eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

2013-08-01 10:50

INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie © Guido Vrola - Fotolia.com

Programy badań naukowych oraz prac rozwojowych służą rozwojowi gospodarczemu i społecznemu Polski, a wdrażane innowacyjne technologie pozwalają polskim firmom nie tylko na poprawę własnej konkurencyjności, ale także stanowią katalizator przyspieszający rozwój całej branży. W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został program sektorowy InnoLot służący wsparciu przemysłu lotniczego. Jest to pierwszy konkurs, który sfinansuje badania naukowe oraz prace rozwojowe w lotnictwie.

Przeczytaj także: Sektor lotniczy i obronny w opałach

500 mln dla przemysłu lotniczego

Lotnictwo jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu innowacyjnego. Aby budować silną pozycję w branży lotniczej należy tworzyć innowacyjne technologie mające szansę na wdrożenie na światowych rynkach. W Polsce istnieje wiele ośrodków akademickich, instytutów badawczych oraz klastrów wyspecjalizowanych w sektorze lotniczym. Skutkuje to istotnym wkładem w badania i rozwój światowego przemysłu lotniczego. Wymagania techniczne sprawiają, że lotnictwo jest sektorem o bardzo wysokim stopniu wykorzystania badań w praktyce, a rozwój wysokich technologii dla lotnictwa przekłada się również na inne sektory gospodarki.

Współpraca nauki i firm

Celem sektorowego programu InnoLot jest finansowanie badań naukowych oraz prac rozwojowych w przemyśle lotniczym, celem zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki w tym obszarze. Program ma zachęcić jednostki badawcze i przedsiębiorstwa do współpracy. Program InnoLot powstał w wyniku porozumienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz grupy stowarzyszeń firm lotniczych reprezentujących Polską Platformę Technologiczną Lotnictwa (PPTL). PPTL reprezentowana jest przez 3 stowarzyszenia: Stowarzyszenie Federacja Firm Lotniczych Bielsko, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” oraz Stowarzyszenie Grupa Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”.

Podstawowym celem programu jest zachęcenie przedsiębiorstw działających w sektorze lotniczym, aby dzięki dotacjom dołożyły środki własne do prowadzonych badań i tym samym znacząco zwiększyły ich wolumen. Powstałe rozwiązania muszą mieć swoje zastosowanie w praktyce gospodarczej, muszą łączyć naukę oraz zapotrzebowanie gospodarki. Na realizację projektów w programie InnoLot przewidziano 500 mln złotych, co stanowi spory zastrzyk gotówki dla firm z sektora lotniczego i może przełożyć się na znaczące zwiększenie wydawanych środków prywatnych. Źródłem środków będzie NCBiR (300 mln zł), a pozostałą część (200 mln) będzie stanowił wkład stowarzyszeń lotniczych. Program InnoLot jest odpowiednikiem europejskiego programu CleanSky.

Wnioski przez generator

Pierwszy nabór w programie InnoLot potrwa od 15 maja do 13 lipca 2013 roku. Budżet pierwszego konkursu to 300 mln złotych. Drugi termin konkursu planowany jest na początku 2014 roku, a jego budżet wyniesie 200 mln złotych. Program będzie realizowany w latach 2013-2018. Wnioski można składać poprzez generator wniosków dostępny na stronie www.ncbr.gov.pl. Program skierowany jest do konsorcjów naukowych, których liderem będzie przedsiębiorca. Wnioskodawcami mogą być wyłącznie konsorcja w składzie: co najmniej jeden przedsiębiorca i jedna jednostka naukowa. Konsorcja naukowo-przemysłowe zostaną wyłonione w drodze konkursów otwartych. Odpowiedzialnością liderów będzie uzyskanie tzw. demonstratorów technologii będących wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach dofinansowanych projektów. Demonstratory zostaną przetestowane w warunkach symulowanych, zbliżonych do warunków rzeczywistych. Z programu finansowane będą projekty o największym potencjale komercyjnym, a przedsiębiorcy zobowiązani będą do sfinansowania przedsięwzięcia w co najmniej 40 procentach.

Dofinansowanie będą mogły otrzymać wyłącznie projekty nowatorskie, w wyniku których zostaną zbudowane prototypy (wspomniane demonstratory technologii), a wyroby zostaną wdrożone - skierowane do produkcji. Przepisy lotnicze szybko się zmieniają, co wymaga rozwoju konstrukcji lotniczych, a strategia wdrażania ciągłych innowacji pozwala liderom branży na utrzymanie pozycji konkurencyjnej.

3 obszary tematyczne

Projekty w ramach programu Innolot będą realizowane w trzech obszarach tematycznych: Innowacyjny System Napędowy (ISN), Innowacyjny Wiropłat (IW) oraz Innowacyjny Samolot (IS). Innowacyjny System Napędowy przyszłości odnosi się do wysokich wymagań związanych ze zmniejszonym oddziaływaniem na środowisko oraz zwiększoną wydajnością.

Innowacyjny Wiropłat to obszar dotyczący wiropłatów o schematach konstrukcyjnych odmiennych od klasycznych, które sprostają wymaganiom użytkowników oraz wykażą się większą efektywnością. Równocześnie powinny charakteryzować się niższymi kosztami wytwarzania oraz maksymalnym ograniczeniem kosztów eksploatacji.

fot. Guido Vrola - Fotolia.com

INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

Celem sektorowego programu InnoLot jest finansowanie badań naukowych oraz prac rozwojowych w przemyśle lotniczym, celem zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki w tym obszarze.


Innowacyjny Samolot jest obszarem w którym bezpieczeństwo stawiane jest na pierwszym miejscu. Celem tego obszaru jest wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz technik wytwarzania konstrukcji lotniczych. W ramach projektu oceniane będą m.in. wartość naukowa projektu, innowacyjność, wkład w konkurencyjność przemysłu lotniczego w Polsce oraz w Europie czy skuteczność planu realizacji prac badawczych.

 

1 2

następna

Jak założyć bloga?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: