eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska wyprzedza regionalnych konkurentów

Polska wyprzedza regionalnych konkurentów

2005-07-08 22:22

Według ostatniego badania Ernst&Young European Attractiveness Survey przeprowadzonego wśród menadżerów najwyższego szczebla, Europa Zachodnia okazuje się być najbardziej interesującym obszarem gospodarczym (63 procent wskazań). Poza tradycyjnymi krajami - Niemcami, Francją oraz Wlk. Brytanią - w ścisłej czołówce znalazła się Polska ze względu na korzystne koszty pracy.

Przeczytaj także: BIZ w Polsce wyniosą 13 mld EUR w 2008

W 2004 roku region Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW)przyciągnął 31 procent wszystkich BIZ płynących do Europy czyli więcej niż Francja, Belgia, Niemcy oraz Hiszpania razem wzięte. W tym samym czasie Polska oraz Węgry nadrobiły dużo zaległości i obecnie gonią Niemcy w odniesieniu do napływu inwestycji zagranicznych.

To kolejny argument wspierający tezę, że Europa Środkowa stanowi 'nisko-kosztową' alternatywę dla Chin i dalej podnosi swoją atrakcyjność. Według ankiety E&Y, 55 procent pytanych wskazało region EŚW, podczas kiedy 52 procent - Chiny jako najbardziej atrakcyjny region na świecie.

Pod względem ulokowania produkcji Europa Środkowa znacząco wyprzedza inne regiony globu z 30 procent wskazań, podczas kiedy znajdujące się na drugim miejscu Chiny zebrały 23 procent głosów.

Offshoring jest przede wszystkim skupiony na Europie zanim firmy zdecydują na bardziej odległe lokalizacje. Główne powody wyboru tego regionu wynikają z oszczędności kosztowych, wejścia na nowe rynki, jak również zwiększania udziałów na ich tradycyjnych rynkach.

W Europie, Polska wyróżnia się spośród innych krajów pod względem kosztów pracy oraz dostępności nieruchomości przemysłowych, ale wg. przeprowadzonych badań zajmuje również drugą pozycję pod względem możliwości dalszego podniesienia wydajności pracy. Równocześnie kraj został uznany za najbardziej preferowaną lokalizację dla rozpoczęcia nowych projektów lub rozwoju obecnych (16 proc. wskazań - 8 procent w roku 2004). Pod tym względem Polska może odczuwać jedynie konkurencję ze strony Rosji, która zebrała 10 proc. wszystkich głosów. Polska jest również pośród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w odniesieniu do projektów w sektorze motoryzacyjnym. W 2004 roku kraj znalazł się w czołowej trójce w Europie w odniesieniu do produkcji sprzętu motoryzacyjnego oraz w pierwszej czwórce pod względem produkcji samochodów. Według raportu Ernst & Young, potencjalne oszczędności związane z przeniesieniem produkcji z Niemiec do krajów takich jak Polska mogą wynieść nawet 85 do 90 procent.

oprac. : Stefan Czerniecki / PAIiIZ

VoIP: boom, ale bez przesady

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: