eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Niech Dzień Bezpiecznego Internetu trwa cały rok

Niech Dzień Bezpiecznego Internetu trwa cały rok

2017-02-07 11:28

Niech Dzień Bezpiecznego Internetu trwa cały rok

Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Mamy 7 lutego, a więc Dzień Bezpiecznego Internetu. To doskonała okazja, aby przypomnieć o tym, o czym powinniśmy pamiętać nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok. Polscy internauci to rzesza licząca sobie niemal 30 mln osób, którym potencjalnie zagrażają niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą dostęp do sieci. Jakie środki ostrożności powinni podjąć, aby nie wpaść w pułapki zastawiane przez cyberprzestępców? Oto, jakie rady w tym zakresie ma platforma edukacyjna Kapitalni.org.

Przeczytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu 2011

17 sierpnia 1991 roku to data, która uznawana jest za oficjalny początek internetu w Polsce. Od tego czasu upłynęło już przeszło ćwierć wieku. Dane GUS wskazują, że dostęp do sieci posiada obecnie już 80 proc. polskich gospodarstw domowych. Badania PBI i Gemius dowodzą z kolei, że u schyłku minionego roku rzesza polskich internautów liczyła sobie 27,5 miliona osób.

I to właśnie te 27,5 miliona osób powinno obchodzić dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Należy bowiem pamiętać, że rozwój sieci i wszelkie dobrodziejstwa, jakie mają związek z korzystaniem z jej możliwości obarczone są dość dużym ryzykiem. W internecie czyha na nas bezmiar pułapek. Dowodem na to mogą być chociażby statystyki policyjne, które wskazują np., że tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy minionego roku stwierdzonych zostało 1 223 oszustw związanych z bankowością internetową, z czego 121 zdefiniowano jako phishing. Ten rodzaj aktywności cyberprzestępców polega na podszywaniu się pod znaną firmę lub osobę i prowadzi do kradzieży istotnych danych ofiary jak np. login i hasło do serwisu bankowości internetowej. Niebezpieczeństw jest jednak o wiele, wiele więcej.

Co zrobić, aby nie paść ich ofiarą? Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci? Oto rady przygotowane przez platformę Kapitalni.org. Pamiętajmy, aby okazją do ich stosowania był nie tylko Dzień Bezpiecznego Internetu, ale także każdy kolejny dzień.

Zwróć uwagę na wiadomości, które otrzymujesz


Każdego dnia otrzymujemy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wiadomości e-mail. Wiele z nich pochodzi od nieznanych nam adresatów, np. sklepów internetowych czy firm oferujących swoje usługi. Jak rozpoznać te, które zawierają szkodliwe treści?
– Sfałszowane e-maile na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe oferty handlowe. Jednak jest parę szczegółów, które pomogą nam odróżnić niegroźny spam od zainfekowanego e-maila. Nieprawidłowa nazwa nadawcy, błędy w treści wiadomości lub brak logo instytucji, to elementy, które powinny zwrócić naszą uwagę – zauważa Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Fałszywe wiadomości stały się prawdziwą plagą w Internecie. Jak wynika z danych Kaspersky Lab, tylko w III kwartale 2016 r. system antyphishingowy został aktywowany ponad 37,5 mln razy na komputerach użytkowników używających produktów firmy.
– Mając na uwadze te dane, powinniśmy być wyczuleni na wiadomości dotyczące opłacenia faktur, windykacji, komunikaty z serwisów aukcyjnych czy też informujące nas o wygranej na loterii. Może się bowiem okazać, że zostały wysłane przez cyberprzestępców. Jeśli nie znamy nadawcy danej wiadomości lub otrzymaliśmy fakturę od firmy, w której nie robiliśmy zakupów, to lepiej jej nie otwierać – przestrzega Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci?

Pamiętaj, że banki oraz inne instytucje nigdy nie proszą o przesłanie danych wrażliwych klienta drogą e-mailową.


Nie podawaj swoich danych


Pamiętaj, że banki oraz inne instytucje nigdy nie proszą o przesłanie danych wrażliwych klienta drogą e-mailową. Dlatego jeśli otrzymasz wiadomość, której nadawca informuje np. o podejrzanej aktywności bądź transakcji na Twoim koncie i prosi o jak najszybszą jego weryfikację, to lepiej na nią nie odpowiadaj. Nie podawaj też swoich danych wrażliwych. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z daną placówką i zapytać, czy mają coś z tym wspólnego.

Nie pobieraj załączników dołączonych do wiadomości


Każdą wiadomość z załącznikiem pochodzącą z nieznanego źródła należy traktować jako podejrzaną. Przestępcy często wykorzystują pliki spakowane w formie ZIP lub RAR, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie na naszym komputerze. Warto zatem zwrócić uwagę na nazwę pliku oraz rozszerzenie, w jakim jest zapisany. Jeśli jest ono podwójne, np. PDF.EXE lub DOC.SCR, nie należy ich otwierać, ponieważ najprawdopodobniej zawierają szkodliwe treści.
– Samo otwarcie danego pliku nie musi być groźne – jednak niebezpieczeństwo może czaić się w środku, np. zawierać tzw. makro. Jest to dodatkowy program, który może pobrać na nasz komputer, np. konia trojańskiego. Może też wystąpić sytuacja, że po otwarciu pliku będziemy poproszeni o wpisanie hasła, załączonego w wiadomości. To powinno stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy. Najczęściej bowiem taki plik zawiera niebezpieczne oprogramowanie. Nie dajmy się też zwieść ikonce załączonego pliku, która kojarzy nam się np. z bezpieczną i zaufaną firmą. Przestępcy mogą bardzo łatwo ją zmodyfikować – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org.

Fałszywe linki


Przesyłanie fałszywych linków to jeden z najpopularniejszych sposobów wykorzystywanych przez internetowych przestępców. Z pozoru wyglądają jak prawdziwe adresy witryn, np. www.bankabc.pl/logowanie, jednakże przekierowują nas do fałszywej strony. Aby sprawdzić, dokąd prowadzi wysłany nam link, należy najechać na niego kursorem myszy, a w lewym dolnym rogu wyświetli się adres strony internetowej. Jeśli nie jest to oficjalny adres strony naszego banku albo innego dostawcy usług, lepiej na niego nie wchodzić.

Protokół HTTPS


Protokół HTTPS jest to szyfrowana wersja protokołu HTTP, który zapobiega przechwytywaniu naszych danych oraz ich zmienianiu.
– Banki oraz instytucje finansowe korzystają z szyfrowanego połączenia, zawsze, gdy konieczne jest zalogowanie się do systemu. Kiedy adres strony internetowej poprzedzony jest znakiem zielonej kłódki oraz ciągiem https:// to oznacza, że jest ona bezpieczna, a informacje, które przesyłamy na danej witrynie, pozostają prywatne – mówi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.

Jeżeli strona logowania np. do naszej bankowości nie zawiera nazwy protokołu w adresie, ani charakterystycznego znaku kłódki, powinieneś zachować szczególną ostrożność, nie podawać żadnych danych oraz zgłosić to swojemu bankowi.

Pamiętajmy o powyższych zasadach. Niech Dzień Bezpiecznego Internetu trwa przez cały rok.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: