe © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Ryzyko kursu walut dotyczy tylko przedsiębiorców działających na zagranicznym rynku walutowym. Związane jest głównie z obrotem euro, którego kurs jest zależny od bardzo wielu czynników m.in. popytu i podaży. Czym jest ryzyko kursu walut? Czy można przed nim ochronić przedsiębiorstwa?

Ryzyko kursu walutowego – co to jest?


Według definicji ekonomicznej ryzykiem kursu walut określa się możliwość wahań kursu jednej waluty (np. euro) w porównaniu z drugą (np. PLN). Wahania kursu walut mogą doprowadzić do straty lub zysku przedsiębiorstwa. Wg definicji ekonomicznej ryzyko kursu walut pojawia się wtedy, gdy dokonywane są transakcje w obcej walucie.

Ryzyko kursowe powstaje najczęściej w przypadku dokonywania transakcji importu lub eksportu towarów, gdy rozliczenie następuje w euro walucie. Gdy zmieni się kurs euro, to wtedy jedna strona traci, a druga zyskuje na notowaniach euro. Wymiany po atrakcyjnym kursie możesz dokonać na https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Ryzyko kursowe dotyczy również kredytów hipotecznych zaciąganych w euro (choć takich jest niewiele).

Ryzyko związane z kursem euro i sposoby ograniczenia


Przedsiębiorcy dokonujący transakcji w euro muszą być przygotowani na tzw. ryzyko kursowe. Jednym ze sposobów jego ograniczenia jest skorzystanie z odpowiednich narzędzi finansowych zewnętrznych i wewnętrznych. Takie działania pozwolą na ograniczenie strat związanych ze zmianą kursu euro.

Zabezpieczenia wewnętrzne przed nagłym wzrostem kursu euro


Wewnętrznym zabezpieczeniem przed nagłym wzrostem kursu euro jest wystawianie faktur w walucie krajowej i zastosowanie tzw. klauzury waloryzacyjnej. Dzięki temu można wyrównać zmianę cen, aby wyrównać różnicę w kursie, która pojawia się między wystawieniem faktury a zapłatą należności.

Ryzyko zmiany kursu euro można ograniczyć, sterując terminem płatności – można go przyspieszyć lub opóźnić w zależności od zmiany kursu. Duże przedsiębiorstwa stosują zabezpieczenie matching – polega ono na zapłacie zobowiązań w tym samym dniu, co otrzyma przelew od kontrahenta.

Zabezpieczenia zewnętrzne przed nagłym wzrostem kursu euro


Ryzyko związane wzrostem kursu euro można ograniczyć, przez przeniesie odpowiedzialności na inne podmioty (instytucje finansowe) lub przez zawieranie kontraktów forward (zablokowanie z dwóch stron kursu walut). Kontrahent i przedsiębiorca uzgadniają wspólnie wysokość kursu. Dzięki temu nie muszą obawiać się wahania kursu euro.

Kolejnym często używanym rozwiązaniem jest umowa futures. Ma działanie podobne do zablokowania kursu euro. Umowa umożliwia zakup i sprzedaż waluty w ustalonym czasie po określonej cenie.

O ryzyku walutowym powinni pamiętać przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji kupna/sprzedaży w euro.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: