eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2013

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2013

2013-10-09 13:56

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2013


Największym źródłem kapitału zagranicznego były kraje azjatyckie, które zainwestowały na światowych rynkach 55,4 mld USD, co stanowi 32% łącznego wolumenu inwestycji. Jednak znaczną część tego kapitału zainwestowano w Azji. W wartościach względnych i bezwzględnych najbardziej aktywnymi graczami na rynkach zagranicznych byli w minionym roku inwestorzy amerykańscy, którzy zainwestowali 40,8 mld USD.

Czynniki sukcesu

Oprócz wskazania największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne oraz różnic w zakresie cen i popytu raport „Winning in Growth Cities” przedstawia również najważniejsze czynniki wpływające na sukces miasta takie jak kwalifikacje pracowników, innowacyjność i jakość życia.

Nowy Jork i Londyn zajmują wysokie miejsca w zestawieniu pod względem wszystkich czynników, czym ugruntowują swoje pozycje najbardziej atrakcyjnych miast do inwestowania w nieruchomości komercyjne. Wysokie oceny we wszystkich kategoriach uzyskały również Paryż, Tokio, Hongkong, Singapur i San Francisco, a tuż za tymi miastami uplasowały Szanghaj, Pekin, Seul i Los Angeles.

David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Aktywność inwestycyjna koncentruje się przede wszystkim wokół kilku miast, ale ze względu na fakt, że rynek inwestycji w nieruchomości będzie się rozwijać z udziałem coraz większej liczby uczestników, należy oczekiwać wzrostu rywalizacji pomiędzy miastami. W przyszłości grono dużych dominujących miast poszerzy się lub pozostanie niezmienione, a niektóre lokalizacje zajmujące wysokie pozycje w rankingu muszą się liczyć z możliwością spadku popularności wśród inwestorów”.

Aktywność inwestycyjna w Ameryce Północnej i Południowej

Ożywienie na rynku nieruchomości mieszkaniowych wpłynęło na wzrost zainteresowania kupujących w USA, a popyt jest bardzo silny ze strony podmiotów korzystających z finansowania dłużnego i kapitałowego we wszystkich sektorach. Wobec akceptacji coraz większego poziomu ryzyka rośnie zainteresowanie miastami drugorzędnymi i rynkami zagranicznymi kosztem głównych rynków inwestycyjnych.

Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wobec stopniowego ożywienia gospodarczego i perspektywy zakończenia luzowania polityki pieniężnej wzrasta oczekiwanie podwyżki stóp procentowych. Jednak napływ kapitału do sektora nieruchomości może się utrzymać na wysokim poziomie ze względu na rosnący popyt na powierzchnie i wciąż ograniczoną aktywność budowlaną. Wskutek tego wzrost stóp procentowych będzie mieć niewielki wpływ na główne rynki, ale spowolnienie na rynku instrumentów opartych na kredytach hipotecznych na zakup nieruchomości (CMBS) może niekorzystnie wpłynąć na rynki drugorzędne”.

Greg Vorwaller dodał: „Prognozy gospodarcze dla Ameryki Łacińskiej są mniej optymistyczne wobec spadających cen surowców i niepokojów społecznych. Jednak trendy w tym regionie stają się coraz bardziej zróżnicowane i w przyszłym roku oczekujemy wzrostu popytu w niektórych lokalizacjach”.

Nowe obszary zainteresowań inwestorów w regionie EMEA

Rozwianie obaw o dalsze istnienie strefy euro, nieznacznie lepszy dostęp do finansowania oraz możliwości inwestycyjne przekładają się w regionie EMEA na zmianę aktywności inwestycyjnej. Jednocześnie kupujący akceptują coraz większe ryzyko ze względu na silniejsze poczucie pewności, a także brak odpowiednio wycenianych okazji inwestycyjnych na preferowanych rynkach i dążenie do zysku.

Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Większe aktywa cieszą się największym zainteresowaniem globalnych funduszy emerytalnych, ubezpieczeniowych oraz państwowych funduszy majątkowych, które w dużej mierze odpowiadają za aktywność na rynku, a w szczególności w Londynie. Nadal dominującą pozycją w regionie EMEA cieszą się Paryż i największe miasta niemieckie. Jednak wzrasta znaczenie także innych lokalizacji, ponieważ inwestorzy zaczynają poszerzać horyzonty inwestycyjne i niekiedy decydują się na aktywa drugorzędne na głównych rynkach. Coraz więcej inwestorów jest gotowych zaakceptować większe ryzyko makroekonomiczne w innych krajach, ale w każdym z nich koncentrują się na głównych miastach”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Model ten sam, tylko miejsca brak ...

    biznesfactory.pl / 2013-10-10 10:24:43

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2013-10-10 10:26:26)

    Czyli tendencje rynkowe są nadal takie same. Rośnie potrzeba na zintegrowanie biznesu w klastrach gospodarczych. Dotychczasowe klastry nie mogą już się rozrastać w takim samym tempie, dlatego inwestorzy poszukują nowych lokalizacji. Przeczytaj więcej o klastrach na :
    http://www.biznesfactory.pl/klaster-konkurencja-pomaga-w-rozwoju-biznesu/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: