eGospodarka.plTematy › przerwa w pracy
  • Niejasny dyżur - pracodawca wyjaśnił pojęcie pracownika rezerwowego

Niejasny dyżur - pracodawca wyjaśnił pojęcie pracownika rezerwowego

09:11 25.01.2017 PORADA

Witam, pracuję w systemie 12 godzin - na zmiany, wliczając nocki i pracę w weekendy. Ostatnio pracodawca wymyślił pojęcie pracownika rezerwowego, gdy zajdzie sytuacja że ktoś z pracowników nie może przyjść na nockę albo w sobotę czy niedzielę osoba, która w danym dniu miała wolne ... WIĘCEJ

Tematy: praca na zmiany, system zmianowy, praca w nocy, praca w weekendy
  • Po ilu godzinach należy się przerwa w pracy?

Po ilu godzinach należy się przerwa w pracy?

18:43 29.12.2016 PORADA

Mam pytanie odnośnie przerwy w czasie pracy. Czy w ogóle istnieje jakiś przepis mówiący o tym po ilu godzinach pracy maksymalnie pracodawca powinien udzielić pracownikowi przerwy w czasie pracy? Bo wydaje mi się nie dopuszczalna sytuacja, która miała ostatnio u mnie miejsce, a mianowicie ... WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, czas pracy, godziny pracy, godziny nadliczbowe
  • System czterobrygadowy

System czterobrygadowy

22:52 17.02.2016 PORADA

Witam, w moim zakładzie jest system czterobrygadowy 1-2-3 pracownicy chcieli przejscia 3-2-1, to kadry stwierdziły, że się nie da, bo nie będzie zachowany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy miedzy 2 a 1 zmianą. Czy mają rację? WIĘCEJ

Tematy: system czterobrygadowy, czas pracy, godziny pracy, praca na zmiany
  • Umowa zlecenie a przerwa

Umowa zlecenie a przerwa

20:20 29.12.2015 PORADA

Dostałam umowę zlecenie na 5 dni po 14 godzinach w markecie - stanie przy fajerwerkach. Mam pytanie: czy mog robić sobie przerwy np. na śniadanie i ciepły posiłek? WIĘCEJ

Tematy: umowa zlecenia, przerwa w pracy, prawa pracownika, zleceniodawca
  • Przerwa w pracy

Przerwa w pracy

20:50 02.11.2015 PORADA

Witam, Ostatnio w naszej firmie doszło do afer odnośnie przerw. Dyrektor wręczył nam pismo, że nasza przerwa trwa max. 15 min, włączając wyjście i powrót z hali, gdzie samo to zajmuje nam 5 min, nie ma innej i szybszej możliwości dojścia na stołówkę. Wychodzi na to, że nasz ... WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, warunki pracy, prawa pracownika, harmonogram czasu pracy

11:13 19.04.2015 PORADA

Witam, pracuję średnio 12-13 godzin dziennie, cały dzień na nogach. Ile należy mi się czasu przerwy? Co robić, jeśli pracodawca nie pozwala mi robić przerwy? WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, obowiązki pracodawcy, prawa pracownika, czas pracy
  • Nierówne traktowanie w pracy

Nierówne traktowanie w pracy

07:48 13.12.2014 PORADA

Witam, od 3.12.2014 roku zatrudniłam się w firmie świadczącej zlecenia jakościowe dla firm produkcyjnych, czyli w tzw. firmie zewnętrznej na podstawie umowy o pracę na czas określony gdzie norma tygodniowa wynosi 40 godz. pracy, czyli 8 godz. przez 5 dni w tygodniu. Warunkiem obecności ... WIĘCEJ

Tematy: umowa na czas określony, dyskryminacja w miejscu pracy, praca na zmiany, przerwa w pracy
  • Co z przerwą 35 godzin?

Co z przerwą 35 godzin?

12:56 04.08.2014 PORADA

Witam! W mojej firmie w bieżącym kwartale tydzień pracowniczy rozpoczyna się we wtorek a kończy się w poniedziałek. Mój grafik wygląda następująco: 05/08 W; 06/08 14-23; 07/08 14-22; 08/08 14-22; 09/08 14-22; 10/08 14-22; 11/08 21-05; 12/08 21-05; 13/08 21-05; 14/08 21-05; 15/08 W ... WIĘCEJ

Tematy: grafik pracy, czas pracy, godziny pracy, harmonogram czasu pracy
  • Przerwa w czasie pracy. Czy mam do niej prawo i jak długo powinna trwać?

Przerwa w czasie pracy. Czy mam do niej prawo i jak długo powinna trwać?

16:14 13.07.2014 PORADA

Witam, pracuję w gastronomii. Pracodawca i wyżej postawieni pracownicy zmuszają mnie do pracy po 300 godzin miesięcznie. Kiedy chcę się spytać przełożonego czy mogę zrobić sobie przerwę w pracy, to on stwierdza, że jestem pracownikiem i że przerwa mnie nie obowiązuje. Pytanie ... WIĘCEJ

Tematy: praca w gastronomii, gastronomia, nadgodziny, czas pracy
  • Przerwa 45 minut do odrobienia

Przerwa 45 minut do odrobienia

13:31 07.07.2014 PORADA

Witam, pracujemy 8 godzin i 45 minut, gdzie 45 minut mamy przerwę, która całą odrabiamy. Czy tak może być? Jeśli jest mniej pracy w tygodniu i pracuję do godz. 22, a w umowie mam do 23, to przez tydzień nazbiera się 5 niedogodzin czy w sobotę jest normalne, że musimy przyjść za ... WIĘCEJ

Tematy: czas pracy, grafik pracy, harmonogram czasu pracy, godziny pracy
  • Dodatkowa przerwa w pracy

Dodatkowa przerwa w pracy

13:41 10.06.2010

... : WZÓR Pracownikowi w każdy poniedziałek przysługuje 1- godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Konkretny czas korzystania z przerwy pracownik ustala z bezpośrednim przełożonym. WZÓR Pracownikowi 4 razy w miesiącu przysługuje 1- godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Konkretne terminy korzystania z przerwy pracownik każdorazowo ustala ... WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, przerwa, przepisy o czasie pracy, czas pracy
  • Czy niepłatna przerwa w pracy musi objąć każdego?

Czy niepłatna przerwa w pracy musi objąć każdego?

11:21 28.12.2009

... 100 km od miejsca wykonywania pracy. Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto przypomnieć, że wprowadzenie 60-minutowej bezpłatnej przerwy nie narusza obowiązku pracodawcy w zakresie udzielenia, wynikającej z art. 134 K.p., powszechnej przerwy 15-minutowej. Obligatoryjny 15-minutowy odpoczynek i niepłatna przerwa mogą być wykorzystywane zarówno ... WIĘCEJ

Tematy: czas pracy, okresy odpoczynku, przepisy o czasie pracy, przerwa w pracy
  • Bezpłatna przerwa w pracy nie dłuższa niż 1h

Bezpłatna przerwa w pracy nie dłuższa niż 1h

10:01 17.12.2009

... pracy minimum 6 godzin dziennie, przysługuje prawo do co najmniej piętnastominutowego odpoczynku. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, co w praktyce oznacza, że podobnie jak czas pracy ... WIĘCEJ

Tematy: czas pracy, okresy odpoczynku, naruszenie praw pracowniczych, przepisy o czasie pracy
  • Praca przy monitorze ekranowym bez kumulacji przerw

Praca przy monitorze ekranowym bez kumulacji przerw

01:56 06.11.2009

... nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. A zatem, pracodawca, który nie jest w stanie zapewnić pracownikowi ... WIĘCEJ

Tematy: uprawnienia pracownika, praca przy komputerze, obowiązki pracodawcy, życie i zdrowie pracowników
  • Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?

Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?

14:13 18.06.2009

... Przerwa w wykonywaniu obowiązków oznacza, że pracownik może opuścić swoje stanowisko pracy i udać się np. do kantyny, pobliskiej jadłodajni czy też do sklepu. Żadna z regulacji nie nakazuje, aby w wolnym czasie pozostawał w zakładzie pracy ... WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, przerwy w pracy, czas pracy, harmonogram czasu pracy
  • Prywatne wyjście z pracy podczas przerwy lunchowej?

Prywatne wyjście z pracy podczas przerwy lunchowej?

14:05 14.10.2008

... 8 godzin. Przerwa w pracy – sposób na kłopoty? Pewne rozwiązanie, to wprowadzenie jednej przerwy nie wliczanej do czasu pracy w wymiarze nie przekraczającym 60 minut, czyli tzw. przerwy lunchowej. Zdaniem wielu specjalistów, w tym także z Państwowej Inspekcji Pracy, przerwa taka nie musi wcale stanowić stałego elementu organizacji pracy. Można ... WIĘCEJ

Tematy: prywatne wyjście, wyjście z pracy, harmonogram czasu pracy, przerwa w pracy
  • Jakie przerwy w pracy przysługują pracownikom?

Jakie przerwy w pracy przysługują pracownikom?

13:48 02.10.2008

... dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 217, poz. 1833). Jeżeli pracodawca przewiduje wprowadzenie przerw w skróconym czasie pracy, stosowne zapisy regulujące to zagadnienie powinny znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy, w obwieszczeniu pracodawcy, bądź to w umowie o pracę. Przerwa w pracy monotonnej Monotonia wykonywanych ... WIĘCEJ

Tematy: przerwy w pracy, przerwa w pracy, czas pracy, okresy odpoczynku
  • Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

13:35 23.09.2008

... . PRZERWY NIEWLICZANE DO CZASU PRACY Przerwa lunchowa Przerwą niewliczaną do czasu pracy jest przerwa na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych, tzw. przerwa na lunch. Jedną taką przerwę w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut możesz (ale nie musisz) wprowadzić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w umowie o pracę – jeżeli ... WIĘCEJ

Tematy: czas pracy, harmonogram czasu pracy, normy i ogólny wymiar czasu pracy, przerwa w pracy
  • Przerwa w pracy a dodatkowe wynagrodzenie

Przerwa w pracy a dodatkowe wynagrodzenie

00:10 02.02.2008

Zgodnie z kodeksem pracy, czasem pracy określa się czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy a także okresy nieświadczenia pracy przez pracownika (czyli przerwy w pracy). Liczy się go od rozpoczęcia pracy aż do końca dniówki roboczej. Tym samym pracownik nie ... WIĘCEJ

Tematy: przerwa w pracy, czas pracy, wynagrodzenie za pracę, dodatki do wynagrodzeń