eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak wybrać prezent last minute dla fana nowych technologii?

Jak wybrać prezent last minute dla fana nowych technologii?

2021-12-16 20:49

Jak wybrać prezent last minute dla fana nowych technologii?

Jak wybrać prezent last minute dla fana nowych technologii? © pixabay.com

Komunikat PR

To już ostatnia chwila, by kupić prezent gwiazdkowy i mieć pewność, że dotrze pod choinkę przed Wigilią. Co jednak podarować zapalonemu miłośnikowi nowych technologii, żeby miał udane święta? Możliwości jest bardzo dużo, warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Miłośników najnowszych gadżetów, gier czy technologicznych akcesoriów przybywa coraz bardziej. Badania wskazują, że w kategorii „prezenty na święta” coraz wyższe miejsce zajmuje wszystko, co ma związek z nowymi technologiami i ich wykorzystaniem w rozrywce. Nic dziwnego, że w listach do świętego Mikołaja nawet najmłodsi umieszczają swoje wymarzone gry, konsole, komputery czy elektroniczne gadżety.

Jednak techno-prezenty cieszą nie tylko dzieci i młodzież. Rozrywka w domowym zaciszu zyskuje popularność zwłaszcza w czasie, gdy pandemia ogranicza w sposób znaczący nasz wybór sposobów spędzania wolnego czasu. Gry na komputer czy konsolę, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a nawet zanurzanie się w wirtualnej rzeczywistości – wszystko to w ostatnich latach coraz częściej odbywa się w naszych domach.

Elektroniczna radość pod choinką


Często bywa tak, że decyzję o wyborze prezentów odkładamy z tygodnia na tydzień i w końcu okazuje się, że musimy coś postanowić już teraz. Wtedy najłatwiej o popełnienie błędu, który zamieni podarunek w porażkę, zamiast przynieść zadowolenie obdarowanemu. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z zakupu prezentów „technologicznych”. „Nie znam się na tym, boję się że źle trafię” – to najczęstsze wytłumaczenie bardziej tradycyjnych i konserwatywnych wyborów. A przecież nie trzeba być znawcą, żeby uszczęśliwić bliską osobę.

Udany prezent – proste zasady


Po pierwsze – zainteresuj się tym, co lubi obdarowywany/a. Zobacz, jakie pudełka z grami stoją na półce, posłuchaj opowieści o najnowszych premierach, zorientuj się z czego jest zadowolony/a, a na co narzeka. Będziesz wtedy wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić swoje poszukiwania. Oczywiście, to wymaga znacznie więcej czasu niż kilka przedświątecznych dni, więc jeśli nie wiesz czy na przykład miłośnik komputerowych gier sportowych na ma już FIFA 22 PC, pomyśl raczej o karcie podarunkowej lub voucherze do sklepu z grami. Chyba, że element zaskoczenia nie jest aż tak istotny – wtedy po prostu zapytaj lub uprzedź, że zamierzasz kupić w prezencie jakąś gorącą nowość.

Po drugie – upewnij się że to co kupujesz będzie kompatybilne z tym co osoba obdarowana posiada. Na przykład w przypadku gier istnieje czasem ich kilka wersji – na różne konsole, na komputer PC, na różne systemy. Podobnie jest z gadżetami – potrafią mieć różne parametry, w tym tak istotne jak złącze. Zły wybór utrudni lub wręcz uniemożliwi korzystanie z prezentu.

Po trzecie – zadbaj o to, by podarunek był kompletny i gotowy do użytku. Jeśli kupujesz coś, co wymaga do pracy baterii – dołącz je do prezentu. Podobnie rzecz się ma z kablami, ładowarkami czy innymi akcesoriami. Chodzi o to, by obdarowana osoba mogła od razu cieszyć się tym, co otrzymała, nie czekając na poświąteczne otwarcie sklepów.

Po czwarte – nie bój się pytać oraz sprawdzać informacji na temat tego, co zamierzasz kupić. Wejdź na grupę czy forum fanowskie (możesz oczywiście anonimowo) i zadaj pytania dotyczące planowanego prezentu. Sprawdź opinie i komentarze – często znajdują się tam przydatne wskazówki lub informacje dotyczące korzystania z danego sprzętu czy jego kompatybilności z innymi urządzeniami. Ten punkt jest szczególnie ważny, jeśli wiesz naprawdę niewiele. Na przykład jeśli szukasz okularów VR (do wirtualnej rzeczywistości) i chcesz wybrać między marką Oculus VR, Viewer czy Pimax (a nazwy tych marek zupełnie nic ci nie mówią), dobrze jest poczytać opinie, recenzje i komentarze. Warto też zajrzeć na Youtube, by sprawdzić filmiki oceniające dany przedmiot czy ukazujące problemy, które w jego przypadku występują. Przy czym chodzi tu bardziej o merytoryczne treści niż oceny typu dobry-zły, które są przecież na bardzo subiektywne. W przypadku wspomnianych okularów VR może to być na przykład ich ciężar czy sposób mocowania i jego wygoda w przypadku konkretnych typów budowy twarzy czy sposobów użytkowania.

Po piąte – sprawdź warunki zwrotu. I tu pojawia się jedna z przewag internetowych zakupów „last minute”, bowiem standardowy, zgodny z prawem czas zwrotu wynosi 14 dni – co w przypadku kupowania prezentów tuż przed Gwiazdką oznacza że czasu wystarczy na ewentualny zwrot czy wymianę. Warto jednak sprawdzić dokładnie zasady dotyczące zwrotów – na przykład rozpakowane czy chociażby „rozfoliowane” gry nie mogą zostać zwrócone – warto o tym pamiętać.

Nowe technologie otaczają nas na każdym kroku, pomagając w codziennym życiu. Dostarczają też rozrywki, pomagają walczyć z nudą i samotnością. Jeśli więc na liście życzeń lub prezentów Twojej bliskiej osoby znalazło się jakieś elektroniczne marzenie – możesz je spełnić. Bez wyrzutów sumienia, za to z pewnością, że (jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad) przyniosą radość, wdzięczność i zadowolenie.

Wesołych Świąt!

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: