eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawskie Lotnisko Chopina zainwestuje ponad pół miliarda złotych

Warszawskie Lotnisko Chopina zainwestuje ponad pół miliarda złotych

2015-02-24 15:28

Warszawskie Lotnisko Chopina zainwestuje ponad pół miliarda złotych

Warszawskie Lotnisko Chopina wyemituje obligacje za 600 milionów złotych © mario beauregard - Fotolia.com

Kosztem 600 milionów złotych zostanie rozbudowana infrastruktura Lotniska Chopina w Warszawie. Umowę dotyczącą finansowania inwestycji podpisały bank Pekao i przedsiębiorstwo Porty Lotnicze. Rozbudowa "Okęcia" będzie finansowana za pomocą emisji obligacji, z ostatecznym terminem wykupu w 2022 roku.

Przeczytaj także: Terminal A warszawskiego Okęcia zmodernizowany

Bank Pekao zorganizuje emisję obligacji na kwotę 600 mln zł. Kwota ta zostanie wypłacona w dwóch transzach: krótko i długoterminowej. Ostateczny termin wykupu obligacji przypada na 30 grudnia 2022 roku.

Warszawskie lotnisko pozyskane z emisji obligacji pieniądze zamierza zainwestować między innymi w rozbudowę terminala pasażerskiego, modernizację i przebudowę płaszczyzn lotniskowych, budowę hotelu pięciogwiazdkowego, a także na refinansowanie istniejącego zadłużenia. Planowany całkowity koszt planu inwestycyjnego warszawskiego lotniska realizowanego do 2016 r. będzie wynosił ok. 800 mln zł.

W 2014 r. Lotnisko Chopina obsłużyło 10,5 mln osób, a władze lotniska spodziewają się, że w roku 2015 zarządzana przez nie firma obsłuży o milion pasażerów więcej.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Firma zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie.

Bank Pekao w ubiegłych latach współuczestniczył w finansowaniu modernizacji lotnisk w Gdańsku, Rzeszowie, Modlinie i Łodzi, a także we Wrocławiu i Poznaniu. Do tej pory Pekao zorganizował finansowanie lotnisk na łączną kwotę ponad 2 mld zł.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: