eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Zwolnienie lekarskie online - czy każdemu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie online - czy każdemu przysługuje?

2022-01-05 14:57

Zwolnienie lekarskie online - czy każdemu przysługuje?

Zwolnienie lekarskie online - czy każdemu przysługuje? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na pracę, a nie może on skorzystać z konsultacji stacjonarnych u lekarza, może postawić na zwolnienie lekarskie online. To dokument, który nie różni się od L4 wystawianego w przychodni. Usprawiedliwia nieobecność chorego w pracy i uprawnia go do pobierania świadczeń chorobowych. Jak i kto może dostać L4 online?

Zwolnienie lekarskie online – dla kogo?


Czasowa niezdolność do pracy mogłaby się wiązać z utratą pensji, gdyby nie możliwość otrzymania od lekarza na ten czas L4, które uprawnia do pobierania świadczeń zdrowotnych. Nie każdy może jednak z tej możliwości skorzystać. L4 przeznaczone jest jedynie dla pracowników opłacających składkę chorobową przez wymagany w ustawie czas. Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a także tych przedsiębiorców i zleceniobiorców, którzy zdecydowali się składkę chorobową opłacać dobrowolnie.

Nie zawsze koniecznością jest „fizyczne” zgłoszenie się do przychodni, by móc skorzystać z pomocy lekarskiej. Funkcjonuje również L4 elektroniczne, które może być wystawione w ramach zdalnych konsultacji lekarskich. Skorzystać może z niego każdy, kto nie czuje się na siłach, by pojechać do lekarza, czy też nie może umówić się w porę na konsultację stacjonarną. E-zwolnienia lekarskie cieszą się popularnością zwłaszcza w sezonie większego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe.

Jak dostać zwolnienie lekarskie przez Internet?


Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawiane jest osobom, których stan zdrowia nie pozwala czasowo na świadczenie obowiązku pracy. Jak dostać zwolnienie lekarskie przez Internet? W praktyce nie jest to trudne. E-zwolnienia lekarskie są dziś wystawiane przez wiele placówek oferujących zdalne konsultacje medyczne, czyli konsultacje z lekarzem za pośrednictwem Internetu. Przykładem może być zwolnienie lekarskie online w NaszaRecepta.pl.

Pacjenci mają jednak spory wybór medycznych placówek zdalnych, a to znaczne udogodnienie, biorąc pod uwagę, że nie muszą po receptę czy L4 zgłaszać się wyłącznie do swojego lekarza. Wybierając stronę świadczącą konsultacje przez Internet, warto oczywiście wcześniej zwrócić uwagę na jej profesjonalizm i opinie innych pacjentów. Koniecznie należy zweryfikować także numer podmiotu medycznego, by mieć pewność, że korzysta się z usług sprawdzonej i godnej zaufania placówki.

L4 elektroniczne – jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać?


By otrzymać zwolnienie lekarskie online, przede wszystkim należy wybrać placówkę, która udziela pacjentom medycznych konsultacji przez Internet. Kolejny krok to konsultacja z lekarzem, która zazwyczaj polega na zgodnym z prawdą uzupełnieniu formularza medycznego. Wybierając prywatne usługi podmiotów medycznych, pacjent zobligowany będzie ponadto do uiszczenia opłaty za prywatną konsultację. Następnie lekarz analizuje przesłany dokument i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego, czy nie.

W przypadku wątpliwości lekarz może poprosić pacjenta o dosłanie dokumentów medycznych, czy też odpowiedzi na dodatkowe pytania. Jeśli stwierdzona będzie czasowa niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych, wystawione będzie pacjentowi zwolnienie lekarskie elektroniczne. Jak sprawdzić, czy już je wystawiono i na jak długo? Powiadomienie przyjdzie do pacjenta za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail. Można również zalogować się na swoje IKP lub konto PUE ZUS, gdzie można będzie sprawdzić szczegóły zwolnienia.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: