eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Neuro-Chip - układ do podglądania mózgu

Neuro-Chip - układ do podglądania mózgu

2003-02-16 10:44

Neuro-Chip - układ do podglądania mózgu

-Chip - układ do podglądania mózgu © fot. mat. prasowe

Zespół inżynierów niemieckiej firmy Infineon Technologies AG opracował nową technologię półprzewodnikową, pozwalającą na odczyt i rejestrację sygnałów elektrycznych przesyłanych przez komórki nerwowe.

Przeczytaj także: Cyfryzacja Polski: w obecnym tempie bez szans na sukces

-Chip - układ do podglądania mózgu

fot. mat. prasowe

-Chip - układ do podglądania mózgu

Technologia rejestracji impulsów nerwowych w połączeniu z nowoczesnymi komputerami pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć sposób, w jaki pracuje mózg. Być może przyczyni się także do opracowania sposobów leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzhaimera - to opinia Rolanda Thewesa, szefa zespołu inżynierów z Monachium. "Na przykład, na chipie można położyć fragment tkanki nerwowej, podać pewne środki farmakologiczne i obserwować przebieg sygnałów nerwowych oraz reakcje komórek na poszczególne lekarstwa" mówi Thewes. Nad opracowaniem nowego układu biosensora - nazwanego Neuro-Chip - wspólnie pracowali naukowcy z Infineona i z Instytutu Maxa Plancka. We wtorek, na konferencji International Solid-State Circuits, zespół Thewesa zaprezentował działanie nowego chipa, rejestrując sygnały elektryczne neuronów w mózgu ślimaka.

Neurony to wyspecjalizowane komórki tworzące układ nerwowy żywych organizmów, które komunikują się ze sobą, przesyłając impulsy elektryczne. Nie większy od paznokcia Neuro-Chip, wyposażony w 16 tys. sensorów rejestruje sygnały neuronów zanurzonych w elektrolitycznym płynie odżywczym. Płyn ten zapewnia przesyłanie impulsów z włókien nerwowych do chipa i jednocześnie utrzymuje neurony przy życiu. Wbudowany w układ wzmacniacz umożliwia poszczególnym sensorom wykrycie i przetworzenie niskonapięciowych sygnałów. Następnie dane mogą być transmitowane do komputera i ewentualnie przekształcane w kolorowy wykres, ułatwiający analizę.

Obecnie do badań zjawisk elektrycznych w neuronach naukowcy wykorzystują mikroskopijne igły, które skracają czas życia komórek nerwowych. Jak powiedział Thewes, Neuro-Chip pozwoli na prowadzenie eksperymentów z większą dokładnością i bez efektu skracania czasu życia neuronów.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: nowe technologie

Przeczytaj także

Satelity pomogą niewidomym

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: