eGospodarka.pl

eGospodarka.plTematy › darowizny od najbliższych
  • Darowizna od syna dla rodziców

    Darowizna od syna dla rodziców

    14:44 05.10.2018 PORADA

    Witam, razem z mężem będziemy kupować mieszkanie, z tym że obecne nasze mieszkanie mamy w kredycie i nie dostaniemy następnego. Rodzice męża dysponują taka kwotą jaka jest nam potrzebna na zakup większego mieszkania. Czy w związku z tym jest możliwość kupienia tego mieszkania na ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizny od najbliższych, kupno mieszkania, sprzedaż mieszkania
  • Zgłoszenie darowizny w US

    Zgłoszenie darowizny w US

    08:59 03.10.2018 PORADA

    Witam, otrzymałem od matki darowiznę w kwocie ok 24 tys. zł. w tytule przelewu bankowego jest "rozliczenie za działkę". Moje pytanie: jak mam to zgłosić do Urzędu Skarbowego? Czy wymagane jest dostarczenie urzędowi jakiejś spisanej umowy darowizny między mną a matką? Czy to, że ... WIĘCEJ

    Tematy: zgłoszenie darowizny, darowizna, darowizna pieniężna, darowizny od najbliższych
  • Sprzedaż części domu

    Sprzedaż części domu

    14:20 26.09.2018 PORADA

    Dzień dobry, dostałam w darowiźnie od rodziców połowę domu, drugą cześć domu dostał moj brat. Darowiznę otrzymaliśmy w czerwcu 2014 roku. Pierwsze pytanie: kiedy będziemy zwolnieni z płacenia podatku od sprzedaży? Moja mama, która zapisała dom, ma u brata części zapisany ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizny od najbliższych, rodzeństwo, sprzedaż nieruchomości
  • Darowizna od męża dla żony przy rozdzielności majątkowej

    Darowizna od męża dla żony przy rozdzielności majątkowej

    11:37 10.07.2018 PORADA

    Witam. Mam takie pytanie, mąż zakupił w czerwcu samochód i chce go w formie darowizny przekazać mnie (mamy rozdzielność majątkową). Po jakim czasie może to uczynić? Czy dopiero po 6 miesiącach czy może wcześniej? WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, mąż, żona, rozdzielność majątkowa
  • Podatek od darowizny

    Podatek od darowizny

    21:44 02.07.2018 PORADA

    Witam, proszę o pomoc w mojej sytuacji. Moja żona dostała od swoich rodziców 25 tys. zł do ręki. Ja osobiście te pieniądze wpłaciłem na nasze wspólne konto, a zaraz zrobiłem przelew na wkład własny na mieszkanie, które braliśmy na kredyt. Ja natomiast dostałem od dwóch ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna pieniężna, darowizny od najbliższych, podatek od darowizny
  • Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat - zakup nowej

    Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat - zakup nowej

    09:38 28.06.2018 PORADA

    Witam, w 2014 r. otrzymałam od rodziców darowiznę pieniężną w kwocie 100 tys. zł , za te pieniądze zakupiłam mieszkanie na współwłasność z przyszłymi teściami - z rynku deweloperskiego za kwotę 200 tys. (udział 1/2). Teraz w roku 2018 chcemy to mieszkanie sprzedać za kwotę ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna pieniężna, darowizna, darowizny od najbliższych, kupno mieszkania
  • Separacja a podatek od darowizny mieszkania

    Separacja a podatek od darowizny mieszkania

    13:12 26.06.2018

    ... , macochę i teściów. Jak z powyższych przepisów wynika, nabycie w drodze darowizny co do zasady podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast stosownie do przepisu art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, nabycie mieszkania, otrzymanie mieszkania
  • Darowizna pieniężna od rodziców w 2018 roku

    Darowizna pieniężna od rodziców w 2018 roku

    13:10 10.05.2018 PORADA

    Witam serdecznie, chciałabym uzyskać poradę dotyczącą darowizn na moment obecny tj. 2018 rok. Chcielibyśmy z mężem kupić mieszkanie i rodzice jednego z nas, uprzejmie zdecydowali się wesprzeć nas finansowo. Czy w sytuacji, gdy mój rodzic przekaże mi pieniądze na konto (kwotą ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna pieniężna, darowizny od najbliższych, zgłoszenie darowizny
  • Druga darowizna od ojca

    Druga darowizna od ojca

    19:36 26.04.2018 PORADA

    Witam, w lipcu 2017 roku otrzymałam od ojca darowiznę w wysokości 9500 zł, której nie zgłosiłam do US. W listopadzie, przed zakupem działki, ojciec podarował mi kwotę w wysokości 5000 zł. Dodam, że pieniądze zostały przekazane "do ręki". W związku z tym, że w maju mija pół ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna pieniężna, darowizny od najbliższych, ojciec
  • Darowizna pieniędzy w rodzinie ze sprzedaży mieszkania w Polsce od osoby mieszkającej w USA

    Darowizna pieniędzy w rodzinie ze sprzedaży mieszkania w Polsce od osoby mieszkającej w USA

    13:46 26.04.2018 PORADA

    Córka, mieszkająca od 15 lat w USA chce darować matce wszystkie środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania (210 000 zł). Córka ma obywatelstwo polskie i amerykańskie, a mieszkanie w Polsce kupiła w 2008 r. Córka upoważniła matkę notarialnie do sprzedaży mieszkania i wskazała ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna pieniężna, darowizny od najbliższych, umowa darowizny
  • Zgłoszenie darowizny

    Zgłoszenie darowizny

    00:29 21.04.2018 PORADA

    Witam, otrzymałem dwa przelewy darowizny od rodzica. Jeden przekroczył próg, a drugi nie. Czy należy zgłosić obydwa czy tylko ten pierwszy? WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna pieniężna, przelew bankowy, progi podatkowe
  • Pułapka podatkowa przy umowach darowizny w rodzinie

    Pułapka podatkowa przy umowach darowizny w rodzinie

    13:12 22.03.2018

    ... a dziećmi. Wówczas faktycznie pełne zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje. Trzeba jedynie pamiętać, aby o takiej darowiźnie powiadomić na czas urząd skarbowy obdarowanego (to on powinien dokonać takiego powiadomienia w ciągu 6 miesięcy od darowizny, a w przypadku darowizny pieniędzy dodatkowo trzeba ją potwierdzić przelewem bankowym bądź ... WIĘCEJ

    Tematy: ulga mieszkaniowa, podatek od spadków i darowizn, darowizna, nabycie mieszkania
  • Jak uniknąć podatku od zwolnienia z długu?

    Jak uniknąć podatku od zwolnienia z długu?

    13:11 11.10.2017

    ... darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. W wyniku zawarcia umowy darowizny może dochodzić do określonych zmian w położeniu prawno-majątkowym darczyńcy i obdarowanego. Przedmiotem darowizny mogą bowiem strony uczynić wszelkie postacie zwolnienia obdarowanego od określonych zobowiązań. Może to nastąpić w drodze zrzeczenia się przez ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Darowizna od synowej zwolniona w całości z podatku?

    Darowizna od synowej zwolniona w całości z podatku?

    15:01 10.09.2017

    ... one do majątku wspólnego małżonków. Zostanie sporządzona umowa darowizny pomiędzy synem a wnioskodawczynią, w której to żona syna jedynie wyrazi zgodę na dokonanie darowizny. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku może skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny w stosunku do całej otrzymanej kwoty? W przedmiotowej sprawie organ ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Gdzie przelew bankowy aby darowizna była zwolniona od podatku?

    Gdzie przelew bankowy aby darowizna była zwolniona od podatku?

    13:45 29.08.2017

    ... poprzez zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych i konieczność szczególnej ochrony sytuacji majątkowej rodziny. Nadto wprowadzając taki obowiązek dokumentacyjny ustawodawca dążył do zapobieżenia fikcyjnym umowom darowizny sporządzanym wyłącznie dla zmniejszenia obciążeń podatkowych. WSA podkreślił ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    13:46 04.08.2017

    ... darowizny, polecenia darczyńcy; 3. zasiedzenia; 4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności; 5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny ... należą do treści prawa dożywocia. Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlegają jedynie czynności enumeratywnie wymienione w art. 1 ww. ustawy ... WIĘCEJ

    Tematy: darowizna, darowizna mieszkania, darowizna nieruchomości, służebność dożywotnia
  • Wspólne konto bankowe nie oznacza podatku od darowizny

    Wspólne konto bankowe nie oznacza podatku od darowizny

    13:31 25.07.2017

    ... , że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegają wyłącznie czynności, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. czynności prawne, których skutkiem jest nieodpłatne nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne. Nabycie środków pieniężnych tytułem darowizny jest jedną z tych ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Podatek od darowizny: zwolnienie gdy przelew od darczyńcy

    Podatek od darowizny: zwolnienie gdy przelew od darczyńcy

    08:32 22.07.2017

    ... Z treści przepisu art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków: • otrzymanie darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie; • złożenie zgłoszenia o nabyciu własności ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Jak uniknąć podatku od darowizny od dalszej rodziny?

    Jak uniknąć podatku od darowizny od dalszej rodziny?

    13:26 11.07.2017

    ... darowiznę od każdego z rodziców w wysokości 9,5 tys. zł podatkiem nie musi się w ogóle przejmować, jeżeli jednak wartość darowizny będzie wyższa, sytuacja nie jest już taka kolorowa. Trzeba też pamiętać, że darowizny (od danego darczyńcy) ulegają tutaj sumowaniu do 5 lat wstecz. Jak nietrudno zauważyć, w przypadku darowizny np ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny
  • Jak zwolnić z podatku darowiznę pieniędzy od brata i jego żony?

    Jak zwolnić z podatku darowiznę pieniędzy od brata i jego żony?

    13:49 28.06.2017

    ... świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych ... WIĘCEJ

    Tematy: podatek od spadków i darowizn, darowizna, darowizny od najbliższych, przekazanie darowizny

 

1 2 ... 10 ... 20 ... 21

następna



Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.