eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › GUS podał dane o PKB. Gospodarka wychodzi z kryzysu?

GUS podał dane o PKB. Gospodarka wychodzi z kryzysu?

2013-08-14 14:01

GUS podał dane o PKB. Gospodarka wychodzi z kryzysu?

Koniec kryzysu? © artstudio_pro - Fotolia.com

W II kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W ciągu jednego kwartału wzrost PKB przyspieszył z 0,2 proc. do 0,4 proc.

Przeczytaj także: GUS o PKB: gospodarka nadal spowalnia

Według wstępnych, eksperymentalnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Według ekonomistów, po dobrych wynikach sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu oraz po bardzo pozytywnych danych dotyczących eksportu i importu w drugim kwartale bieżącego roku, należało oczekiwać lepszych niż w pierwszym kwartale danych dotyczących wzrostu PKB. Na rzecz wyższego wzrostu PKB działała również niższa baza z drugiego kwartału 2012 r.

– Wzrost PKB na poziomie 0,8 proc. został wygenerowany przede wszystkim przez eksport netto. Możliwe, że nieznacznie wzrosło spożycie indywidualne. Inwestycje ciągle były pod kreską. Nie wzrosły także zapasy. Ale o tym przekonamy się w końcu sierpnia, gdy GUS opublikuje dane dotyczące wzrostu PKB wraz z jego strukturą – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Druga połowa 2013 r. prawdopodobnie będzie okresem powolnego wychodzenia z osłabienia gospodarczego.

– Drugi kwartał to początek ożywienia gospodarczego, które powinno być kontynuowane w kolejnych kwartałach. Ożywienie to ma całkiem silne podstawy jeśli zestawimy pozytywne impulsy z zagranicy - odbicie w strefie euro - z dużą konkurencyjnością polskiego eksportu i dużym stopniem zrównoważenia polskiej gospodarki z jednej strony i rysującym się odbiciem popytu wewnętrznego z drugiej – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: PKB, GUS, wzrost gospodarczy, wzrost PKB

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: