eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2013

Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2013

2013-04-30 13:23

Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2013

Polska w światowej czołówce krajów rozwiniętych społecznie © Strezhnev Pavel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska znalazła się na 13. miejscu w rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie na świecie. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative we współpracy z m.in. firmą doradczą Deloitte bezkonkurencyjna na tym tle wśród 50. przebadanych krajów okazała się Szwecja. Wskaźnik rozwoju społecznego tzw. Social Progress Index uwzględnia przede wszystkim czynniki społeczne i ekologiczne w danym kraju, które często nie idą w parze ze wzrostem PKB. Autorzy raportu dowodzą, że zamożność obywateli nie odzwierciedla w pełni rzeczywistego rozwoju społecznego.

Przeczytaj także: Rozwój społeczny krajów: ranking 2017

W zestawieniu 50. krajów (które analizowali autorzy raportu), Polska znalazła się na wysokim 7. miejscu wśród państw europejskich, a 13. na świecie. Wyprzedziliśmy takie kraje jak np. Brazylia, Izrael, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na czele rankingu znalazła się Szwecja, za którą uplasowała się Wielka Brytania i Szwajcaria. Z państw naszego regionu do zestawienia trafiła jeszcze Bułgaria (17) i Rosja (33).

Polska została dobrze oceniona w kontekście bezpieczeństwa osobistego oraz dostępu do edukacji na poziomie podstawowym i wyższym (powyżej średniej badanych krajów), co zwiększa możliwości awansu społecznego jej mieszkańców. W tych kategoriach przewyższamy m.in. takie kraje jak USA, Hiszpanię, Australię czy Francję. Autorzy raportu wskazują, że mamy braki w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz zapobiegania społecznej marginalizacji. Do poprawy pozostają również kwestie dotyczące ochrony środowiska.

fot. Strezhnev Pavel - Fotolia.com

Polska w światowej czołówce krajów rozwiniętych społecznie

Polska została dobrze oceniona w kontekście bezpieczeństwa osobistego oraz dostępu do edukacji na poziomie podstawowym i wyższym (powyżej średniej badanych krajów), co zwiększa możliwości awansu społecznego jej mieszkańców. W tych kategoriach przewyższamy m.in. takie kraje jak USA, Hiszpanię, Australię czy Francję.


Wskaźnik Social Progress Index powstał poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii:
  • zaspokojenie fundamentalnych potrzeb człowieka (Basic Human Needs):
    • żywność i podstawowa opieka zdrowotna,
    • jakość powietrza, dostęp do wody pitnej i warunki sanitarne,
    • bezpieczne schronienie („dach nad głową” i dostęp do energii elektrycznej),
    • bezpieczeństwo osobiste.
  • infrastruktura społeczna (Social Infrastructure):
    • dostęp do podstawowej wiedzy i edukacji,
    • dostęp do informacji i środków komunikacji,
    • zdrowie i dobre samopoczucie,
    • trwałość ekosystemu.
  • możliwości awansu społecznego i wolności osobiste (Opportunity):
    • wolności i prawa osobiste,
    • dostęp do szkolnictwa wyższego,
    • wolność wyboru,
    • równość i tolerancja.

Wskaźnik Social Progress Index obliczany jest w oparciu o aktualne dane pochodzące m.in. z Banku Światowego i Światowej Organizacji Zdrowia. „Wbrew pozorom wyższe dochody nie oznaczają automatycznie, że dany kraj osiąga wyższy stopień postępu społecznego. Co ciekawe nasze badania pokazują również, że rozwój społeczny krajów o zbliżonym poziomie PKB może się znacząco różnić. Dlatego na problem oceny czy dane społeczeństwo czyni postępy należy patrzeć z szerszej perspektywy” – mówi prof. Michael E. Porter, pod kierunkiem którego powstał indeks.

fot. mat. prasowe

Global Social Progress Index 2013 – TOP 15

W zestawieniu 50. krajów (które analizowali autorzy raportu), Polska znalazła się na wysokim 7. miejscu wśród państw europejskich, a 13. na świecie. Wyprzedziliśmy takie kraje jak np. Brazylia, Izrael, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Firma doradcza Deloitte została partnerem strategicznym inicjatywy powstania indeksu. „Środowiska biznesowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu i budowaniu społeczeństwa przyszłości. Problemy, z którymi obecnie mamy do czynienia zarówno w skali globalnej, jak i na poziomie lokalnym mogą zostać rozwiązane wyłącznie dzięki współpracy pomiędzy władzami rządowymi, przedstawicielami biznesu oraz społeczeństwem. Jesteśmy przekonani, że wskaźnik rozwoju społecznego pozwoli przedsiębiorcom lepiej zidentyfikować inicjatywy, w które mogą się angażować i zrozumieć, które decyzje inwestycyjne powinny być dla nich najważniejsze ze względów społecznych” – tłumaczy Heather Hancock, Managing Partner, Brand and Talent, Deloitte UK.

Informacje o badaniu
Indeks został opracowany przez organizację Social Progress Imperative oraz prof. Michaela E. Portera. Indeks powstał również przy wsparciu ekonomistów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i czołowych przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu, organizacji filantropijnych i uczelni wyższych, m.in. takich jak Cisco, Deloitte, Skoll Foundation, Fundación AVINA oraz Compartamos Banco.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: