eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Księga wieczysta mieszkania - czego się z niej dowiemy?

Księga wieczysta mieszkania - czego się z niej dowiemy?

2021-12-29 15:37

Księga wieczysta mieszkania - czego się z niej dowiemy?

Księga wieczysta mieszkania - czego się z niej dowiemy? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

W księdze wieczystej mieszkania znajdziemy najistotniejsze informacje, które dotyczą danej nieruchomości. Warto więc wiedzieć, jak można skorzystać z dokumentu.

Czym jest księga wieczysta danego mieszkania?


Dla każdej nieruchomości zakłada się księgę wieczystą o indywidualnie nadawanym numerze. To właśnie w tym dokumencie, który obecnie ma formę zdigitalizowaną, znajdziemy najważniejsze dane odnoszące się do nieruchomości. Księgami wieczystymi rządzi zasada jawności, dzięki której może do nich zajrzeć każdy. Dopiero dla zapoznania się z aktami księgi wymagane jest wskazanie interesu prawnego.

Kiedy powinniśmy zajrzeć do księgi wieczystej mieszkania?


Warto znać treść księgi wieczystej na przykład przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania, niezależnie od tego czy nabywamy je od dewelopera czy z rynku wtórnego. Może być też ona niezwykle przydatna w przypadku wynajmu nieruchomości lub w czasie postępowań spadkowych i tych związanych z darowizną. Dobrze jest bowiem wiedzieć, iż w sytuacji gdy zachodzi rozbieżność między stanem rzeczywistym a stanem ujawnionym w księdze, decydujące znaczenie mają zapisy z księgi (mogą mieć one wpływ na postępowanie sądowe w sprawie nieruchomości).

Działy księgi wieczystej


Każda księga wieczysta dzieli się na działy, które zawierają różne informacje dotyczące danej nieruchomości. W Dziale I-O "Oznaczenie nieruchomości" i I-Sp "Spis praw związanych z własnością", znajdziemy oznaczenia dotyczące mieszkania, jak również praw związanych z prawem własności. Tam możemy zweryfikować adres mieszkania, jego metraż, ilość i układ pomieszczeń (to pozwoli stwierdzić czy na przykład nie dokonano przeróbek).

Kolejny Dział II "Własność" powie nam więcej o właścicielu. Sprawdzimy, czy osoba za niego się podająca jest ujawniona w księdze oraz czy nie ma innych współwłaścicieli, którzy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości.

Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" związany jest z prawami rzeczowymi i osobistymi. Tam też sprawdzimy, czy na mieszkaniu nie ciążą służebności, prawo dożywocia.

Niezwykle istotna jest również treść działu IV "Hipoteka", gdzie dostępne są informacje o zadłużeniu mieszkania. Jeśli nieruchomość obciąża hipoteka, to tam będzie ona wpisana. Warto mieć tę informację przed podjęciem decyzji o zakupie, z uwagi na fakt, iż kupując zadłużone mieszkanie, zostajemy zobowiązani do jego spłacenia.

Katalog spraw (wpisów), które mogą być ujawnione w księdze wieczystej, jest bardzo szeroki. Ich szczegółowe omówienie znajdziesz na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

Jak zapoznać się z treścią księgi wieczystej?


Żeby zajrzeć do księgi wieczystej musimy znać numer księgi. Wtedy bezpłatnie znajdziemy i pobierzemy dokument do wglądu korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Istnieje też możliwość weryfikacji księgi w siedzibie właściwego sądu rejonowego, co jest zdecydowanie mniej wygodne z uwagi na fakt, iż obecnie księgi zakładane są online. Co jednak jeśli nie znamy numeru księgi? Warto skorzystać z komercyjnych wyszukiwarek internetowych, które pomogą nam znaleźć ten numer w oparciu o adres nieruchomości lub numer działki.

Zanim podejmiemy naprawdę istotne i wiążące decyzje związane z mieszkaniem, zweryfikujmy jego księgę wieczystą. Pomoże nam to uniknąć nabycia "kota w worku" i jednocześnie uspokoi nas co do stanu prawnego nieruchomości. Może być to też ważne, jeśli w związku z mieszkaniem nastąpi spór sądowy, którego będziemy stroną.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: