eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Ubezpieczenie samochodu firmowego - co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu firmowego - co trzeba wiedzieć?

2020-08-24 13:19

Ubezpieczenie samochodu firmowego - co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu firmowego - co trzeba wiedzieć? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Dla wielu firm pojazdy są niezbędne do prowadzenia codziennej działalności. Czy ubezpieczenie OC bądź AC samochodu firmowego różni się czymś od polisy nabywanej dla auta prywatnego? Sprawdzamy, jak pojęcie "samochód firmowy" rozumieją ubezpieczyciele.

Kiedy ubezpieczyciel uzna pojazd za auto firmowe?


Nie każdy samochód wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej jest pojazdem firmowym. Dlaczego? W Polsce szczególnie popularna jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W jej ramach przedsiębiorcy często wykorzystują prywatne pojazdy – w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel widnieje przedsiębiorca, a nie założona przez niego firma. Z tego względu, aby pojazd mógł zostać sklasyfikowany przez ubezpieczyciela jako firmowy, musi on:
  • być użytkowany w celach zarobkowych,
  • być wykorzystywany nie tylko przez właściciela firmy, ale również jego pracowników,
  • zostać zarejestrowany na firmę – stanowić własność podmiotu gospodarczego.

Pojazd, który nie spełnia powyższych wymagań, jest uznawany za prywatny. Wówczas polisa jest wystawiana na osobę fizyczną (właściciela). Przedsiębiorca może zatem wyliczyć dla siebie wysokość składki OC, wykorzystując w tym celu kalkulator OC. Z kolei oferty dla pojazdów flotowych nie można poznać przez internet – klient musi zwrócić się do wybranego ubezpieczyciela (ubezpieczycieli), aby otrzymać propozycję.

Jak ubezpieczyciele ustalają wysokość składki dla pojazdów firmowych?


Samochody firmowe są specyficzne – w ciągu roku pokonują one o wiele więcej kilometrów niż pojazdy prywatne, a dodatkowo często jeden pojazd użytkuje kilku kierowców. W efekcie proces wyliczenia składki ubezpieczeniowej dla firmy jest bardziej skomplikowany, gdyż nie można tego zrobić w oparciu o historię ubezpieczeniową klienta. Firmy ubezpieczeniowe muszą uwzględnić także czynniki, które nie występują w przypadku pojazdów prywatnych.

Specyfika pojazdów firmowych powoduje, że ubezpieczyciele nie kalkulują stawki dla każdego kierowcy z osobna – w tym przypadku wysokość składki ubezpieczenia jest wyliczana w oparciu o przeciętne kryteria. W ten sposób ustalana jest składka zarówno ubezpieczenia OC, jak i ubezpieczenia AC, przy czym w przypadku tej drugiej polisy ubezpieczyciele biorą pod uwagę również wartość pojazdu.

Czy ubezpieczenie OC auta firmowego jest droższe niż ubezpieczenie OC pojazdu prywatnego? Nie zawsze. Wiele zależy od rozmiaru floty. Firmy ubezpieczające dziesiątki czy setki pojazdów mogą liczyć na korzystny upust.

Czy ubezpieczenie OC można zaliczyć do kosztów firmowych?


Zarówno ubezpieczenie OC, jak i dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (AC, NNW, Assistance i GAP) mogą zostać uwzględnione w kosztach firmowych. W tym przypadku jednak istotne jest to, jak pojazd jest użytkowany – wyłącznie służbowo czy dodatkowo także prywatnie. Od tego zależy, czy przedsiębiorca będzie musiał pamiętać o obowiązującym limicie kosztów.

W ostatnich latach uproszczone zostały zasady zaliczania wydatków do kosztów firmowych. Aktualnie zasady dotyczące pojazdów są relatywnie proste – w przypadku pojazdów dostawczych i ciężarowych wszystkie wydatki poniesione na zakup ubezpieczeń są zaliczane do kosztów firmowych. W przypadku firmowych pojazdów osobowych obowiązuje zasada, zgodnie z którą w kosztach ujmowana może być:
  • kwota, którą właściciel pojazdu przeznaczył na zakup ubezpieczenia OC, NNW i Assistance,
  • składka ubezpieczenia AC, przy czym gdy wartość pojazdu jest wyższa niż 150 tys. zł, to w kosztach uwzględniona może zostać jedynie wartość proporcjonalna do wskazanej kwoty,
  • kwota przeznaczona na zakup ubezpieczenia GAP, ale w przypadku tej polisy obowiązuje ograniczenie jak w przypadku polisy AC.

W przypadku, gdy prywatne auto (nie ujęte w ewidencji środków trwałych) jest użytkowane także do celów firmowych, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć 20 proc. wartości składki OC i pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Możliwość odliczenia całości lub części wydatków poniesionych na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych to główna różnica między pojazdami używanymi do celów firmowych a użytkowanymi w sposób mieszany.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: