eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak długo trzeba pracować, aby kupić mieszkanie w Warszawie lub Łodzi?

Jak długo trzeba pracować, aby kupić mieszkanie w Warszawie lub Łodzi?

2018-05-21 13:28

Jak długo trzeba pracować, aby kupić mieszkanie w Warszawie lub Łodzi?

© fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Najczęściej spotykana pensja w Polsce to 1511 zł na rękę. Koszt 60 m mieszkania w Warszawie wynosi plus minus 480 tys. zł. Jak długo statystyczny mieszkaniec kraju nad Wisłą musiałby pracować, aby kupić nieruchomość w stolicy? Dla porównania Niemiec zarabiający najniższą krajową, by kupić mieszkanie w Berlinie, powinien przeznaczyć całe wynagrodzenie z 10 lat pracy.

Koszt mieszkania w Polsce


Według organizacji OECD, prawie 50 proc. najgorzej zarabiających Polaków mieszka z zatłoczonych mieszkaniach. Zatłoczenie rozumie się jako sytuację gdy na małżeństwo lub na dwójkę dzieci, poniżej 12 roku życia przypada mniej niż jeden pokój.

Wpływ na fatalną sytuację mieszkaniową ma kilka czynników. Po pierwsze – deficyt na rynku budowlanym. Obecnie rocznie, buduje się 150 tys. mieszkań, a powinno powstawać około 300 tys. Po drugie – zbyt niskie wynagrodzenia netto eliminują potencjalnych kupców, ze względu na ich niedostateczną zdolność kredytową.

Ceny mieszkań różnią się w zależności od województwa. Najdrożej jest w Warszawie. W stolicy cena nowej nieruchomości wynosi ponad 8 tys. zł za metr. Sytuacja nie wygląda lepiej w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Tam koszt metra kwadratowego na rynku pierwotnym wynoszą odpowiednio: 7281 zł, 6286 zł i 6244 zł. Najtańsze mieszkania są w Łodzi - 4864 zł, Szczecinie - 4913 zł i Lublinie – 5239 zł.

Co ciekawe, w wielu przypadkach mieszkania na rynku wtórnym są droższe, niż deweloperskie. Powód - sprzedający, nie znają realiów rynku i często zawyżają cenę mieszkań.

Jak długo należy pracować na mieszkanie w Warszawie lub Łodzi?


2500 zł netto - tyle wg. GUS wynosi mediana zarobków w Polsce. Natomiast najczęściej występujące wynagrodzenie (dominanta), to 1511 zł na rękę.

Jeżeli 60 metrowe mieszkanie w Warszawie kosztuje 480 tys. zł, to statystyczny Polak (1511 zł), aby kupić taką nieruchomość, musiałby odkładać przez 27 lat całe swoje wynagrodzenie. Natomiast Polak nieco bogatszy (2500 zł netto), na zakup nieruchomości powinien odłożyć 192 pensje – 16 lat oszczędzania.

W Łodzi mieszkanie o tym samym metrażu kosztuje 290 tys. zł. W związku z powyższym, osoba zarabiająca dominantę, na nieruchomość musiałaby przeznaczyć całe wynagrodzenie z 16 lat pracy. Tymczasem pensja 2,5 tys. zł odkładana w całości pozwala kupić mieszkanie w 10 lat.

Zdolność kredytowa – ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?


Zakup mieszkania można zrealizować za pomocą: środków własnych lub kredytu. Niestety większość Polaków w celu nabycia nieruchomości musi się zadłużyć. Szacuje się, że wartość wszystkich spłacanych kredytów mieszkaniowych wynosi 393,367 mld zł.

Czynnikiem wpływającym na przyznanie kredytu jest tzw. zdolność kredytowa. Czyli – możliwość kredytobiorcy do uregulowania zadłużenia. Oceniając zdolność, bank bierze pod uwagę następujące czynniki:
 • wysokość zarobków,
 • miesięczny koszt utrzymania,
 • ilość domowników,
 • inne, aktualnie spłacane kredyty lub pożyczki,
 • historię spłaty poprzednich długów.

Największe szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego, mają dobrze zarabiające małżeństwa bezdzietne. Prokreacja, w oczach banku źle wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Z każdym dzieckiem, zdolność kredytowa spada. Na dobrej pozycji są także single – pod warunkiem, że dobrze zarabiają.

800 zł – tyle mniej więcej kosztuje miesięczne utrzymanie każdego członka rodziny. Czteroosobowe gospodarstwo domowe na swoje wyżywienie musi przeznaczyć plus minus 3500 zł. Zakładając, że wynagrodzenie dorosłych w skali miesiąca wynosi 8000 zł netto, to bank udzieli im kredytu na około 550 tys. zł. Miesięczna rata – ok. 2,5 tys zł. Okres spłaty – 30 lat.

Z kolei osoba samotna zarabiająca 3,5 tys. zł, otrzyma kredyt w wysokości około 300 tys. zł. Natomiast małżeństwo nie posiadające dzieci przy wynagrodzeniu 7 tys. zł netto zaciągnie kredyt na 500 tys. zł. Ratę kredytu obniża wkład własny lub wydłużony okres kredytowania. ALE - długi okres spłaty podnosi wysokość całego długu.

Kredyt gotówkowy alternatywą dla hipoteki


Kredyt hipoteczny przy braku środków własnych jest najlepszą opcją na sfinansowanie nieruchomości. Dlatego, że jest najtańszy.

ALE - gdy nabywca posiada większość funduszy na zakup mieszkania, zamiast kredytu hipotecznego, powinien zaciągnąć kredyt konsumpcyjny. Oprocentowanie pożyczki jest wyższe, jednak procedura wnioskowania jest znacznie szybsza. Co więcej, najniższe od lat stopy procentowe, wręcz zachęcają do zaciągnięcia krótkoterminowego kredytu. Do 2020 roku nie zanosi się, by Rada Polityki Pieniężnej, stopy podniosła. Ważne - wysokość kredytu konsumenckiego nie może przekroczyć 255 550 zł.

Statystyczny Kowalski na urządzenie mieszkania przeznaczy od 20 do 40 pensji


Nowe mieszkanie można kupić pod klucz lub - wykończyć na własną rękę. Większość kupców wybiera drugą opcję, ponieważ deweloperzy za urządzenie nieruchomości pobierają dodatkowe pieniądze. W przypadku mieszkania 60m2 koszt usługi wynosi od 30 tys. zł do 60 tys. zł. Osoba zarabiająca dominantę musiałby na to przeznaczyć od 20 do 40 pensji.

Większość kupców deweloperom nie ufa i decyduje się na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Koszty wyglądają następująco:
 • łazienka- ok.8 tys. zł,
 • salon - ok. 10 tys. zł
 • kuchnia - ok. 15 tys. zł
 • sypialnia - ok. 5 tys. zł
 • przedpokój - ok.500 zł
 • suma - 38 tys. zł

Nieruchomość można urządzić za pomocą zaoszczędzonych pieniędzy, kredytem hipotecznym lub kredytem konsumenckim.

Kredyt konsumencki można zaciągnąć w banku, firmie pożyczkowej lub agregatorze pożyczkowym. Banki pożyczają do 255 550 zł. i oferują stosunkowo niskie oprocentowanie. ALE - dość restrykcyjne oceniają zdolność kredytową. Dlatego osoby, które są obciążone kredytem hipotecznym mogą zostać odprawione z kwitkiem.

Alternatywą dla banków jest sektor pożyczkowy. Koszty są wyższe, jednak pożyczkę otrzymuje się stosunkowo łatwo. Przykładowo - Ratka.pl weryfikujke BIK pożyczkodawcy, ale czynnikiem decydującym o tym, czy wnioskujący otrzyma pieniądze są jego dochody.

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: