eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co druga kobieta jest pomijana przy awansach

Co druga kobieta jest pomijana przy awansach

2018-05-17 10:58

Co druga kobieta jest pomijana przy awansach

Co druga kobieta jest pomijana przy awansach © bnenin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja kobiet na rynku pracy jest coraz lepsza, ale praktyka wyraźnie pokazuje, ze panie stawiające na karierę zawodową ciągle muszą borykać się z wieloma zewnętrznymi i wewnętrznymi barierami. Wśród tych pierwszych wymienić można chociażby uwikłanie płci pięknej w tradycyjnie przypisywane jej role, nierówne traktowanie przy awansach czy męską solidarność. Drugie mają związek z cechami charakteru. Kobietom zarzuca się nadmierną skromność, brak odwagi i wiary w siebie oraz niską asertywność.

Przeczytaj także: Finanse zyskują kobiecą twarz

Sektor finansów od dawna zdominowany był przez mężczyzn. O maskulinizacji tej branży świadczyć mogła chociażby używana w niej nomenklatura stanowisk. I wprawdzie dziś sytuacja powoli ulega zmianie, ponieważ kobiety coraz częściej wyciągają rękę po najwyższe stanowiska w świecie finansów, to jednak ciągle 70 proc. respondentów wskazuje, że rola pań jest bardziej wspierająca niż strategiczna, a duży stopień feminizacji widoczny jest właściwie tylko w księgowości - wynika z opracowanego przez Antal oraz CFA Society Poland raportu „Kobiety w finansach”. To w znacznej mierze efekt stereotypów odnośnie predyspozycji kobiet, które uważane są za bardziej sumienne, rzetelne i cierpliwe. Z drugiej strony trading, asset management i ryzyko to ciągle męska domena. Zwykło się bowiem sądzić, że panie są mniej odporne na stres, boją się ryzyka i rzadziej się na nie decydują.

Kobiety w pułapce tradycyjnych ról społecznych


Za największą barierę zewnętrzną, która ogranicza rozwój kobiet w sektorze finansów, respondenci uznają uwikłanie kobiet w tradycyjne role – twierdzi tak 64 proc. badanych. Kolejną przeszkodą jest pomijanie kobiet przy awansach – jak przyznaje co drugi respondent oraz dająca się odczuć solidarność mężczyzn. Ponadto, co trzecia kobieta pracująca w finansach narzeka na brak uznania za swoją pracę ze strony kierownictwa.
– Powyższe tendencje obserwujemy nie tylko w sektorze finansowym – dotyczą niemal każdej z branż. Kobiety i mężczyźni mają inne role w społeczeństwie, a co za tym idzie inne są oczekiwania dotyczące ich życia prywatnego i zawodowego. Mężczyźni również są bardziej solidarni i często w procesach rekrutacyjnych decydują się na zatrudnienie innego mężczyzny, natomiast w przypadku kobiet występuje syndrom „królowej pszczół”, który polega na wzajemnym wykluczaniu się rywalek. Wszystko to powoduję, że pomimo prawa, które nakazuje równe traktowanie mężczyzn i kobiet to jednak zmiany w naszych zachowaniu i myśleniu są procesem bardziej długofalowym – wyjaśnia Monika Daczka-Krzywoń, Team Leader Antal Finance & Accountancy oraz współtwórca projektu badawczego.

Szklany sufit to pestka - kobietom brakuje wiary w siebie


Jak wynika z raportu, aż 65 proc. respondentów uznaje, że główną bariera wewnętrzną jest brak wiary w siebie, skromność przy prezentowaniu kompetencji (53 proc.) i brak odwagi w formułowaniu własnych potrzeb (51 proc.). Kobiety starają się godzić życie zawodowe z pracą i często zapominają o własnych potrzebach i rozwoju albo rezygnują z nich na rzecz rodziny. Wsparciem powinny być liderki, które już odniosły zawodowy sukces. Ważna jest także postawa samych przełożonych i organizacji. Od kilku lat w firmach wprowadzane są kompleksowe programy, które wspierają kobiety w rozwoju karier i dążą do wyrównania szans. Ponadto, firmy realizujące takie rozwiązania, zaczęły doceniać efektywność biznesową i korzyści wynikające z kultury organizacyjnej opartej na różnorodności. Warto jednak zauważyć, że pomimo poprawiającej się sytuacji kobiet na rynku pracy, wciąż jest im trudniej ze względu na wspomniane role społeczne, jakie pełnią, obowiązki rodzinne i stereotypy.

fot. mat. prasowe

Opinie o kobietach

Co 8. ankietowany dostrzega strategiczną rolę kobiet na rynku pracy w sektorze finansowym.


Elastyczny pracodawca, to najlepszy pracodawca


Ponad 1/3 badanych w raporcie wskazała nieelastyczny czas pracy jako jedną z barier w rozwoju kariery zawodowej. Silnym wskaźnikiem tego zjawiska jest łatwość wzięcia przerwy w ciągu pracy na załatwienie prywatnych/rodzinnych spraw. O ile przeważająca część badanych (53 proc.) uważa to za raczej łatwe, to jednak jako trudne definiuje to 36 proc. badanych, co stanowi wysoki udział. Przewagę zdobywają te organizacje, które śledzą nowe trendy rynkowe i na nie reagują. Przy dzisiejszym rynku pracownika nie może być mowy o nierównym traktowaniu przy awansach a fakt, że coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy umożliwia kobietom łączenie obowiązków zawodowych i prywatnych.

Informacje o badaniu
Raport „Kobiety w finansach” to pierwsza edycja badania zrealizowanego przez Antal we współpracy z CFA Society Poland. Raport ma na celu analizę sytuacji kobiet na polskim rynku pracy w sektorze finansowym oraz pokazanie największych wyzwań związanych z gender diversity.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: