eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Google Play: aplikacje erotyczne z wirusami

Google Play: aplikacje erotyczne z wirusami

2013-08-05 13:24

Google Play: aplikacje erotyczne z wirusami

Wirusy w aplikacjach erotycznych w Google Play © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Specjaliści z firmy Doctor Web wykryli w Google Play aplikacje, które w czasie instalacji infekowały smartfony złośliwym oprogramowaniem o nazwie Android.SmsSend. Trojany te wysyłały SMS-y na numery premium, tym samym narażając użytkowników systemu Android na poważne koszty. Google został natychmiast poinformowany o tym incydencie.
Wykryte oprogramowanie, należące do wietnamskiego producenta AppStore Jsc., podszywało się pod odtwarzacze audio i wideo prezentujące treści tylko dla dorosłych.

fot. mat. prasowe

Wirusy w aplikacjach erotycznych w Google Play

Wykryte oprogramowanie, należące do wietnamskiego producenta AppStore Jsc., podszywało się pod odtwarzacze audio i wideo prezentujące treści tylko dla dorosłych.


Tabela poniżej pochodzi ze statystyk Google Play i dostarcza informacji o liczbie użytkowników, którzy zainstalowali wymienione aplikacje:

fot. mat. prasowe

Statystyki Google Play

Aplikacje zawierają dodatkowy plik apk, którego część stanowi trojan Android.SmsSend.


Problem może dotyczyć nawet 25 tys. urządzeń.

Aplikacje te wydają się bezpieczne, jednak w rzeczywistości zawierają dodatkowy plik apk, którego część stanowi trojan Android.SmsSend.

W celu korzystania ze wszystkich funkcjonalności programów (na przykład dostępu do pełnej bazy filmów erotycznych), użytkownik proszony jest o dodatkowe pobranie sugerowanych treści, po czym zamiast nich, inicjuje pobieranie kolejnej aplikacji.

Jeśli nieostrożny użytkownik wyrazi zgodę na instalację podejrzanej aplikacji, równocześnie jego smartfon zostanie zainfekowany trojanem Android.SmsSens.512, który potajemnie wysyła SMS-y na numer 8775 (określony w konfiguracji złośliwego oprogramowania). Interesujące jest to, że trojan rzeczywiście umożliwia dostęp do bazy filmów pornograficznych – celem hakerów było najprawdopodobniej uniknięcie jakichkolwiek podejrzeń ze strony użytkowników.

Dwa pozostałe programy zawierają malware znane jako Android.SmsSend.513.origin. Trojan ten działa podobnie jak Android.SmsSend.517, z tą różnicą, że pozyskuje numery do wysyłki SMS-ów z kontrolowanych przez przestępców serwerów sterujących.

Urządzenia z systemem antywirusowym Dr.Web dla Android są w pełni zabezpieczone przed wymienionymi wyżej rodzajami złośliwego oprogramowania, których sygnatury zostały już dodane do bazy wirusów Doctor Web.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.