eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Nowy projekt IT? Poznaj 5 kroków, które pomogą Ci osiągnąć sukces!

Nowy projekt IT? Poznaj 5 kroków, które pomogą Ci osiągnąć sukces!

2021-12-23 14:26

Nowy projekt IT? Poznaj 5 kroków, które pomogą Ci osiągnąć sukces!

Nowy projekt IT? Poznaj 5 kroków, które pomogą Ci osiągnąć sukces! © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Na sukces projektu IT składa się wiele czynników, a jednym z niezwykle ważnych jest odpowiednie przygotowanie do całego przedsięwzięcia i znalezienie właściwego software house’u, który kompleksowo wesprze Cię w procesie budowy produktu. Aplikacje powstają krok po kroku, wymagając przy tym czasu i pełnego zaangażowania. Niemalże każdy etap tworzenia takiego produktu - od zaplanowania, poprzez realizowanie i monitorowanie osiąganych wyników - jest kluczowy dla jego powodzenia.

W poniższym materiale podpowiemy, jakie działania pozwolą dobrze rozpocząć projekt informatyczny i przydadzą się na samym początku drogi. Zobacz, jak możesz zwiększyć swoje szanse na sukces.

Krok 1: Czego potrzebują Twoi potencjalni klienci?


Czy wiesz jaka jest Twoja grupa docelowa, czego potrzebuje, jaki produkt spełni jej oczekiwania i co realnie ją zainteresuje?

Pytanie to tylko pozornie jest oczywiste – nadal wiele firm zapomina o stworzeniu persony, która pomogłaby im zrozumieć swojego klienta. Ten ważny i często pomijany krok bardzo często prowadzi do rozczarowania, do „przeszacowania” budżetu i w ostateczności – do stworzenia produktu, który nie trafia tam, gdzie pierwotnie miał trafić.

W pierwszym kroku zbadaj więc potrzeby rynku i skoncentruj się na realnych potrzebach i oczekiwaniach potencjalnych klientów, co umożliwi właściwe dostosowanie produktu. To również dobry moment na przeanalizowanie swojej konkurencji – potraktuj ją zarówno jako źródło inspiracji, jak i czynnik motywujący. Sprawdź, które działania są skuteczne, a które odbiły się bez większego echa. Analizuj. Wnioskuj. Notuj.

Krok 2: Masz wstępny plan i cele biznesowe?


Rozpoczynając współpracę z software house’m, ważne jest przedstawienie wstępnego planu na produkt i funkcjonalności niezbędnych do spełnienia jego założeń.

Ponownie - w tworzeniu planu pomogą Ci cele, które stworzyłeś na początku projektu. Zastanów się jaki dokładnie produkt chcesz zbudować, oszacuj budżet i deadline, zastanów się jakie technologie będziesz wykorzystywać. Jeśli niektóre obszary sprawiają Ci kłopot - zespół doświadczonych specjalistów z pewnością Ci pomoże, np. sugerując odpowiednią technologię i wielkość zespołu projektowego. Jeśli na tym etapie mnogość wątków i elementów Cię przytłacza – skup się na fundamentalnych, kluczowych funkcjach, których wdrożenie jest niezbędne, aby produkt działał i był gotowy do pierwszych testów.

Krok 3: Nadal nie wiesz co robić? Zbierz to w całość!


Na tym etapie najprawdopodobniej masz szereg danych, notatek i uwag które należy… złożyć w całość. Zebranie wymagań projektowych i stworzenie jednego dokumentu w postaci specyfikacji technicznej jest kluczowe, aby uporządkować dotychczasową pracę. Będzie ona stanowić drogowskaz dla software house’u, który rozpocznie proces tworzenia produktu. W specyfikacji technicznej należy zawrzeć wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne produktu, obrazujące jego sposób działania i najistotniejsze funkcjonalności.

Na tym etapie istotna jest wnikliwość i sumienność – im rzetelniej do tego podejdziesz, tym większa szansa, że projekt zostanie zrozumiany przez zespół techniczny i zrealizowany według dotychczasowych ustaleń.

Krok 4: Wybrałeś właściwy software house?


Twój projekt IT potrzebuje wsparcia specjalistów, którzy odpowiednio pokierują pracą i zrealizują pomysł zgodnie z założeniemi. Jeśli zamierzasz rozpocząć współpracę z software house’m, pamiętaj, że warto przeanalizować potencjalnego partnera pod kątem doświadczenia i umiejętności, aby współpraca układała się pomyślnie. Zadanie to jest trudne, a sam proces poszukiwania – nierzadko żmudny i czasochłonny, dlatego podpowiadamy, jak do niego podejść.

Pamiętaj, że outsourcing IT jest niezwykle efektywną, sprawdzoną i komfortową formą współpracy. Wybierając zespół, który będzie wspierał Cię swoją wiedzą, zwróć uwagę na takie elementy, jak:
  • Zrealizowane przez niego dotychczasowe projekty, portfolio i uzyskane rekomendacje, które wystawili dotychczasowi klienci,
  • Wartości – transparentność, stały kontakt i elastyczność to podstawa udanej współpracy. Jeśli software house jest otwarty na pewne modyfikacje lub rozmowy związane również z ograniczeniami projektu – to znak, że współpraca może być udana i owocna.
  • Innowacja i chęć prezentowania swojego punktu widzenia – w tym śmiałość w proponowaniu rozwiązań, które mogą okazać się skuteczniejsze.
  • Wykorzystywane technologie - które pozwolą Ci zrealizować zamierzone cele i funkcjonalności.

Krok 5: Jaką technologię wybrać?


Aspekt odpowiedniej technologii to „temat rzeka”. Najważniejsze jednak jest, aby spełniała założone cele i potrzeby - zarówno przedsiębiorcy, jak i docelowego klienta. Jeśli więc tworzysz produkt od zera, najpewniej jeszcze nie wiesz, która technologia sprawdzi się najlepiej. Warto zatem przeanalizować wszystkie możliwości – od PHP, po Java i Python.

Ostatecznie w wyborze technologii znaczenie ma rodzaj i wielkość projektu, jego złożoność, budżet oraz główne założenia. W wyborze dobrze jest sięgnąć po pomoc wykwalifikowanego, doświadczonego software house’u, który zna ów problem “od podszewki” i w razie czego doradzi Ci najoptymalniejsze rozwiązanie.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: