eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?

Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?

2020-01-02 13:49

Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?

Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Jeżeli potrzebujesz większego zastrzyku gotówki i zastawiasz się nad uzyskaniem karty kredytowej, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie scharakteryzowaliśmy ten produkt finansowy. Ponadto w tekście znajdziesz informacje dotyczące różnic, jakie występują pomiędzy kartą kredytową a debetową, czym jest okres bezodsetkowy oraz jak uzyskać taką kartę od banku.

Czym jest karta kredytowa?


Mówiąc najprościej, karta kredytowa jest po prostu kartą płatniczą, którą możemy uzyskać od banku w ramach przyznanego limitu kredytowego. Ten produkt finansowy nie jest powiązany z naszym kontem osobistym, dlatego korzystając z niego będziemy płacić pieniędzmi udostępnionymi przez daną instytucję. Największym atutem karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, podczas którego wykorzystywanie limitu kredytowego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Zwykle czas jego trwania wynosi około pięćdziesięciu dni, jednak w niektórych bankach może to być nawet ponad sześćdziesiąt dni. Jeżeli spłacimy zobowiązanie na karcie przed upływem danego okresu bezodsetkowego, wtedy nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów. Ważną kwestią w kontekście kart kredytowej jest to, że możemy ją potraktować jako pewnego rodzaju kredyt. Jeżeli będziemy z niego korzystać w sposób rozsądny możemy liczyć na naprawdę dużo korzyści, w przeciwnym wypadku trzeba przygotować się na nieprzyjemności ze strony banku.

Karta kredytowa a karta debetowa. Poznaj różnice!


Wielu konsumentów niestety nie zdaje sobie sprawy, że karta kredytowa i debetowa, to dwa różne produkty finansowe i pod żadnym względem nie można ich ze sobą porównywać. W głównej mierze spowodowane jest to tym, że obie karty wyglądają praktycznie tak samo i można z nich korzystać w identyczny sposób - zapłacimy nimi zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym, ponadto wypłacimy pieniądze z dowolnego bankomatu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Tak jak wspominaliśmy karta kredytowa nie jest przypisana do naszego rachunku bankowego (tak jak dzieje się to w przypadku karty debetowej) i nie znajdują się na niej zgromadzone przez nas pieniądze. Ten produkt finansowy jest pewnego rodzaju kredytem, z którego możemy skorzystać w ramach dostępnego limitu.

Okres bezodsetkowy - co trzeba wiedzieć?


W okresie bezodsetkowym będziemy zupełnie za darmo korzystać z limitu kredytowego. Po przekroczeniu tego terminu bank będzie od nas wymagał uregulowania nie tylko pożyczonej kwoty, ale również dodatkowych kosztów, które w znaczący sposób mogą obciążyć nasz domowy budżet. W zależności od tego jaką instytucję finansową wybierzemy długość okresu bezodsetkowego może się różnić, najczęściej wynosi ponad czterdzieści dni. Warto również wiedzieć, jakie są fazy okresu bezodsetkowego, banki wyróżniają:
  • cykl rozliczeniowy - który trwa trzydzieści dni i kończy się pewnego rodzaju podsumowaniem wszystkich transakcji jakich dokonaliśmy w tym okresie. Trzeba wiedzieć, że zamknięcie tego cyklu może wypadać w dowolnym dniu miesiąca.
  • czas na spłatę zadłużenia - czyli okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem uregulowania zobowiązania finansowego.

Jak uzyskać kartę kredytową?


Uzyskanie karty kredytowej jest dość prostym procesem, na który nie będziemy musieli poświęcić dużej ilości czasu. Wystarczy, że wybierzemy najlepszą ofertę bankową i złożymy specjalny wniosek, który można wysłać w szybki sposób poprzez stronę internetową banku. Oprócz uzupełnienia takiego formularza trzeba będzie jeszcze dostarczyć następujące dokumenty:
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • wyciąg z rachunku bankowego, na którym znajdują się informacje dotyczące naszego comiesięcznego wynagrodzenia,
  • formularz PIT11/PIT40 za ostatni rok podatkowy,
  • zaświadczenie potwierdzające posiadanie stałego źródła dochodów, np. z wynajmu mieszkania.

W tym miejscu należy podkreślić, że bank przed wydaniem karty będzie chciał dokładnie sprawdzić naszą zdolność kredytową, na jej podstawie podejmie pozytywną lub negatywną decyzję. Wybór odpowiedniej oferty z kartą kredytową z pewnością nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ na naszym rynku dostępnych jest wiele interesujących propozycji od różnych banków. W tej dość niekomfortowej sytuacji warto sprawdzić ranking kart kredytowych na stronie https://pozyczkaportal.pl/karty-kredytowe/, dzięki temu w szybki i prosty sposób dowiemy się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze!

oprac. : Komunikat PR

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: