eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konsumenci napędzą rynek kapitałowy

Konsumenci napędzą rynek kapitałowy

2016-03-30 11:49

Konsumenci napędzą rynek kapitałowy

Konsumenci napędzą rynek kapitałowy © Andrey Popov - Fotolia.com

Bieżący rok upłynie pod znakiem dojrzałego cyklu, któremu współtowarzyszyć będzie wzrastający poziom zmienności oraz coraz większa złożoność klimatu inwestycyjnego - czytamy w raporcie z corocznego badania Analyst Survey - opracowania zbierającego opinie analityków specjalizujących się w akcjach i obligacjach. Respondenci podkreślają jednak, że inwestorzy nie powinni skupiać się wyłącznie na najbardziej ogólnych tendencjach, ale sięgać wzrokiem szerzej tak, aby nie przeoczyć pozostałych trendów, które w tym roku mogą okazać się kluczowe.

Przeczytaj także: Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank

Wnioski ujęte w raporcie wysnuto na podstawie 17 tys. bezpośrednich spotkań analityków Fidelity z decydentami korporacyjnymi. W ich wyniku opracowane zostały tzw. nastroje, przedstawiane w raporcie w skali od 1 do 10, gdzie wartość powyżej 5 sygnalizuje wzrost, a 5 i mniej świadczy o osłabieniu.

Analiza odpowiedzi udzielonych przez korporacje wskazuje, że podstawowe wskaźniki fundamentalne firm ulegają stopniowemu osłabieniu, ogólne nastawienie okazuje się mniej optymistyczne albo też bardziej pesymistyczne niż w zeszłym roku. Presję na prognozy wywiera zwłaszcza korekta podaży w sektorach energetycznym, surowców i niektórych sektorach przemysłowych. Badanie wskazuje również na pewne silne obszary w innych sektorach, których podstawą okazują się być trzy podstawowe tendencje.

Konsumenci motorem wzrostu na rynkach rozwiniętych


Oczekuje się, że w tym roku konsumenci będą coraz bardziej napędzać wzrost, wspierając nieustające innowacje, które w szczególności zmieniają oblicze technologii i opieki zdrowotnej. Dlatego sektory konsumenckie uzyskały średni wynik 5,6 w skali nastrojów Fidelity, co oznacza powyżej średniej dla wszystkich innych sektorów.

W miarę jak siła nabywcza konsumentów rośnie w wyniku niskich cen energii, ogólnie niskiej inflacji, wsparcia rynków mieszkaniowych, wzrostu płac oraz poprawy sytuacji na rynkach pracy, w badaniu ustalono, iż podejście kadry kierowniczej do dóbr konsumpcyjnych podstawowych i luksusowych zmieniło się z negatywnego na neutralne. Powrót podstawowych dóbr konsumpcyjnych będzie prawdopodobnie wynikać z możliwości dyktowania cen oraz wzrostu popytu, a analitycy zajmujący się dobrami luksusowymi sugerują, iż prezesi postrzegają wzrost popytu jako główne źródło wzrostu dochodów. Ponadto silne dane bilansowe oraz malejąca dźwignia oznaczają, iż producenci towarów konsumpcyjnych nie mają potrzeby pozyskiwania zbyt dużej ilości kapitału.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Konsumenci napędzą rynek kapitałowy

Jak wynika z badania Analyst Survey prowadzonego przez Fidelity International wśród analityków zajmujących się akcjami oraz obligacjami, w 2016 roku będziemy obserwować dojrzewający cykl, któremu towarzyszyć będzie rosnący poziom zmienności oraz coraz bardziej złożony klimat inwestycyjny.


– Naszym najważniejszym nowym tematem w tym roku jest relatywna siła sektorów konsumenckich w porównaniu do wielu innych sektorów – komentuje Michael Sayers, dyrektor ds. badań w Fidelity International, oraz dodaje – Ponieważ podstawowe gałęzie gospodarki – energia, surowce, przemysł i usługi komunalne – cierpią w wyniku niskich cen towarów i globalnego obniżenia nakładów inwestycyjnych, odbudowanie niedoborów kapitałowych i przywrócenie dyscypliny kosztów, która jest niezbędna do osiągnięcia równowagi pomiędzy podażą a popytem, może zająć lata. W postępie tego procesu, istotnym będzie, aby usługowa część gospodarki wytrzymała presję, jeżeli mamy uniknąć recesji globalnej pod koniec roku. Wyniki naszego badania odzwierciedlają pozytywne prognozy w tym obszarze.

Innowacja


Od pewnego czasu zespół badań Fidelity wskazuje na istotność innowacji w środowisku niskiego wzrostu nominalnego. W sytuacji, kiedy wzrost jest coraz rzadszy, firmy i rynki, które są naprawdę innowacyjne, zapewniają zyski. Wyniki badania Analyst Survey pokazują to bardzo wyraźnie. Wpływ innowacji jest widoczny niemal we wszystkich sektorach i na wszystkich rynkach, jednak szczególnie w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz IT, co wpływa na możliwości rynkowe i strumienie dochodów.

Michael Sayers komentuje:
– Sektor, który zyskuje najwięcej z tytułu bezpośredniego wpływu przełomowych technologii, to szeroko pojęte IT. Nowe technologie wpływają na sytuację szybciej niż kiedykolwiek, zmieniając pule dochodów w wielu gałęziach przemysłu i tworząc mnóstwo możliwości. Dotyczy to nie tylko podmiotów, które opracowują takie technologie, lecz również tych, które dostarczają wymaganą dla technologii infrastrukturę. Jednak pomimo tego, iż nowe technologie napędzają innowacje, wywołują one również spory zamęt na swojej drodze, dlatego dokładne badanie trendów, liderów i tych, którzy pozostają w tyle, jest istotne.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: