eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w II kw. 2013 r.

Spam w II kw. 2013 r.

2013-08-08 11:11

Przeczytaj także: Spam w VI 2013 r.


Inną wyrafinowaną sztuczką spamerów jest wzmianka o bezpieczeństwie danych. Jeden z e-maili, jaki Kaspersky Lab wykrył w zeszłym kwartale, imitował wiadomość z Citigroup i informował odbiorców, że czeka na nich zaszyfrowana wiadomość.

fot. mat. prasowe

Inną wyrafinowaną sztuczką spamerów jest wzmianka o bezpieczeństwie danych

Załącznik zawiera trojana sklasyfikowanego przez Kaspersky Lab jako Trojan-PSW.Win23.Tepfer.nblo.


Jednak załączniki w rzeczywistości nie zawierały wiadomości – a trojana sklasyfikowanego przez Kaspersky Lab jako Trojan-PSW.Win23.Tepfer.nblo.

Wiadomości te nie wyglądają nietypowo ani podejrzanie, zwłaszcza dla przemęczonych, wykonujących wiele zadań jednocześnie pracowników firmy. Tylko rozszerzenie załącznika .exe może wzbudzić podejrzenia odbiorcy i skłonić do ostrożności.

Należy pamiętać, że szkodliwe oprogramowanie atakujące użytkowników korporacyjnych jest rozprzestrzeniane przy użyciu różnych taktyk. Pracownicy firmy muszą pamiętać, że szkodliwy kod może zostać zaszyty w dokumentach biurowych i należy zachować ostrożność podczas otwierania załączników do e-maili.

E-maile z popularnych zasobów

Wcześniej pisaliśmy o e-mailach imitujących powiadomienia z portali społecznościowych, sklepów oraz e-maile lotnicze itd. Nadal krąży wiele takich wiadomości. Czytelników być może zainteresuje również fakt, że Walmart znajduje się obecnie na liście sklepów, pod które podszywają się spamerzy w swoich fałszywych powiadomieniach.

fot. mat. prasowe

Fałszywe e-maile z popularnych zasobów

Fałszywe e-maile informują odbiorców o rzekomym niedawnym zakupie dokonanym w tym sklepie


Takie fałszywe e-maile informują odbiorców o rzekomym niedawnym zakupie dokonanym w tym sklepie. Zawarte w nich odsyłacze prowadzą na zhakowane strony internetowe, które przekierowują ich na szkodliwą stronę, w której zaszyto exploity?

Szkodliwe eKartki

Wcześniej elektroniczne kartki ze szkodliwymi załącznikami były wysyłane przez szkodliwych użytkowników z okazji każdego ważniejszego święta – ostatnio jednak widok szkodliwych kartek elektronicznych zdarzał się rzadko. W minionym kwartale Kaspersky Lab znów wykrywał tego rodzaju szkodliwe wysyłki, tym razem wykorzystujące znany amerykański serwis służący do wysyłania kartek elektronicznych Hallmark.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe eKartki

Elektroniczne kartki ze szkodliwymi załącznikami były wysyłane przez szkodliwych użytkowników z okazji każdego ważniejszego święta


Losowy tekst

Oprócz szkodliwych e-kartek w minionym kwartale Kaspersky Lab zidentyfikował również inną dawno zapomnianą taktykę. W I kwartale 2013 r. jedną ze sztuczek wykorzystywanych przez spamerów był „biały tekst”, który zasadniczo stanowi losowy tekst dodawany na końcu e-maila, gdzie kolor tekstu jest taki sam jak tło. W analizowanym kwartale spamerzy zastosowali mniej więcej tę samą sztuczkę; dodali losowy tekst, tym razem jednak nie starali się nawet uczynić go „niewidzialnym”, ale po prostu oddzielili go od głównego tekstu dużą liczbą pustych wierszy. Wszystkie teksty pochodziły z różnych historii opisywanych w mediach.

fot. mat. prasowe

Losowy tekst

W I kwartale 2013 r. jedną ze sztuczek wykorzystywanych przez spamerów był „biały tekst”, który zasadniczo stanowi losowy tekst dodawany na końcu e-maila, gdzie kolor tekstu jest taki sam jak tło


Na przykład, e-mail mógł rozpoczynać się od zdjęcia reklamującego określone towary i usługi, jeżeli jednak odbiorca zjechał na sam dół, znajdował napisany małą czcionką fragment newsa na temat Hugo Chaveza, Maratonu Bostońskiego czy wojny w Korei.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe wiadomości

E-mail mógł rozpoczynać się od zdjęcia reklamującego określone towary i usługi, jeżeli jednak odbiorca zjechał na sam dół, znajdował napisany małą czcionką fragment newsa na temat Hugo Chaveza, Maratonu Bostońskiego czy wojny w Korei


Statystyki
Odsetek spamu

Odsetek spamu w całym ruchu pocztowym w drugim kwartale tego roku wynosił 70,7%, czyli był o 4,2% wyższy niż w pierwszym kwartale. Jednak wzrost ten nie musi oznaczać początku trendu; odsetek w pierwszym kwartale stanowił wyjątek od reguły – najniższy odsetek spamu, wynoszący 58,3%, został odnotowany w styczniu, natomiast we wszystkich pozostałych miesiącach poziom niechcianych wiadomości oscylował wokół 70%.

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu w ruchu pocztowym, pierwsza połowa 2013 r.

Odsetek spamu w całym ruchu pocztowym w drugim kwartale tego roku wynosił 70,7%, czyli był o 4,2% wyższy niż w pierwszym kwartale


Te niewielkie zmiany odsetka spamu w ruchu pocztowym wskazują na pewną stabilizację po gwałtownych wzrostach i spadkach w ostatnich latach.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: