eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak żyć w duchu zero waste?

Jak żyć w duchu zero waste?

2022-01-10 15:15

Jak żyć w duchu zero waste?

Jak żyć w duchu zero waste? © unsplash.com

Komunikat PR

Zdrowsze życie, zdrowe środowisko naturalne, wykorzystywane w pełni zasoby naturalne - to dążenia warte dobra całej planety. Wydaje się, że we własnym domu niewiele możesz zrobić dla środowiska. Ale wystarczy ograniczyć na przykład ilość kupowanych produktów, wykorzystywać mniej wody lub prądu, aby dołożyć cegiełkę do prawidłowego dbania o ekologię. W swoim życiu możesz zrobić naprawdę wiele. Pomagają w tym na pewno zasady zero waste i less waste. Ruch zero waste, który narodził się w Stanach w latach 90. zyskał popularność na całym świecie. Czy wiesz, że ideę zero waste również Ty możesz wdrożyć w swoim codziennym życiu? Czym jest? Na czym polega? Jak systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i produkować jak najmniej śmieci?

Zero odpadów? Od czegoś trzeba zacząć.


Dziś każdy wie, czym jest szkodliwość odpadów i tego, że do zachowania dobrego zdrowia człowieka niezbędne jest znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Im mniejsza będzie ilość odpadów, tym mniej szkodliwego gazu wypuszczą one do atmosfery i tym mniej będziemy wpływać na cały światowy ekosystem. Brak śmieci, przy współczesnych trendach konsumpcyjnych wydaje się nierealny, ale na pewno im mniej tych odpadów będzie - tym lepiej dla nas, dla zwierząt, dla natury.

Przeciętny mieszkaniec Europy przyczynia się do generowania odpadów w ilości 500kg rocznie. Celem wszelkich ruchów ekologicznych jest to, aby ludzie produkowali jak najmniej odpadów, nie wpływali na powietrze, wodę, środowisko ogółem. Im szybciej i efektywniej zabierzemy się do tematu, tym dłużej będziemy mogli żyć na tej planecie. Jeśli zdołamy swoimi działaniami ograniczyć produkcję śmieci, pobudzimy matkę ziemię do działania. Czy wiesz, czym są naturalne cykle odnawiania się? W miejscach, gdzie wprowadzono politykę ekologiczną, dziś przyroda odradza się do życia, a do ekosystemu powracają organizmy, które z niego zniknęły. To pokazuje nam, że zdecydowanie warto podejmować wszelkie działania w tym kierunku.

Idea zero waste


Możesz powiedzieć, że sam niewiele zdziałasz, jeśli nie zaangażują się ogromne korporacje i rządy. Po części jest to prawda, ale możesz zacząć od siebie. Styl życia każdej jednostki ma wpływ na całość. Na świecie naprawdę potrzebne jest konkretne działanie, które będzie prowadzić ludzi nie tylko ku większej świadomości ekologicznej, ale będzie także stanowiło realne działania, które każdy z nas jako jednostka może podjąć. A nie są one tak duże jak mogłoby się to wydawać.

Ruchy zero waste (czyli brak marnowania) oraz less waste (mniej marnowania) to działania, które zachęcają ludzi do życia w taki sposób, aby generować jak najmniej odpadów. W idei tej chodzi o nauczenie się, w jaki sposób dokonywać zakupów, jak żyć bardziej świadomie, jak ponownie wykorzystywać jak najwięcej produktów, aby nasza planeta mogła odetchnąć.

Zero waste to ruch, obejmujący konkretne zasady. Jest ich konkretnie 5. Pierwsza z nich to refuse - odmawiaj. Nie gromadź rzeczy niepotrzebnych tj. darmowe gadżety, nie zbieraj długopisów, ulotek reklamowych itp. Po drugie - reduce ( ograniczaj). Czyli kupuj dokładnie tyle, ile jest ci potrzebne, nie więcej. Tyczy się to zarówno jedzenia, jak i ubrań. Po trzecie - reuse (używaj ponownie). Wiele rzeczy możesz zrobić sam, ze znanych i obecnych już w twoim domu komponentów. Po czwarte - recycle (recyklinguj). Dotyczy to zarówno segregacji śmieci jak i świadomego wybierania produktów, które zrobione są z materiałów odzyskanych. Po piąte - rot (kompostuj). Utylizuj to, co podlega procesowi rozkładu. Daj szansę kompostowi.

Warto też wspomnieć, że zero waste różni się nieco od klasycznego recyklingu. Po pierwsze, zero waste to bardziej styl życia i świadomość wyboru odpowiednich produktów czy nauczenie się, jak wykorzystać ponownie już użyte zasoby. Recykling natomiast określa metodę odzysku, bardziej technologiczną. A po drugie, stosując recykling również musimy używać maszyn, prądu oraz wody do ich użytkowania. Jest zatem paradoksalnie mniej ekologiczny niż działanie w domu w duchu zero waste.

Życie wedle tych prostych zasad wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Nie musisz rezygnować z wielu rzeczy, wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka aspektów twojego życia. W ten sposób nie tylko zadbasz o środowisko, ale zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Życie less waste i zero waste - na czym polega?


Każdy z nas może coś zrobić i nie są to działania trudne. Podstawą pozostaje tu umiejętne zarządzanie produktami.

Pierwszym działaniem, jakie możesz podjąć jest zadbanie o prawidłowe zakupy. Unikaj opakowań plastikowych czy jednorazowych reklamówek. Noś swoją torbę ze sobą, poza tym dbaj o to, aby dany produkt, jaki wybierasz nie zawierał sporej ilości tworzyw sztucznych. Wielu producentów obecnie produkuje np. swoje opakowania z produktów przetworzonych. Postaw zatem na kupno takiego właśnie produktu.

Po drugie, sprawdzaj daty ważności. Nie tylko w święta, ogromne ilości żywności marnują się, bo kupujemy zbyt dużo. Najlepiej rób listę niezbędnych zakupów i jedzenia. Pozwoli ci to na takie ich skonsumowanie na bieżąco, aby ich nie zmarnować. Poza tym wykorzystuj też resztki jedzenia. Czy wiesz, że z pozostawionych produktów, jak ostatek pomidora, koniec papryki czy niewykorzystanego szczypiorku możesz zrobić świetną jajecznicę a z pozostawionego mięsa - gulasz? Poszukaj ciekawych przepisów na dania z resztek.

Po trzecie, ogranicz zamawianie dań na wynos. Kupno diety pudełkowej lub zamówienie dań z ulubionej restauracji jest przyjemne i proste, ale najczęściej firmy te pakują jedzenie w plastikowe opakowania. Jeśli już musisz to robić wybieraj te firmy, które ograniczają tworzywa sztuczne i pakują dania w opakowania biodegradowalne.

Po czwarte, DIY. Tak naprawdę wszelki materiał nadaje się do ponownego użytku. Opakowania po świeczkach zapachowych, szklane słoiki możesz wykorzystać ponownie. Wiele rzeczy, które już masz tj. stare gazety, włóczki, stare ubrania, tekturowe pudełka, a nawet rozbite naczynia możesz konstruktywnie wykorzystać do stworzenia czegoś nowego. Może szukasz doniczki dla roślinki albo zrobić lampion? W sieci znajdziesz wiele przydatnych pomysłów jak zrobić coś z niczego.

Po piąte, garderoba. Kupowanie produktów nowych to niemal narkotyk. Moda zmienia się nawet częściej niż raz w roku, ale umówmy się - nie musisz mieć nowej kurtki co 3 miesiące. Wystarczy, że nie będziesz kupować zbędnych rzeczy. Zainwestuj w klasyczne must have - małą czarną, jedne legginsy, prostą bluzę itp. Wybieraj fasony klasyczne, uniwersalne, takie jakie dowolnie możesz ze sobą łączyć, nie posiadając w szafie 10 różnych koszul.

Po szóste, ograniczaj zasoby. Oszczędzaj benzynę, wodę, prąd. Niby oczywistość, ale często o niej zapominamy.

Po siódme, śmieci. Naucz się właściwej segregacji odpadów. To naprawdę pomaga planecie.

Po ósme, kosmetyki. Na rynku obecnie znajdziesz takie, które zawierają jedynie naturalne składniki, bez konserwantów. Kosmetyki eko i wege są nie tylko lepsze dla środowiska, ale powodują też mniej alergii, a są tak samo skuteczne jak te komercyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat życia w duchu ekologii, zapoznaj się z artykułem Zero waste - co to znaczy? Jak żyć w duchu zero waste?

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: