eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2013 i prognoza III kw. 2013

Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2013 i prognoza III kw. 2013

2013-07-17 13:32

Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2013 i prognoza III kw. 2013

Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej BOSE © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W II kw. odnotowano dalsze słabe oznaki poprawy koniunktury. Na razie pozostały one jednak bez istotnego wpływu na ogólną ocenę kondycji przedsiębiorstw, która uległa niewielkiemu pogorszeniu. W III kw. respondenci oczekują niewielkiego wzrostu popytu i poprawy sytuacji, ale zjawiska tego nie utożsamiają jeszcze z ożywieniem gospodarczym. Wyraźniejsze odbicie koniunktury spodziewane jest obecnie później niż na to wskazywały prognozy sprzed kwartału. Zdaniem ankietowanych firm tempo wzrostu może przyspieszyć dopiero w 2014 r.

Przeczytaj także: Polskie firmy nie boją się recesji

W II kw. br. można było zauważyć słabe symptomy poprawy popytu. Zaobserwowano zarówno wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, jak i obniżenie bariery popytowej. Mimo poprawy, znalezienie odbiorcy na oferowane produkty i usługi w dalszym ciągu pozostało najpoważniejszym problemem dla ankietowanych przedsiębiorstw. Najwięcej takich trudności zgłaszają, tak jak w poprzednich kwartałach, firmy budowlane. O problemach informują też przedsiębiorstwa handlowe, które borykają się ze zbyt dużymi zapasami towarów. Podwyższony poziom zapasów dotyka w dalszym ciągu przede wszystkim podmioty handlujące wyłącznie na rynku krajowym.

W III kw. br. można oczekiwać wzrostu popytu i zwiększenia liczby nowych zamówień. I choć przedsiębiorstwa nie są jeszcze przekonane o trwałości tej poprawy, wskazując na czynniki sezonowe, niemniej zwiększył się również odsetek firm, które planują wzrost produkcji.

Kolejny kwartał z rzędu sprzedaż na rynkach zagranicznych zapewniała przedsiębiorstwom wyższą rentowność i większą dynamikę przychodów niż sprzedaż krajowa, co obserwowano w postaci wyższych marż, poprawy opłacalności eksportu oraz wyższego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych w grupie eksporterów. Przełożyło się to na dalszy wzrost udziału eksportu w sprzedaży sektora przedsiębiorstw. Również po raz kolejny firmy sprzedające na rynkach międzynarodowych bardziej optymistycznie oceniały swoją kondycję ekonomiczną niż przedsiębiorstwa handlujące wyłącznie w kraju. W opinii eksporterów popyt na ich produkty i usługi w III kw. wyraźnie wzrośnie, a ich sytuacja powinna się nieznacznie poprawić, jednak sama sprzedaż zagraniczna może rosnąć nieco wolniej niż przed kwartałem.

W świetle prognoz firm sprzedających swoje produkty wyłącznie w kraju zapotrzebowanie na ich produkty i usługi może zwiększyć się nieznacznie, zaś ich kondycja powinna poprawić się istotnie. Warto tutaj zauważyć, że w grupie nieeksporterów znajdują się m.in. firmy z branży energetycznej, jak też z sekcji Dostawa wody i
gospodarowanie odpadami, gdzie sytuacja i jej perspektywy oceniane są optymistycznie, co wynika z silnej pozycji rynkowej obu tych branż, pozwalającej na stabilizację sprzedaży i utrzymanie relatywnie wysokiej rentowności.

Widać niewielkie symptomy poprawy na rynku pracy. Skala planowanych przyjęć nowych pracowników w III kw. br. nadal jednak nie będzie duża – odsetek firm, które zamierzają zwiększyć zatrudnienie jest zbliżony do odsetka przedsiębiorstw planujących zredukować liczbę pracowników.

Najwięcej optymizmu w prognozach zatrudnienia deklaruje przemysł oraz firmy z udziałem kapitału zagranicznego. W dalszym ciągu największe redukcje etatów zamierzają firmy budowlane.

Mimo niewielkich sygnałów poprawy, wynagrodzenia nadal będą rosły w niskim tempie. Dynamikę płac hamuje zarówno słaba presja załogi na podniesienie płac, jak i coraz częstsze zjawisko płacenia nowo przyjmowanym pracownikom niższych stawek niż osobom dotychczas zatrudnionym. Wzrosty wynagrodzeń planują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa oraz przemysł.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej BOSE

W II kw. br. ankietowane przedsiębiorstwa nieznacznie gorzej oceniały własną kondycję niż kwartał wcześniej.


W III kw. br. w dalszym ciągu obniżał się będzie odsetek firm planujących rozpoczęcie inwestycji, zwiększyć się tym samym może udział przedsiębiorstw zdecydowanych wydać na cele rozwojowe mniejszą kwotę niż w analogicznym okresie ub.r. Takie tendencje utrzymały się w większości analizowanych branż i klas w próbie, ale co istotne, nie dotknęły grupy największych podmiotów w próbie (2000+), a także energetyki oraz zbiorowości eksporterów, gdzie obserwowany był dalszy wzrost zainteresowania nowymi projektami inwestycyjnymi. Ze względu na wysoką koncentrację wydatków inwestycyjnych, ożywienie aktywności w wymienionych klasach powinno w dużej mierze złagodzić spadek nakładów deklarowany przez pozostałe podmioty w próbie.

fot. mat. prasowe

Oceny niepewności sytuacji

W II kw. br. przedsiębiorstwa oceniły niepewność w odniesieniu do sytuacji własnej i swojego bezpośredniego otoczenia jako mniejszą niż w poprzednim kwartale i analogicznym okresie ub.r.


Przedłużający się okres obniżonej aktywności inwestycyjnej budzić może obawy o utrzymanie przez przedsiębiorstwa ich przewagi konkurencyjnej, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy konkurujące na rynkach międzynarodowych. Na razie jeszcze skala problemów wynikających z wstrzymywanych inwestycji i malejących nakładów na zakup środków trwałych nie jest zdaniem respondentów duża.

fot. mat. prasowe

Oceny sytuacji gospodarczej w kraju

Bieżąca sytuacja w kraju oceniona została przez respondentów jako słaba. Pesymizm ocen wyraźnie wzrósł w ciągu roku i był nawet głębszy niż w „kryzysowym” 2009 r.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: