eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ład korporacyjny już w 3/4 spółek nadzorowanych przez KNF

Ład korporacyjny już w 3/4 spółek nadzorowanych przez KNF

2015-09-21 10:50

Ład korporacyjny już w 3/4 spółek nadzorowanych przez KNF

Wdrożenie zasad ładu korporacyjnego to długotrwały i trudny proces © milosducati - Fotolia.com

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Deloitte, do tej pory „Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” przyjęło niespełna 3/4 spółek sektora finansowego podległych KNF. Okazuje się również, że najmniej kłopotów z wdrożeniem nowych reguł miały towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki i domy maklerskie. Najgorzej wypadły u towarzystwa ubezpieczeniowe. Eksperci twierdzą, że podporządkowanie się tym zasadom w pozytywny sposób przełoży się na kulturę korporacyjną. Nadal jednak sprawiają one firmom sporo trudności, a ich całkowite wdrożenie może okazać się wieloetapowym, żmudnym procesem.

Przeczytaj także: Rada nadzorcza w obliczu pandemii. Jakie realia i wyzwania?

Zrealizowane przez Deloitte badanie objęło swoim zasięgiem 106 polskich instytucji znajdujących się pod nadzorem KNF. Były to zarówno banki, jak i towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, domy maklerskie oraz firmy ubezpieczeniowe.

„Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” to dokument, który został ogłoszony 22 lipca 2014 roku. Sugerowany przez KNF termin implementacji jego zasad przypadł na 1 stycznia bieżącego roku. W 2016 roku rady nadzorcze spółek powinny przeprowadzić pierwszą ocenę zastosowania ZŁK. Warto przypomnieć, że - w przeciwieństwie od innych funkcjonujących na polskim gruncie kodeksów dobrych praktyk - reguły wprowadzone przez KNF nie są oddolną inicjatywą rynku, ale zostały przyjęte w formie uchwały.
„Tym samym znacznie bardziej przypominają regulację prawną niż typowy kodeks dobrych praktyk” – wyjaśnia Dorota Snarska-Kuman, Partner w Sektorze Instytucji Finansowych i Lider Programu Rozwoju Rad Nadzorczych w Deloitte.

O fakcie przyjęcia Zasad ładu korporacyjnego instytucje nadzorowane powinny poinformować na swoich stronach internetowych. Część z nich nie wywiązała się z tego obowiązku, mimo zapowiedzi KNF, że stosowanie zasad będzie brane pod uwagę przy wystawianiu oceny BION. Jej obniżenie może skutkować ograniczeniem możliwości wypłaty dywidendy oraz nasileniem i rozszerzeniem zakresu czynności kontrolnych ze strony Komisji.

fot. milosducati - Fotolia.com

Wdrożenie zasad ładu korporacyjnego to długotrwały i trudny proces

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Deloitte, do tej pory „Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” przyjęło niespełna 3/4 spółek sektora finansowego podległych KNF.


Zasady ładu korporacyjnego dla spółek nadzorowanych przyjęło niemal trzy czwarte podmiotów (73 proc.) badanych przez Deloitte – 55 proc. z nich wywiązało się w pełni z obowiązku informacyjnego, a 18 proc. częściowo, zamieszczając na swoich stronach internetowych jedynie zdawkową informację lub przyjmując uchwały w tej sprawie, ale bez opublikowania odpowiedniej informacji na swojej stronie internetowej w łatwo dostępnym miejscu.
„Choć wysoki poziom wdrożenia zasad ładu korporacyjnego wśród przebadanych spółek świadczy o tym, że rynek poważnie podchodzi do wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, nadal aż 27 proc. firm objętych badaniem nie zamieściło na swoich stronach internetowych informacji o ich przyjęciu. Powody tego stanu rzeczy mogą być różne. Przykładowo w niektórych firmach nadal nie wystarczająco dobrze działa polityka compliance. W innych przyczyną może być niewystarczający przepływ informacji dotyczących regulacji KNF, a także błędne zrozumienie terminu obowiązku upublicznienia szczegółowej informacji o stosowaniu ZŁK” – wylicza Dorota Snarska-Kuman.

Nowe zasady spotkały się z największym odzewem ze strony towarzystw funduszy inwestycyjnych – wdrożyło je 86 proc. z nich (81 proc. w pełni i 5 proc. częściowo). Z obowiązków implementacji wywiązują się także niemal trzy na cztery badane banki (58 proc. w pełni i 17 proc. częściowo) oraz niemal trzy na cztery domy maklerskie (55 proc. w pełni, a 17 proc. częściowo). Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda wśród ubezpieczycieli, bowiem zaledwie 29 proc. z nich informuje o realizacji zasad, czyniąc to w sposób zgodny z regułą „comply or explain” i drugie tyle w postaci ogólnikowej deklaracji stosowania. Niestety ponad 42 proc. ubezpieczycieli nadal w żaden sposób nie odniosło się do reguł ustanowionych przez KNF.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: