eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w korporacji: masakra czy szansa na wysokie zarobki?

Praca w korporacji: masakra czy szansa na wysokie zarobki?

2015-06-18 00:10

Praca w korporacji: masakra czy szansa na wysokie zarobki?

Praca w korporacji © Christian Hillebrand - Fotolia.com

Z czym polskim studentom kojarzy się zagraniczna korporacja? M.in. z wysokimi zarobkami i możliwością rozwoju zawodowego. Z tym, że skojarzenia te są wymieniane na kolejnych pozycjach po bezosobowości, wyścigu szczurów i kolokwialnej "masakrze". Badanie przeprowadzone w maju przez magazyn akademicki Koncept dowodzi zatem, że praca w "korpo" nie jest tak atrakcyjna jakby się mogło wydawać.

Przeczytaj także: Stres w pracy dotyka codziennie co piątego Polaka

Tym, co budzi największe obawy przepytanych studentów jest stres, wyścig szczurów oraz zbyt sztywne reguły pracy. Z drugiej strony ankietowani dostrzegają również zalety: zadowalające wynagrodzenia i możliwość rozwoju zawodowego. Dość interesujące jest to, że podobne skojarzenia formułowane są zarówno w przypadku polskich jak i zagranicznych firm.

Grupa osób, którym słowo "korporacja" kojarzą się negatywnie jeść dość spora - co trzeci respondent kojarzy je z "masakrą", "bezosobowością" i "wyścigiem szczurów". Jak już jednak wspomniano we wstępie, zaraz po tych skojarzeniach następują o wiele bardziej pozytywne: szybki zarobek i duże pieniądze. Pewne zaskoczenie może budzić również to, że grono osób utożsamiających zagraniczną korporację z prestiżem jest nader skromne (7 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn).

Kobiety są mniej wymagające?


W ankiecie widać różnice między oczekiwaniami kobiet i mężczyzn – 13 proc. kobiet i tylko 9 proc mężczyzn widzi dla siebie szansę rozwoju w środowisku korporacyjnym. Dodatkowo tylko 16 proc. kobiet dostrzega w korporacji możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Dla porównania, na wysokie zarobki nastawionych jest 19 proc mężczyzn. Znaczną różnicę widać również w charakterystyce zagranicznych korporacji. Co prawda obu płciom kojarzy się ona z pracą w stresie, ale tylko 22 proc mężczyzn i aż 41,6 proc. kobiet utożsamia zagraniczne korporacje z koniecznością częstych wyjazdów służbowych. Zarówno studenci jak i studentki są sceptycznie nastawieni kolegów z biura i przełożonych – dobrej atmosfery w pracy spodziewa się niecałe 7 proc. kobiet i prawie 10 proc mężczyzn. Nie są to zadowalające dane.

Pieniądze największą motywacją


Ankieta wykazała, że najlepszą motywacją do pracy w zagranicznej korporacji jest możliwość wysokich zarobków – aż ¾ respondentów wskazało tę odpowiedź. Na kolejnych pozycjach znalazła się możliwość wyjazdów zagranicznych i szansa doskonalenia swoich zdolności. Z drugiej strony, studenci mają świadomość słabych punktów pracy w tego typu miejscach. Nie jest zaskoczeniem, że ankietowani jako największe wady pracy w zagranicznej korporacji wskazywali: stres, nielimitowany czas pracy, duże wymagania. O dziwo na złą atmosferę w pracy wskazuje 26 proc. mężczyzn i tylko 11 proc. kobiet. Czyżby panie potrafiły lepiej zaadoptować się do warunków pracy?

Okazuje się, że studenci podobnie oceniają rodzime korporacje. Obawiają się, tak jak w przypadku zagranicznych firm, stresu i dużej ilości pracy często po godzinach. Polskie korporacje mają jednak zalety – ankietowani wskazywali na: znajomą kulturę pracy, stabilność pod względem miejsca pracy oraz zatrudnienia.

fot. Christian Hillebrand - Fotolia.com

Praca w korporacji

Dla jednych szansa na rozwój i wysokie zarobki. Dla drugich masakra i wyścig szczurów.


Z ankiety przeprowadzonej przez magazyn Koncept dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych wynika, że zarówno zagraniczne jak i polskie korporacje nie zapewniają w oczach studentów przyjaznej atmosfery pracy. Niemniej jednak ankietowani składając dokumenty aplikacyjne do tego typu firm, liczą na przyzwoite zarobki i pakiet benefitów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: