eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość: co przeraża małe i średnie przedsiębiorstwa?

Cyberprzestępczość: co przeraża małe i średnie przedsiębiorstwa?

2016-03-09 09:58

Cyberprzestępczość: co przeraża małe i średnie przedsiębiorstwa?

Najpopularniejszym zabezpieczeniem programy antywirusowe © maxsim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W dzisiejszych czasach kwestie związane z bezpieczeństwem IT w firmie wysuwają się na pierwszy plan. To dowód na to, że przedsiębiorcy są świadomi zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci. Z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla home.pl wynika, że największą grozę wśród przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw budzą: szkodliwe oprogramowanie, wirusy oraz ataki ze strony hakerów. Jakie zabezpieczenia stosuje biznes? Najpopularniejsze, stosowane przez 3/4 badanych firm, są programy antywirusowe.

Przeczytaj także: Dlaczego cyberprzestępcy polują na małe i średnie firmy?

Głównym celem, który przyświecał autorom badania było przyjrzenie się, w jakim stopniu przedsiębiorcy świadomi są istnienia cyberzagrożeń.
- Chcieliśmy się również dowiedzieć, czy wiedza, którą biznes posiadł na temat czyhających na niego niebezpieczeństw, znajduje przełożenie na stosowanie odpowiednich zabezpieczeń – mówi Łukasz Daszkiewicz, kierownik produktów bezpieczeństwa z home.pl. – Bo to właśnie przedsiębiorcy są najczęściej narażeni na działania ze strony nieuczciwych ludzi, którzy infekują ich komputery wirusami, kradną dane firm oraz ich klientów. Dlatego muszą wykazać się w tej kwestii dużą odpowiedzialnością.

Badanie dowiodło, że zagrożeniami, które w największym stopniu komplikują prowadzenie biznesu, są szkodliwe oprogramowanie i wirusy. Taką odpowiedź wskazało aż 42 proc. ankietowanych. Ponadto respondenci mówili również o atakach hakerskich (26 proc.), wykradaniu danych osobowych (13 proc.), phishingu (8 proc.), fałszywym oprogramowaniu ochronnym (4 proc.) i zapamiętywaniu haseł w przeglądarce (4 proc.). Grupa optymistów, którzy nie obawiają się zupełnie niczego, to zaledwie 11 proc. ogółu.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób Pan/i firma dba o bezpieczeństwo w Internecie, zarówno swojej firmy, jak i klientów?

3/4 firm deklaruje posiadanie oprogramowania antywirusowego.


A w jaki sposób przedsiębiorcy dbają o bezpieczeństwo w internecie? Używają programów antywirusowych (74 proc. respondentów), aktualizują dane z przeglądarek i aplikacji (47 proc.), nie rozsyłają poufnych danych w e-mailach (41 proc.). Ankietowani aktualizują także systemy operacyjne (40 proc.), szkolą pracowników z bezpieczeństwa w sieci (28 proc.), wymagają od nich tworzenia silnych, skomplikowanych haseł (23 proc.), szyfrują dane (22 proc.), stosują certyfikaty SSL (18 proc.), powierzają bezpieczeństwo danych informatykom (4 proc.) oraz firmom zewnętrznym (3 proc.). Tylko 2 proc. firm nie stosuje żadnych zabezpieczeń.

fot. mat. prasowe

Jakich zagrożeń związanych z siecią internetową obawia się Pan/i najbardziej?

Ataki hakerów wzbudzają obawy 26% firm.

fot. mat. prasowe

Branża działalności

1/4 przebadanych firm pochodziła z branży usługowej.


- Analizując wyniki badania, widać wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z zagrożeń i inwestują w oprogramowania, które mają im przeciwdziałać – uważa Łukasz Daszkiewicz. – Od lat mówimy im o tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes w sieci. Oferujemy im wysokiej jakości światowe rozwiązania: certyfikaty SSL oprogramowanie firmy Kaspersky oraz backupy (kopie zapasowe danych). Polacy coraz częściej decydują się przeprowadzanie transakcji w sieci. A kto musi zadbać o ich bezpieczeństwo? Oczywiście firmy, z których usług korzystają.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2016 r. Wzięło w nim udział 200 właścicieli, dyrektorów, specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mikro (od 1 do 9 pracowników), małych (10 - 49 pracowników) i średnich firm (50 - 249 pracowników), działających m.in. w branżach: samochodowej, przetwórstwa przemysłowego, budowlanej, finansowej, transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: