eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Ile kosztuje wymiana karty graficznej?

Ile kosztuje wymiana karty graficznej?

2021-12-16 13:57

Ile kosztuje wymiana karty graficznej?

Ile kosztuje wymiana karty graficznej? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Wymiana karty graficznej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jeżeli chodzi o modernizację komputera. W przypadku jakich urządzeń jest ona możliwa? Ile będzie nas kosztować wymiana karty graficznej?

Wymiana karty graficznej – cena i możliwości


Koszt wymiany karty graficznej w serwisie komputerowym zwykle wynosi około 200 zł. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, zastanówmy się, czy pomoc serwisanta jest niezbędna. Komputery stacjonarne charakteryzują się prostą budową, nastawioną na możliwość samodzielnej modernizacji większości podzespołów – ich właściciele chcący na własną rękę wymienić kartę graficzną będą potrzebowali jedynie podstawowej wiedzy dotyczącej obchodzenia się ze sprzętem elektronicznym.

Jeżeli zaś chodzi o cenę samej karty graficznej, może ona znacząco się różnić w zależności od poziomu zaawansowania technicznego sprzętu. Wynosi ona przeciętnie od 600 zł za kartę graficzną do domowego użytku aż po sprzęt do użytku profesjonalnego o wartości przekraczającej 20 000 zł. Wydajne karty graficzne w dobrych cenach znajdziemy w sklepie Sferis, klikając w powyższe hiperłącze.

Choć zatem wymiana karty graficznej może wiązać się z niemałą inwestycją, jest ona warta swojej ceny. To właśnie ona odpowiada za jakość obrazu, częstotliwość odświeżania ekranu, a nawet za wydajność komputera podczas wykonywania bardziej wymagających zadań. Bez dobrej karty graficznej nie obejdzie się żaden fan najnowszych gier komputerowych, kinoman czy osoba zajmująca się grafiką komputerową. O czym warto wiedzieć przed wymianą karty graficznej? Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zadaniem w pojedynkę? Zastanówmy się.

fot. mat. prasowe

Wymiana karty graficznej - cena i możliwości

Cena karty graficznej może znacząco się różnić w zależności od poziomu zaawansowania technicznego sprzętu. Wynosi ona przeciętnie od 600 zł za kartę graficzną do domowego użytku aż po sprzęt do użytku profesjonalnego o wartości przekraczającej 20 000 zł.


Wymiana grafiki w komputerze stacjonarnym


Karta graficzna jest tym elementem komputera stacjonarnego, którego wymiana nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, takich jak stosowanie pasty ochronnej czy specjalnych akcesoriów. Wystarczy nam jedynie śrubokręt oraz – jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że naszej maszynie nic się nie stanie – opaska ESD, zabezpieczająca przed przypadkowym powstaniem wyładowań elektrycznych.

Jeżeli zatem dysponujemy komputerem stacjonarnym i nie obawiamy się dokonania modernizacji na własną rękę, możemy dzięki temu w prosty sposób zaoszczędzić kilkaset złotych. W przypadku tańszych modeli kart graficznych te dodatkowe środki będziemy mogli spożytkować na zakup lepszego sprzętu, który da nam jeszcze więcej radości z wirtualnej rozrywki. Upewnijmy się jednak, że slot na kartę graficzną w naszej płycie głównej jest kompatybilny z modelem, który planujemy zakupić. Zachowajmy szczególną ostrożność, jeżeli inwestujemy w znacznie lepszą kartę niż ta, z której korzystaliśmy do tej pory. Sprzęt może wymagać dodatkowych zasobów energii oraz lepszego chłodzenia – a ponadto funkcjonować w oparciu o nowszą wersję gniazda.

Konsultując taki zakup ze specjalistą przekonamy się, czy planowana modernizacja jest dla nas opłacalna. Czasami zdarza się, że cena podzespołów, które musielibyśmy wymienić w celu uzyskania kompatybilności z bardzo dobrą kartą graficzną sprawia, że bardziej optymalną opcją staje się zakup nowego komputera. Pamiętajmy, że grafika to nie wszystko – gry i specjalistyczne programy do obróbki zdjęć wymagają również sporych zasobów pamięci ram, szybkiego dysku i mocnego procesora.

Wymiana karty graficznej w laptopie – czy jest możliwa?


Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, czy karta graficzna w naszym komputerze w ogóle podlega wymianie. Dowiemy się tego sprawdzając specyfikację techniczną urządzenia – jeśli widnieje w niej zintegrowana karta graficzna, nie mamy możliwości wymiany podzespołu we własnym zakresie.

Dotyczy to większości laptopów – jedynym wyjątkiem są tutaj niektóre modele gamingowe, przeznaczone zgodnie z zamysłem producenta do modernizacji. Jeżeli nasz laptop posiada zintegrowaną kartę graficzną, jej wymiana ma sens jedynie wtedy, gdy przestała ona działać prawidłowo. W takiej sytuacji nie mamy możliwości wymiany podzespołu na wydajniejszy – serwisant może jedynie usunąć uszkodzoną kartę graficzną oraz przylutować do płyty głównej jej sprawny odpowiednik.

Dedykowana karta graficzna w laptopie – choć stwarza możliwości modernizacji, jest znacznie większym wyzwaniem niż wymiana sprzętu w komputerze stacjonarnym. W tym wypadku oprócz samego gniazda na kartę graficzną musimy sprawdzić również jej wymiary, rozłożenie otworów montażowych oraz średnią ilość wydzielanego przez sprzęt ciepła. Często zdarza się, że karty dedykowane tworzone są z myślą o konkretnym producencie laptopów, dzięki czemu w momencie zakupu możemy dowiedzieć się, czy sprzęt będzie pasował do naszego komputera.

Podobnie jednak jak w przypadku komputerów stacjonarnych – jeżeli nie czujemy się specjalistami w dziedzinie technologii, warto poprosić o poradę eksperta. W wielu przypadkach kontakt z serwisem będzie konieczny również z tego względu, że karty graficzne dla laptopów są trudniej dostępne na rynku niż te przeznaczone do komputerów stacjonarnych.

Dobra grafika w przystępnej cenie?


Modernizacja komputera jest dość kosztownym zadaniem. Możemy jednak zaoszczędzić na ulepszaniu swojej maszyny korzystając z komisu komputerowego pod okiem serwisanta – nie tylko zyskamy w ten sposób pewność, że sprzęt jest kompatybilny z naszym PC-tem, ale także otrzymamy fachowe wsparcie i, decydując się na zainstalowanie karty graficznej z drugiej ręki, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych.

Jest to jednak rozwiązanie głównie dla tych, którzy dokonują wymiany sprzętu ze względu na awarię lub nagłe potrzeby zawodowe. Nigdy nie wiemy, w jaki sposób sprzęt mógł być używany przez poprzedniego właściciela – tymczasem nierozmyślne zwiększanie obrotów karty graficznej może znacząco skrócić żywotność podzespołu. Jeżeli zależy nam na jak najszybszej wymianie grafiki, mamy jeszcze jedną, bardziej bezpieczną możliwość.

Korzystając z oferty sprawdzonych dystrybutorów kupimy sprzęt najlepszej jakości w cenie, która nie będzie stanowiła wielkiego uszczerbku dla naszego budżetu. Dodatkowym atutem zakupu nowej karty graficznej jest możliwość rozłożenia go na raty, dzięki czemu nawet osoby obawiające się kosztów związanych z modernizacją komputera mogą sobie na nią pozwolić planując wydatek stosownie do swoich możliwości finansowych.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: