eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w czasie pandemii?

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w czasie pandemii?

2020-10-12 16:05

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w czasie pandemii?

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w czasie pandemii? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Ogłoszenie lockdownu w marcu spowodowało, że większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania wstrzymała się z decyzją o zaciągnięciu kredytu. Liczba zapytań o kredyty wyraźnie zmalała, a biura nieruchomości straciły liczne grono klientów. Obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym unormowała się, a Polacy znów szukają nieruchomości dla siebie. Kupujący wracają również do banków, w których zaciągają kredyty hipoteczne. Jakie zasady przyznawania kredytów na mieszkanie obowiązują w czasie pandemii?

Kredyty trudniej dostępne dla części klientów


Według BIK liczba zapytań o kredyty hipoteczne w kwietniu 2020 r. sięgnęła jedynie 13 tysięcy i była jednym z najgorszych wyników w historii. Jednak już miesiąc później banki przyjęły znacznie więcej wniosków i udzieliły podobną liczbę kredytów co w analogicznym okresie w roku 2019. Jednocześnie w wielu placówkach zadecydowano o zaostrzeniu wymagań dla wnioskodawców. Koronawirus w dużym stopniu wpłynął na funkcjonowanie gospodarki w wielu krajach. Kryzys odcisnął wyraźne piętno na wielu firmach, co przełożyło się na zwolnienie części pracowników, obniżenie wynagrodzeń i utratę stabilnej pozycji na rynku. Wszystko to sprawiło, że banki znacznie ostrożniej podchodzą do kwestii udzielania kredytów hipotecznych.

Dla banków podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny największe znaczenie ma stabilność finansowa klienta. Regularne, odpowiednio wysokie dochody umożliwiają spłacanie miesięcznych rat zgodnie z harmonogramem. Kryteria obliczania zdolności kredytowej w dobie koronawirusa zostały zaostrzone, dlatego prócz stabilnego wynagrodzenia niezbędne jest udokumentowanie posiadania zatrudnienia na odpowiedni okres. W najlepszej sytuacji są kredytobiorcy, którzy pracują na umowie o pracę na czas nieokreślony, jednak umowa na czas określony nie przekreśla możliwości uzyskania kredytu. Hipotekę można zaciągnąć nawet w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne, jednak jest to obecnie trudniejsze niż było przed wybuchem pandemii.

Z kredytów hipotecznych trudniej jest korzystać osobom zatrudnionym w branżach, które najbardziej ucierpiały na skutek koronawirusa. Dotyczy to zwłaszcza turystyki, gastronomii i eventów. W firmach działających w każdej z tych branż znacznie spadły dochody, a przyszłość ich funkcjonowania stoi pod znakiem zapytania. Niestabilna sytuacja gospodarcza związana z koronawirusem i możliwością wprowadzenia kolejnego lockdownu sprawia, że banki unikają niektórych grup klientów. Udzielanie im kredytu hipotecznego jest zbyt ryzykowne, nawet gdy przedstawiane dochody są dość wysokie.

Kredyt hipoteczny online? Teraz to możliwe


Jeszcze do niedawna załatwianie jakichkolwiek formalności związanych z kredytem hipotecznym było możliwe wyłącznie w banku. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Podobnie jak w przypadku ofert takich jak https://banksecrets.dk uzyskanie hipoteki jest możliwe niemalże bez wychodzenia z domu. Banki w celu ochrony zdrowia pracowników i klientów ograniczają liczbę wizyt w oddziałach do niezbędnego minimum. Większość dokumentów można wypełnić w domowym zaciszu, zeskanować i wysłać do banku drogą mailową. Podobnie można postąpić z zaświadczeniami uzyskanymi od pracodawcy lub dokumentacją dochodu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Kredytobiorca coraz częściej udaje się do banku jedynie w celu podpisania umowy kredytowej, którą może wcześniej otrzymać do wglądu, by skrócić czas przebywania w oddziale.

Dzięki wprowadzeniu obsługi online w bankach, przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego są krótsze i przebiegają sprawniej. Akceptacja dokumentów wysyłanych mailowo ułatwia przejście przez wszystkie procedury i ewentualne dosyłanie dokumentów niezbędnych do zakończenia procesu rozpatrywania wniosku. Jest to jeden z niewielu plusów zmian w bankach w dobie koronawirusa. Większość kredytobiorców docenia takie ułatwienie i ma nadzieję, że załatwianie formalności kredytowych online stanie się normą.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: