eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2013

Przetargi - raport IV 2013

2013-05-30 00:19

Przetargi - raport IV 2013

Liderem przetargi na gospodarkę odpadami ©  line-of-sight - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W kwietniu 2013 roku instytucje sektora publicznego ogłosiły więcej postępowań przetargowych niż rok wcześniej czy w marcu 2013 - wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Z racji startu sezonu budowlanego rośnie liczba przetargów z tego segmentu. Niekwestionowanym liderem okazały się jednak przetargi na gospodarkę odpadami, ich utylizację czy wywóz. To efekt wchodzącej w życie ustawy "śmieciowej".

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2013

Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w kwietniu 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło 15 tys. 575 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o niemal 12,5 procent lepszy w porównaniu z kwietniem 2012 roku i o niemal 19,9 procent wyższy niż miesiąc wcześniej, w marcu 2012 r.

W relacji rocznej dodatnią dynamikę liczby ogłaszanych postępowań zaobserwowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach. Po długiej i mroźnej zimie jednak niepokoi nadal bardzo skromny wzrost zamówień na prace budowlano-remontowe, który wieszczy utrzymanie się zaobserwowanych wcześniej tendencji – silnego i zauważalnego spadku inwestycji budowlanych. W pozostałych kategoriach, czyli dostawach towarów oraz dostawach usług, widać po wcześniejszych spadkach silne odbicie, ale jest to zapewne jednorazowy efekt, polegający na „odreagowaniu” występujących w lutym i marcu spadków.

Przypomnijmy – w lutym weszła w życie nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, która (jak wszelkie zmiany prawa związanego z zamówieniami publicznymi) spowodowała chwilowe „zawieszenie” zamówień. W efekcie mieliśmy do czynienia ze znacznymi spadkami w lutym i marcu (kiedy to notowano spadki liczby ogłaszanych przetargów na poziomie kilkunastu procent w relacji rocznej). W kwietniu, gdy osoby odpowiedzialne w instytucjach publicznych za obsługę zamówień opanowały już zmiany w prawie, zaczęto nadrabiać część zaległości. Stąd tak istotny przyrost w relacji rocznej jak i miesięcznej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W kwietniu 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło 15 tys. 575 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o niemal 12,5 procent lepszy w porównaniu z kwietniem 2012 roku i o niemal 19,9 procent wyższy niż miesiąc wcześniej, w marcu 2012 r.


Widać też już wyraźny start sezonu budowlanego, po dłuższej tegorocznej zimie. W kwietniu 2013 ogłoszeń przetargowych na prace budowlano-remontowe było o ponad 45 procent więcej niż miesiąc wcześniej (tak wysoka dynamika to również skutek niskiej bazy w marcu) i o 3,35 procent więcej niż rok temu, w kwietniu 2012 r. Jednak jak na pierwszy miesiąc po ustaniu zimy nie jest to satysfakcjonujący wynik, wskazujący na poprawę sytuacji „budowlanki” w zamówieniach publicznych.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, kwiecień 2008-2013

W kwietniu 2013 ogłoszeń przetargowych na prace budowlano-remontowe było o ponad 45 procent więcej niż miesiąc wcześniej (tak wysoka dynamika to również skutek niskiej bazy w marcu) i o 3,35 procent więcej niż rok temu, w kwietniu 2012 r.


W pozostałych notowanych kategoriach, roczna dynamika wyniosła 19,6 procent (dostawy usług) oraz 14,6 proc. (dostawy towarów). Taki poziom wzrostu należy przypisać opisanemu wcześniej „odreagowaniu” po lutowo-marcowych spadkach.

fot. line-of-sight - Fotolia.com

Liderem przetargi na gospodarkę odpadami

Absolutny rekord ustanowiły przetargi na gospodarkę odpadami – to skutek wchodzącej niebawem w życie sławetnej ustawy „śmieciowej”.


Gospodarka stoi

W kwietniu 2013 r. stopa bezrobocia wyniosła 14 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,3 punktu procentowego. Według prognoz resortu pracy najgorszą sytuację na rynku pracy mamy w tym roku najprawdopodobniej już za sobą. Pomimo spadku, stopa bezrobocia w kwietniu i tak była o 1,1 punktu procentowego wyższa niż przed rokiem.

W kwietniu pracy nie miało 2 mln 258 tys. osób, o niemal 56 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Do spadku bezrobocia przyczynił się przede wszystkim start prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Wpływ na spadek bezrobocia mogło mieć także podejmowanie zatrudnienia sezonowego w turystyce.

Według GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 11 tys. osób, co oznacza spadek w relacji rocznej o 1,0 proc. Względem marca 2013 roku spadek wyniósł 0,2 proc. Kwiecień był dziewiątym miesiącem z rzędu w którym spadało zatrudnienie. Wzrosło za to - w relacji rocznej - przeciętne wynagrodzenie. W kwietniu 2013 było ono o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Jak wskazują dane GUS, kwietniowa inflacja liczona rok do roku wyniosła 0,8 procent. To najniższy poziom w ciągu ostatnich 7 lat. Inflacja spada już od dziesięciu miesięcy. Inflacja w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniosła z kolei 0,4 proc. Najmocniej wzrosły ceny za usługi z zakresu rekreacji i kultury (o 2,0 proc.), za odzież i obuwie (o 3,3 proc.) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (o 0,4 proc.). Z produktów żywnościowych najbardziej podrożały owoce i warzywa, makarony, oleje roślinne i ryby. Spadły ceny cukru, mleka, serów i jaj, masła, mięsa.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: