eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bezpieczeństwo krytycznych danych

Bezpieczeństwo krytycznych danych

2013-06-18 00:16

Przeczytaj także: Symantec: ochrona danych w sektorze MŚP w 2013


- Mimo sceptycznego nastawienia do bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze publicznej – jest ono także w tej strukturze ściśle kontrolowane. Zabezpieczenia są aktywne na różnych etapach zagłębienia: od systemu operacyjnego hosta, instancji wirtualnej czy systemu goszczącego, a skończywszy na firewallu i wywołaniach API. Powiązanie między tymi systemami wzmacnia bezpieczeństwo maszyn i utrudnia przechwycenie danych przez nieupoważnionych – wyjaśnia Lapierre.

Nawet w sytuacji złamania zabezpieczeń, jeśli do takiej dojdzie, dostawca usługi jest w stanie zainterweniować zwykle szybciej i z lepszą skutecznością, niż w wypadku naruszenia danych przechowywanych w tradycyjnej infrastrukturze. Właściciel nie traci przede wszystkim dostępu do zasobów. W efekcie możemy znacznie niższym nakładem finansowym uzyskać większą niezawodność infrastruktury. System awaryjnego zasilania, redundantne zasilacze, łącza internetowe są poza możliwościami standardowej infrastruktury instalowanej w przedsiębiorstwie, ale w zasięgu usług cloudowych. Dostawca zapewnia sprawność sprzętu, a na wypadek awarii koszty naprawcze pozostają po jego stronie. Nie odpowiadamy także za utylizację starych komponentów i ich wymianę czy migrację aplikacji na nowe struktury – to zobowiązania w pełni dostarczane w ramach wirtualizacji usług po stronie dostawcy. Bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze osiąga też znacznie wyższy standard niż w przypadku samodzielnej infrastruktury. Istotny jest tu efekt skali, który pozwala dostawcy wdrożyć bardziej zaawansowane i droższe technologie.

Przyszłości w cloudzie

Nasze zasoby przechowywane w strukturze chmury są gromadzone na anonimowych serwerach. Outsourcing tych rozwiązań budzi jeszcze ograniczone zaufanie. Należy jednak postawić sobie pytanie czy pliki przechowywane w środowisku posiadającym infrastrukturę do automatycznego tworzenia kopii zapasowych i które są regularnie replikowane, będą mniej bezpieczne niż te zgromadzone na naszych osobistych komputerach? Na pewno nie, choć wszystko zależy od jakości usług świadczonych przez dostawcę chmury. Najczęściej zasoby przechowywane w technologii cloud computing są mniej narażone na bezpowrotną utratę niż te znajdujące się tylko lokalnie. Odzyskiwanie danych uszkodzonych z powodu awarii infrastruktury w centrum danych jest zwykle łatwiejsze i mniej kosztowne niż taka sama procedura w przypadku uszkodzenia osobistego komputera. Wszystko to prowadzi do wniosku, że centra danych prowadzone przez firmy na własny użytek będą coraz droższe i bardziej zawodne w porównaniu z ofertą chmury. Chmura staje się coraz tańsza, coraz bezpieczniejsza i bardziej stabilna. Firmy zaczną w końcu ostrożnie przenosić do chmury po jednym projekcie, aż w końcu ich centra danych opustoszeją. Być może pełna rezygnacja z prywatnych centrów danych, wymaga zmiany pokoleniowej, jednak zanim upłynie połowa tego czasu, większość krytycznych systemów i nowych projektów znajdzie się w chmurze – podsumowuje Lapierre.

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: