eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plan urlopów ląduje w koszu? Dlaczego nie wykorzystujemy wolnego?

Plan urlopów ląduje w koszu? Dlaczego nie wykorzystujemy wolnego?

2017-06-28 00:20

Plan urlopów ląduje w koszu? Dlaczego nie wykorzystujemy wolnego?

Plany urlopowe © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z sondażu przeprowadzonego przez serwis Praca.pl wynika, że w tym roku niemal 2/3 polskich pracowników skorzysta z przysługujących im dwóch tygodni urlopu. Okazuje się jednak, że plan urlopów czasami bierze w łeb. Dlaczego?

Przeczytaj także: Urlop pracownika fundowany z ZFŚS

Plan urlopów to rodzaj zestawienia, którego lektura pozwala dowiedzieć się, kto z pracowników i kiedy w danym roku planuje urlop wypoczynkowy. Sporządzanie takiego dokumentu niewątpliwie wspomaga organizację pracy w firmie, porządkuje system urlopów, a także pozwala uniknąć sytuacji, w której pracodawca nie może poradzić sobie z kumulacją zaległych urlopów.

Plan urlopów nie wszędzie cieszy się jednakowym powodzeniem. Jako narzędzie planistyczne wykorzystywany jest przede wszystkim w średnich i dużych firmach – tak deklaruje 8 na 10 pracowników tych firm. W przypadku przedsiębiorstw prowadzonych na mniejszą skalę (do 50 pracowników) sprawy mają się zgoła inaczej - plan urlopów nie jest stosowany przez zdecydowaną większość, bo aż 60% firm. Plany planami, ale z punktu widzenia pracownika bez wątpienia najważniejsze jest to, czy wcielamy je w życie. Zaledwie 12% ankietowanych użytkowników Praca.pl przyznaje, że urlop zawsze wykorzystuje zgodnie z planem. 5% respondentów przyznało, że nie udało im się to nigdy. Pocieszający natomiast jest fakt, że aż 7 na 10 respondentów deklaruje, że najczęściej udaje im się zrealizować plan urlopów zgodnie z założeniem.

Dlaczego plan urlopów bierze w łeb?


Najczęściej wymienianym powodem, dla którego plan urlopów nie jest realizowany w założonym wcześniej kształcie, jest nadmiar pracy. To właśnie on powoduje, że trudno nam skorzystać z choćby jednego dnia urlopu, nie wspominając już o zaplanowaniu dłuższych wakacji. Ten powód wskazało 27% badanych użytkowników serwisu Praca.pl. Kolejnym, równie częstym, są pokrywające się terminy urlopów pozostałych pracowników. Co piąty ankietowany jako powód podaje brak możliwości skorzystania z urlopu przez osobę, z którą chciałby ten czas spędzić. 11% respondentów winą za brak realizacji planu urlopów obarcza złą organizację pracy w firmie. Trzy ostatnie miejsca na liście powodów nie wykorzystania urlopu zgodnie z planem należą do strachu przed dłuższą nieobecnością, większą chęcią do pracy niż do wypoczynku i złej woli przełożonego.

fot. mat. prasowe

Dlaczego nie wykorzystujemy urlopu?

27% respondentów nie wykorzystuje urlopu z powodu nadmiaru pracy


Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: