eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak obniżyć koszty budowy domu na poziomie kosztorysu - 5 cennych rad

Jak obniżyć koszty budowy domu na poziomie kosztorysu - 5 cennych rad

2019-10-23 11:40

Jak obniżyć koszty budowy domu na poziomie kosztorysu - 5 cennych rad

Jak obniżyć koszty budowy domu na poziomie kosztorysu - 5 cennych rad © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Komunikat PR

Budowa domu wiąże się z ogromnymi wydatkami - prawdopodobnie jest to największa inwestycja w życiu większości z nas. Zanim więc przystąpimy do jakichkolwiek prac, powinniśmy przygotować kosztorys i już na tym etapie pomyśleć, w jaki sposób można zmniejszyć koszty budowy domu. Oto 5 cennych rad, dzięki którym będzie to łatwiejsze!

Jaki metraż domu będzie optymalny?


Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć na tapet, są nasze oczekiwania co do wielkości domu. Warto pamiętać, że im większy budynek chcemy postawić, tym więcej materiałów budowlanych będziemy potrzebowali, ekipa budowlana będzie miała więcej pracy, a także będzie nam potrzebna większa działka. Wszystko to przełoży się na spore kwoty, które będziemy musieli poświęcić, by móc cieszyć się ogromną przestrzenią do życia. Co więcej, powinniśmy mieć świadomość, że duże domy są o wiele droższe w późniejszym utrzymaniu – już samo ogrzewanie takich przestrzeni wiąże się ze sporymi wydatkami.

Jaki metraż domu będzie zatem odpowiedni? W przypadku 4-osobowej rodziny wystarczająca jest powierzchnia nawet 120 m², a już 150 m² stworzy bardzo komfortowe warunki do życia. Warto jednak do tego doliczyć przestrzeń na garaż, czyli ok. 30 m², choć wiele osób decyduje się na wybudowanie garażu osobno. Pamiętajmy, że z pomocą przyjdą nam sprawdzone rozwiązania – kuchnia połączona z jadalnią lub salonem czy wygospodarowanie 3-5 m² w sypialniach na garderoby – im więcej „sprytnych” rozwiązań, tym wyższy komfort użytkowania niewielkiej przestrzeni możemy uzyskać.

Czy warto budować piwnicę?


Etap przygotowywania kosztorysu budowy domu to też idealny moment, by zastanowić się, czy będziemy potrzebowali piwnicy. Choć oczywiście zapewnia ona dodatkową przestrzeń użytkową, szczególnie gdy stawia się na wysokie stropy, to jej budowa może pochłonąć naprawdę sporo pieniędzy, a późniejsze utrzymanie piwnicy i jej ochrona przed zawilgoceniem także okażą się kosztowne.


Należy jednak wiedzieć, że w ten sposób nie tylko pozbawiamy się dodatkowego miejsca, ale również wymuszamy wykorzystanie konkretnego rodzaju ogrzewania – elektrycznego lub gazowego. Zwyczajowo piwnice pełniły bowiem często funkcję kotłowni z piecem i składem opału, na które nie będzie miejsca w naszym domu. Na szczęście obecnie odchodzi się od takiej formy ogrzewania domów ze względów ekologicznych, a zatem również i kotłownie odchodzą pomału w niepamięć.

Postaw na dom w stylu stodoły!


Warto wiedzieć, że im bardziej skomplikowany projekt domu, tym więcej będzie on kosztował. Rozmaite wykusze, lukarny, wgłębienia czy niestandardowe kształty budynków są droższe, ponieważ wymagają o wiele więcej pracy od ekipy budowlanej – na nie także często potrzeba większej ilości materiałów. Szczególnie trudne i drogie w wykonaniu okazują się dachy o wymyślnych kształtach i z wieloma spadami w różnych kierunkach.

Dlatego też idealną opcją jest budowanie domu w stylu stodoły. Takie rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne nie tylko ze względu na to, że można łatwo i tanio je zrealizować, ale również z uwagi na fakt, że tego typu budynki są zgodne z budownictwem energooszczędnym, które obniża późniejsze kosztu utrzymania domu, oraz ekologicznym stylem życia.

Dowiedz się więcej o projektach domów w stylu stodoły z artykułu Trendy w budownictwie jednorodzinnym: dwuspadowy dach bez okapów. Nowoczesne domy o konstrukcji stodoły? Poznaj zalety takiego rozwiązania.

Gotowy projekt czy indywidualny?


Wybór gotowego projektu domu to kolejny krok do optymalizacji kosztów budowy. Skoro już wiemy, czego oczekujemy od naszego przyszłego lokum, możemy zawęzić poszukiwania do domów o konkretnym metrażu i w wybranym stylu. Gotowy projekt jest po pierwsze o wiele tańszy od indywidualnego, a po drugie najczęściej wykorzystane są w nim wszelkie rozwiązania sprzyjające oszczędnemu gospodarowaniu przestrzenią przy zachowaniu jak najwyższego komfortu użytkowego. Możemy przyjrzeć się projektom domów energooszczędnych i parterowych – te drugie są sporo tańsze od piętrowych, ale trzeba pamiętać, że do ich budowy potrzebna jest większa działka.

Nie musimy się także przejmować, jeśli niektóre rozwiązania w gotowych projektach domu nam nie odpowiadają – te można modyfikować po konsultacji z architektem, by dopasować budynek mieszkalny do własnych potrzeb. Co więcej, do gotowych schematów, gdzie wykorzystywane są sprawdzone rozwiązania budowlane, o wiele łatwiej znajdziemy ekipę, która podejmie się realizacji projektu.


Sprawdź gotowe projekty domów z kosztorysem – domoweklimaty.pl!

Które prace można wykonać samodzielnie?


Szykując kosztorys wymarzonego domu, zastanówmy się także, czy któreś z zaplanowanych prac budowlanych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie? Niektóre zadania, np. wykopy pod kanalizację czy fundamenty, możemy zrealizować bez pomocy fachowej ekipy – podobnie jak montaż rynien, wylanie ławy fundamentowej czy nawet stawianie ścianek działowych i osadzanie drzwi wewnętrznych. Z pewnością poradzimy sobie także z wykończeniem wnętrz, choć w niektórych przypadkach, np. podczas kładzenia kafelków, może nam się przydać pomoc specjalisty.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie części zadań, musimy się liczyć z koniecznością wynajmowania ekip budowlanych na poszczególne etapy prac, czego chętnie podejmują się mniejsze zespoły. Pamiętajmy natomiast, że wykonywanie niektórych prac własnymi rękami będzie na pewno bardziej czasochłonne.

Optymalizacja kosztów budowy domu może przynieść spore korzyści, a jednocześnie wcale nie wymaga rezygnowania z wymarzonych rozwiązań mieszkaniowych.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: