eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2013

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2013

2013-10-09 13:56

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2013


W minionym roku odnotowano nieznacznie większy wzrost aktywności inwestycyjnej w Warszawie niż na rynkach globalnym i europejskim. W ciągu 12 miesięcy do czerwca 2013 r. wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł o 20,8% do 2,38 mld USD. Dla porównania wartość inwestycji w skali globalnej wzrosła o 16,7%, a w Europie tylko o 6,2%. Dzięki temu Warszawa awansowała w globalnym rankingu największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości z 52. miejsca w ubiegłym roku na pozycję 47. Najpopularniejszym sektorem wśród inwestorów były nieruchomości biurowe. Wartość obrotów w tym segmencie warszawskiego rynku praktycznie się podwoiła, co zapewniło Warszawie 30. miejsce w rankingu największych rynków świata. Warszawa również zyskała na znaczeniu jako lokalizacja do lokowania kapitału. Wartość zainwestowanego kapitału zagranicznego wzrosła o 13,1%. Obecnie stolica Polski zajmuje 14. miejsce w świecie i 5. miejsce w Europie pod względem inwestycji zagranicznych.

Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Warszawa cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, o czym świadczy znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnich 12 miesiącach. Coraz lepsze prognozy gospodarcze, utrzymujący się popyt na rynku najmu i podaż wysokiej klasy nieruchomości pozwalają przypuszczać, że w ostatnim kwartale 2013 r. znacząco wzrośnie wolumen transakcji inwestycyjnych. Ponadto na warszawskim rynku pojawi się wielu nowych inwestorów, którzy dopiero zaczynają odkrywać region Europy Środkowej”.

Stabilne wolumeny inwestycji w Azji

W Azji łączne wolumeny inwestycji utrzymały się na stabilnym poziomie przy wzroście udziału w rynku najważniejszych miast w wyniku rosnącej niechęci inwestorów do podejmowania ryzyka w obliczu kolejnych napięć ekonomicznych.

John Stinson, dyrektor działu rynków kapitałowych w krajach Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W minionych 12 miesiącach inwestorzy najbardziej interesowali się miastami w Azji dysponującymi dużymi węzłami komunikacyjnymi, takimi jak Szanghaj, Tokio, Hongkong, Singapur, Pekin, Seul i Sydney. Wobec spadku popularności rynków wschodzących w ostatnich sześciu miesiącach inwestorzy azjatyccy poszukiwali okazji inwestycyjnych na rynkach zagranicznych. To właśnie oni odpowiadają za lwią część inwestycji zagranicznych w skali globalnej. Przewidujemy, że w nadchodzącym roku utrzymują się pozytywne nastroje wśród inwestorów wobec Japonii we wszystkich segmentach rynku ze względu na duże znaczenie sektora nieruchomości w polityce gospodarczej tego kraju. W Chinach Szanghaj i Pekin nie stracą na popularności, a aktywa oferowane na głównych rynkach Seulu, Singapuru i Sydney będą nadal przyciągać inwestorów do sektora nieruchomości handlowych i biurowych”.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Model ten sam, tylko miejsca brak ...

    biznesfactory.pl / 2013-10-10 10:24:43

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2013-10-10 10:26:26)

    Czyli tendencje rynkowe są nadal takie same. Rośnie potrzeba na zintegrowanie biznesu w klastrach gospodarczych. Dotychczasowe klastry nie mogą już się rozrastać w takim samym tempie, dlatego inwestorzy poszukują nowych lokalizacji. Przeczytaj więcej o klastrach na :
    http://www.biznesfactory.pl/klaster-konkurencja-pomaga-w-rozwoju-biznesu/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: