eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracuj.pl: boimy się bezrobocia, ale na niższe wynagrodzenie zgodzą się nieliczni

Pracuj.pl: boimy się bezrobocia, ale na niższe wynagrodzenie zgodzą się nieliczni

2020-05-14 00:20

Pracuj.pl: boimy się bezrobocia, ale na niższe wynagrodzenie zgodzą się nieliczni

Gdzie trwają rekrutacje pracowników? © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przed nami kolejna porcja wyników opracowanego przez Pracuj.pl raportu „Praca w dobie koronawirusa”. Wyraźnie potwierdza on, że pandemia w istotny sposób zachwiała nastrojami panującymi na rynku pracy. Obecnie aż 44% pracowników obawia się, że epidemiczny kryzys może pozbawić ich zatrudnienia, ale już tylko 29% byłoby skłonnych zgodzić się na obniżkę zatrudnienia. Jednocześnie okazuje się, że nawet w trudnych realiach nie boimy się kolejnych wyzwań - aż 77% respondentów nie wahałoby się przyjąć oferty od nowego pracodawcy.

Przeczytaj także: Rynek pracownika w czasach epidemii koronawirusa

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak postrzegamy pracę w obliczu pandemii?
  • Czego wymagamy od pracodawców?
  • Jak w czasach koronawirusa prezentują się plany zawodowe Polaków?


Jeszcze do niedawna o sytuacji na rynku pracy mówiło się głównie w superlatywach. Rosnące wynagrodzenia, najniższa od dekad stopa bezrobocia, czy wysyp ofert pracy - tak właśnie przedstawiały się realia minionych miesięcy. Niestety dziś rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Wybuch pandemii przełożył się zarówno na nastroje i postawy pracowników, jak i ich pracodawców. Przyjrzyjmy się tym pierwszym.

Badanie Pracuj.pl pokazuje, że obniżek pensji lub zmiany zasad wynagradzania obawia się dziś 6 na 10 badanych. Niemal połowa badanych (44%) boi się, że pandemia może pozbawić ich zatrudnienia.

Ponadto zarówno zatrudnieni, jak i bezrobotni Polacy biorący udział w badaniu są w większości przekonani, że w obecnej sytuacji będzie im trudniej znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, niż wcześniej (75%).

Gdzie trwają rekrutacje pracowników?


Wprawdzie wiele firm zamroziło na czas pandemii procesy rekrutacyjne, to jednak nie brakowało i takich, które szukały nowych pracowników.

Na początku maja 2020 roku na Pracuj.pl dostępnych było około 40 000 aktywnych ofert pracy, w tym połowa prowadzonych w modelu rekrutacji zdalnej. Najbardziej popularnymi grupami specjalistów byli handlowcy i sprzedawcy – dotyczyło ich 27% nowych ogłoszeń na portalu, zamieszczonych w kwietniu. Na podium znaleźli się także eksperci ds. IT (18%) oraz od obsługi klienta (15%).

Eksperci prognozują, że następne tygodnie i miesiące, związane z planowym stopniowym odmrażaniem gospodarki, mogą przynieść poprawę nastrojów rynkowych, a co za tym idzie – planów rekrutacyjnych.

Badania Pracuj.pl pokazują dużą mobilność zawodową pracowników – przynajmniej na poziomie deklaracji. Aż 77% pracujących respondentów - użytkowników Pracuj.pl zadeklarowało, że zmieni pracę, jeśli otrzyma nową propozycję zatrudnienia. Wśród badanych zaobserwować można także otwartość na obranie zupełnie nowych ścieżek zawodowych. Aż 2 na 3 (64%) badanych szukających pracy deklaruje gotowość do przekwalifikowania się w związku z sytuacją gospodarczą.

fot. mat. prasowe

Następstwa wybuchu pandemii

W efekcie wybuchu pandemii 60% respondentów obawia się obniżki wynagrodzenia.



Wyniki przedstawione w raporcie są odzwierciedleniem nastroju niepewności, panującego wśród pracowników i kandydatów do pracy w okresie silnego rozwoju pandemii koronawirusa. Jednocześnie jednak dają sporą nadzieję na przyszłość, pokazując gotowość Polaków na zmianę ścieżki zawodowej i przyjęcie nowych wyzwań w karierze. Ta postawa może odgrywać bardzo ważną rolę w okresie odmrażania gospodarki i wychodzenia wielu firm z turbulencji, w które wpędził je koronawirus – komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.

Stabilizacja coraz ważniejsza


Wyniki badań pokazują także bardzo ciekawe tendencje w obszarze czynników, które stanowią dla pracujących kandydatów najlepsze zachęty do przyjęcia nowych ofert. Podobnie, jak w ostatnich kilku latach, najczęściej wybieranym argumentem za zmianą pracy jest propozycja wyższego wynagrodzenia – wybrało ją 69% badanych.

fot. mat. prasowe

Na ile zgadzasz się ze zdaniami...?

3 na 4 badanych jest przekonanych, że znalezienie pracy będzie trudniejsze niż wcześniej.


Niewiele mniej pracujących respondentów wskazało jednak na stabilne i bezpieczne zatrudnienie – to ważny argument dla aż 58% z nich. Ponad połowa uczestników badania (51%) wybrała także stabilną pozycję firmy mimo zmian rynkowych. Na tle tych danych znacznie mniej atrakcyjne jako argumenty za zmianą pracy okazały się możliwość awansu (34%) czy ciekawy zakres obowiązków (31%).

Wyniki badań pokazują, jak bardzo ważnym atutem pracodawcy w najbliższym czasie będzie opinia stabilnej firmy, odpornej na zmiany zachodzące w całej gospodarce. Dziś to drugi najważniejszy czynnik, brany pod uwagę po wysokości wynagrodzenia. Dostrzegają to z resztą także pracodawcy. W ostatnich tygodniach w obszarze komunikacji części pracodawców z kandydatami pojawił się nowy rosnący trend. Jest nim właśnie mocniejsze niż wcześniej podkreślanie stabilności zatrudnienia i prowadzenia nowych rekrutacji, mimo zamrożenia gospodarki - mówi Łukasz Marciniak z Pracuj.pl.

Nowe obowiązki – tak, obniżka pensji - nie


Badacze Pracuj.pl zapytali pracujących respondentów o środki, jakie skłonni byliby podjąć by utrzymać obecne miejsce zatrudnienia. Połowa badanych gotowa jest wykonywać inne obowiązki, niż dotychczasowe. Niewiele mniej (47%) zgodziłoby się pracować w mniejszym wymiarze etatu, a 4 na 10 – wykonywać więcej obowiązków (42%). Zdecydowanie najmniej badanych z tej grupy zgodziłoby się w takiej sytuacji na obniżkę pensji. Taką gotowość deklaruje tylko 29% pracujących respondentów.

fot. mat. prasowe

Co zachęciłoby cię do przyjęcia oferty w obecnych okolicznościach?

Nową ofertę pracy przyjęlibyśmy głównie ze względu na wyższe wynagrodzenie.



Dla pracodawców deklarowana przez kandydatów mała elastyczność w kwestii oczekiwań płacowych może być wyzwaniem. Negocjacje wynagrodzeń to zawsze delikatny temat, niezależnie czy dotyczy nowo zatrudnianych osób, czy wieloletnich pracowników. Także w obecnych okolicznościach powinny być one prowadzone przez pracodawców w przemyślany sposób, przy użyciu rzeczowych argumentów, ale także ze zrozumieniem emocji osób znajdujących się po drugiej stronie – przekonuje Łukasz Marciniak.

fot. mat. prasowe

Do czego jesteśmy skłonni, aby utrzymać obecne miejsce pracy?

Jedynie 29% pracowników skłonnych byłoby zaakceptować niższe wynagrodzenie.


O BADANIU:
Badanie „Praca w dobie koronawirusa” zostało przeprowadzone przez dział badawczy Grupy Pracuj w dn. 23-28 kwietnia 2020 roku na grupie 1894 użytkowników portalu Pracuj.pl. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ankieta przeprowadzana online). Grupa respondentów poszukujących pracy (bezrobotnych i pracujących) objęła 1557 osób, grupa respondentów deklarujących posiadanie pracy - 1 129.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: