eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Szorowarka: co to jest i jak działa? Jak wybrać najlepszą?

Szorowarka: co to jest i jak działa? Jak wybrać najlepszą?

2021-07-20 15:56

Szorowarka: co to jest i jak działa? Jak wybrać najlepszą?

Szorowarka profesjonalna © materiały własne

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Komunikat PR

Profesjonalne szorowarki zapewniają idealnie czyste posadzki, nawet jeśli codziennie chodzą po nich setki osób. Sprawdź, gdzie i komu sprawdzi się szorowarka.
Szorowarki to urządzenia do oczyszczania posadzek, do użytku profesjonalnego. Różnią się sposobem napędu, sterowaniem, wydajnością... Jak wybrać szorowarkę najlepszą dla swoich zastosowań? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę i jakich zalet szukać w tych sprzętach!

Szorowarka – co to jest? Jak działają poszczególne rodzaje szorowarek


Szorowarka to profesjonalne urządzenie czyszczące, które służy do higienicznego usuwania zabrudzeń na dużych powierzchniach. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych maszyn, które różnią się między sobą budową. Podstawowa klasyfikacja szorowarek wygląda następująco:
  • jednotarczowe i polerki
  • kompaktowe bez napędu
  • walk-behind z napędem
  • stand-on i ride-on – z napędem
  • specjalne – do schodów i schodów ruchomych.

Szorowarki jednotarczowe i polerki

Szorowarki jednotarczowe to klasyczne maszyny o szerokim spektrum zastosowań i prostej konstrukcji. Głównym elementem budowy jest głowica szorująca, która jest napędzana wysokoobrotowym silnikiem. Szorowarki jednotarczowe są wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji oraz charakteryzują się wysoką niezawodnością. Kompaktowy rozmiar ułatwia manewrowanie, a prosta obsługa nie sprawia problemu nawet mało doświadczonemu operatorowi.

Szorowarki skutecznie czyszczą wszystkie rodzaje wodoodpornych posadzek. Sprawdzają się także przy krystalizacji na mokro, szlifowaniu padami diamentowymi oraz bonetowaniu i szamponowaniu wykładzin tekstylnych. Urządzenia jednotarczowe szczególnie polecane są dla firm sprzątających. Wykorzystywane są w: zakładach produkcyjnych, salonach samochodowych, lokalach handlowych, szkołach, muzeach, hotelach i restauracjach, a także w biurach, budynkach użyteczności publicznej oraz wielu innych miejscach.

Z kolei cechą charakterystyczną polerki jest wysoka prędkość obrotowa, która przekłada się na świetne rezultaty polerowania gładkich podłóg na wysoki połysk. Urządzenie jest proste w obsłudze, łatwo się nim manewruje, a zintegrowane pasywne odsysanie sprawia, że pył nie wydostaje się spod maszyny podczas pracy. Polerki nadają się do pielęgnacji: posadzek z kamienia naturalnego, płytek, linoleum, PCV, drewna i paneli laminowanych. Zwykle wykorzystuje się je w: hotelach, szkołach, biurowcach, restauracjach, przychodniach lekarskich, butikach czy salonach samochodowych.

Szorowarki kompaktowe bez napędu

Kompaktowe szorowarki do podłóg bez napędu zostały opracowane z myślą o codziennym, intensywnym użytkowaniu. Charakteryzują się intuicyjną obsługą, prostą budową gwarantującą bardzo niską awaryjność oraz smukłą konstrukcją, która zapewnia operatorowi dobrą widoczność, ułatwia manewrowanie, ale także przechowywanie urządzenia.

Gama szorowarek kompaktowych jest szeroka i obejmuje wiele modeli. Wyposażone są w głowicę ze szczotką dyskową lub walcową do uporczywych zabrudzeń i nierównych powierzchni. Ponadto różnią się pojemnością zbiornika – od 4 l aż po 60 l – oraz szerokością roboczą, a w efekcie wydajnością powierzchniową.

Niezawodne szorowarki o kompaktowej budowie przeznaczone są do szybkiego i efektywnego czyszczenia małych i średnich powierzchni, takich jak: restauracje, sklepy, kuchnie, hotele i inne często uczęszczane miejsca.

Szorowarka z napędem typu walk-behind

Szorowarki typu walk-behind są prowadzone przez operatora, a dzięki trakcji jest to wygodne i łatwe. Tego typu urządzenia są zwrotne i swobodnie się nimi manewruje nawet w zatłoczonych przestrzeniach. Posiadają zaawansowane technologicznie funkcje, ale są proste w obsłudze. Elementem roboczym jest głowica walcowa lub dyskowa. Zbiorniki mają pojemność 40–120 l. Istnieje także możliwość konfiguracji wielu parametrów pracy w zależności od wymagań i potrzeb danego obiektu.

Wszechstronne szorowarki walk-behind przeznaczone są do powierzchni średnich i dużych, a nawet bardzo dużych. Szczególnie często wykorzystywane są w przemyśle (magazyny) i handlu (sklepy, centra handlowe), ale także w: hotelach, restauracjach, salach bankietowych, biurowcach czy przedszkolach.

Szorowarka z napędem typu stand-on i ride-on

Szorowarki do posadzek typu stand-on (inaczej typu rydwan) wyróżniają się tym, że operator wygodnie stoi na platformie. Urządzenia posiadają elektryczny napęd, który ułatwia obsługę znacznych powierzchni z zachowaniem wysokiego komfortu pracy i skuteczności czyszczenia. Szorowarki typu rydwan są zwrotne i sprawnie się nimi manewruje w ciasnych pomieszczeniach. Dzięki temu mogą być wykorzystywane zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach. Mają zastosowanie w: galeriach handlowych, hotelach, biurach, marketach, obiektach sportowych i na lotniskach.

Szorowarki samojezdne ride-on z fotelem dla operatora charakteryzują się najwyższą wydajnością powierzchniową. Wyposażone są w zbiorniki o dużej pojemności oraz szerokie głowice szorujące. Posiadają także szereg innowacyjnych funkcji, dzięki którym są wysoce skuteczne, praktyczne, łatwe w manewrowaniu, a zarazem pozostają proste i intuicyjne w obsłudze. Fotel operatora zapewnia komfort pracy. Przeznaczone są do obsługi dużych i bardzo dużych obszarów, także tych o wysokim natężeniu ruchu: markety, hale wystawowe i magazynowe, lotniska, obiekty sportowe, instytucje publiczne.

Jaką szorowarkę wybrać? Czym się kierować przy wyborze?


Podstawowym kryterium przy wyborze szorowarki do podłóg jest wielkość powierzchni, która ma być czyszczona. Niemniej ważne są także inne parametry pracy. Odpowiednio dobrana szczotka zapewnia najlepsze rezultaty, podobnie jak system zbierania wody. Warto także zwrócić uwagę na prostą obsługę czy funkcję dezynfekcji.

fot. materiały własne

Co wziąć pod uwagę wybierając szorowarkę?

Podstawowym kryterium przy wyborze szorowarki do podłóg jest wielkość powierzchni, która ma być czyszczona. Niemniej ważne są także inne parametry pracy.Szorowarka z głowicą walcową czy dyskową?

Szorowarki zazwyczaj wyposażone są w głowice szorujące ze szczotkami dyskowymi lub walcowymi. Pierwsza opcja jest uniwersalna i pozwala na czyszczenie różnego rodzaju nawierzchni, zarówno twardych, jak również delikatniejszych, wrażliwych na ścieranie (np. posadzki żywiczne). Szczotka dyskowa cechuje się umiarkowaną prędkością obrotową oraz siłą nacisku (masa głowicy jest równomiernie rozłożona na dużej powierzchni). Umożliwia szybkie czyszczenie rozległych przestrzeni z uwagi na dużą powierzchnię ścierną. Przeznaczona jest głównie do posadzek gładkich.

Z kolei szczotki walcowe z uwagi na wysoką prędkość obrotową oraz dużą siłę nacisku (masa głowicy naciska na dość wąską szczotkę) mają działanie dość agresywne i są przeznaczone do czyszczenia powierzchni odpornych (wylewki betonowe, posadzki przemysłowe, płytki gresowe itp.), strukturalnych, nierównych czy z fugami, jak również silnie zabrudzonych. Szczotki walcowe posiadają funkcję wstępnego zamiatania.

System zbierania wody w szorowarce – co należy wiedzieć?

Kluczowym elementem systemu zbierania wody są belki ssące i listwy. Standardowo szorowarki wyposażone są łukową belkę ssąca, która wydajnie odsysa wodę nawet na zakrętach oraz podczas poruszania się do tyłu. Wyposażona jest w listwy zbierające różniące się materiałami wykonania w zależności od aplikacji.

Nowością są aluminiowe belki ssące w kształcie litery V, które szczególnie dobrze sprawdzają się na nierównych podłogach wyłożonych płytkami. Skutecznie odsysają wodę nawet z głębokich fug. Ich zaletą jest powiększony i poprawiony kształt wylotu, który zmniejsza zawirowania i ryzyko zablokowania. Mocowane na łożyskach rolki generują znacznie mniejszy hałas i podążają za kierunkiem jazdy. Odpowiednie ustawienie belki względem posadzki ułatwia zintegrowana poziomica. Listwy ssące w belkach V wykonane są z odpornego na rozdarcie materiału Linatex.

Łatwa i intuicyjna obsługa, dlaczego jest taka ważna?

Wybierając profesjonalną szorowarkę, warto zwrócić uwagę na łatwą i intuicyjną obsługę. Prosty i przejrzysty panel kontrolny z czytelnymi symbolami ułatwia użytkowanie, podobnie jak pokrętło do sterowania wszystkimi najważniejszymi funkcjami. Dzięki temu obsługa jest wygodna, a przeszkolenie operatora nie zajmuje wiele czasu, ponieważ szybko zapoznaje się z szorowarką.

Szorowarki Kärcher wyposażone są w system inteligentnych kluczy (KIK), który upraszcza obsługę, a jednocześnie zapobiega błędom ze strony operatora oraz zabezpiecza maszynę przed nieautoryzowanym uruchomieniem. W zależności od koloru przydzielonego klucza różne osoby mają inne uprawnienia. Żółty jest dla obsługi i daje możliwość wyboru programu czyszczenia. Z kolei klucz szary przeznaczony jest dla kierownika obiektu, który za jego pomocą programuje wszystkie podstawowe parametry pracy szorowarki, takie jak: moc turbiny, prędkość obrotowa szczotek, dozowanie środka czyszczącego czy prędkość jazdy. Operator nie ma możliwości zmiany tych ustawień, przez co użytkowanie szorowarki jest proste i nie ma ryzyka uszkodzenia na skutek błędów w obsłudze.

Dezynfekcja powierzchniowa za pomocą szorowarki

Szorowarki z fotelem dla operatora marki Kärcher mogą być wyposażone w zestaw do dezynfekcji natryskowej, który składa się z dyszy ręcznej i belki natryskowej. Dzięki temu mogą być stosowane zarówno do czyszczenia, jak i do dezynfekcji. To rozwiązanie pozwala skutecznie wyeliminować drobnoustroje na posadzkach, a także na powierzchniach pionowych i meblach (kosze na śmieci, klamki, poręcze, ławki, automaty, itp.). Szorowarka może być zatem idealnym rozwiązaniem do dezynfekcji obiektów i powierzchni na dużych obszarach.

Jaką szorowarkę wybrać do mniejszego sklepu lub butiku?


Do dogłębnego czyszczenia podłogi w mniejszym sklepie (do 150m²) warto wybrać kompaktową szorowarkę Kärcher BR 30/4 C, która wyposażona jest w szczotkę walcową oraz funkcję odsysania. Dla najlepszych efektów pracuje w obu kierunkach – do przodu i do tyłu. Wysoka prędkość obrotowa szczotki walcowej gwarantuje skuteczne usuwanie zabrudzeń. Elastyczne gumowe listwy ssące skutecznie zbierają wodę, pozostawiając podłogę niemal całkowicie suchą. Co więcej, dzięki niskiej głowicy doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. Wyróżnia się także wygodną i prostą obsługą. Dostępna jest w wersji zasilanej sieciowo i bateryjnie.

fot. materiały własne

Szorowarka kompaktowa BR 30/4 C

Do dogłębnego czyszczenia podłogi w mniejszym sklepie (do 150m2) warto wybrać kompaktową szorowarkę Kärcher BR 30/4 C, która wyposażona jest w szczotkę walcową oraz funkcję odsysania.


Jaką szorowarkę wybrać dla dużego obszaru takiego jak centrum handlowe?


Skuteczne czyszczenie dużych obszarów (2500–6000 m²) zapewnia wydajna szorowarka z fotelem dla operatora B 150 R marki Kärcher. Doskonałe efekty zapewnia zamiatanie, szorowanie i odsysanie w jednym przejściu roboczym. Wyposażona jest w liczne funkcje: system wymiennych głowic, panel sterowania EASY (duży kolorowy wyświetlacz), automatyczne napełnianie zbiornika i system inteligentnych kluczy KIK. Może także pracować w trybie ekologicznym (eco!efficiency), dzięki czemu oszczędza energię i emituje niższy poziom hałasu. Cechuje się także smukłą konstrukcją, zapewniającą wysoką zwrotność i łatwe manewrowanie. Szorowarka B 150 R może być indywidualnie konfigurowana w zależności od potrzeb danego obiektu. Model ten przeszedł niedawno facelifting, co operatorzy docenią zarówno pod względem estetyki, jak i jeszcze większej wygody.

fot. materiały własne

Szorowarka z fotelem dla operatora B 150 R

Skuteczne czyszczenie dużych obszarów (2500–6000 m2) zapewnia wydajna szorowarka z fotelem dla operatora B 150 R marki Kärcher. Doskonałe efekty zapewnia zamiatanie, szorowanie i odsysanie w jednym przejściu roboczym.


Dlaczego warto zainwestować w dobre szorowarki? Podsumowanie


Szorowarki to gwarancja najwyższych standardów czyszczenia oraz bezpieczeństwa. Zasysanie brudnej wody powoduje, że drobnoustroje są skutecznie usuwane, a posadzka jest sucha w ekspresowym tempie, przez co eliminuje się ryzyko poślizgnięcia i wypadku.

Szorowaki niosą korzyści dla każdej branży (motoryzacja, produkcja, hotelarstwo, transport), m.in. bezpieczeństwo pracowników i klientów, zwiększenie poziomu higieny, przywrócenie blasku posadzkom czy zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia składowanych towarów. Szorowarka to inwestycja, która się opłaca z wielu względów. Tym bardziej, że w ramach akcji promocyjnej, kupując szorowarkę, dostaje się voucher na zakupu profesjonalnych produktów marki Kärcher.

Sprawdź szczegóły promocji:
https://www.kaercher.com/pl/promocje/automat-korzysci.html Advertisement

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: