eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wyszukiwanie informacji w Internecie

Wyszukiwanie informacji w Internecie

2013-04-26 13:57

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Wyszukiwanie informacji w Internecie © Donatella Tandelli - Fotolia.com

Wielu filozofów i socjologów wskazuje, że żyjemy w wieku informacji. Manuel Castells w książce pt. Wiek Informacji: ekonomia, społeczeństwo i kultura zwraca uwagę na rosnący wpływ technologii informacyjnych na współczesny świat. Opisuje globalną gospodarkę jako nieustanny przepływ informacji i kapitału. Informacja, obok kapitału, stała się najważniejszym zasobem zaś wyszukiwanie potrzebnych informacji urosło do rangi specjalnej umiejętności. Szczególnie w Internecie, gdzie głównym narzędziem do szukania informacji jest wyszukiwarka internetowa.

Przeczytaj także: Wyszukiwarki internetowe: Yahoo! z największym wzrostem

Obecnie do skutecznego wyszukiwania konkretnych informacji w Internecie nie wystarcza poznanie technicznych kryteriów wyszukiwania oferowanych przez wyszukiwarki. To raczej sztuka, która jest wypadkową wiedzy o działaniach wyszukiwarek, intuicji społecznej, talentu i doświadczenia. Tylko czekać, aż wyszukiwanie informacji w Internecie stanie się przedmiotem szkolnym, licealnym, a może nawet uniwersyteckim. Szukania będziemy się uczyli od najmłodszych lat, a ta umiejętność będzie jedną z podstawowych, świadczących o naszym wykształceniu.

Internet – główne źródło informacji w XXI wieku

Internet stał się obecnie głównym źródłem informacji ludzi na całej planecie. Co prawda działa jeszcze prasa i telewizja, ale co rusz jesteśmy raczeni teoriami o ich śmierci. Zapewne do tego nie dojdzie, ale ich marginalizacja jest nieunikniona. Można się zgodzić z teorią, że gazety i czasopisma staną się rzeczami ekskluzywnymi. Telewizja zaś będzie coraz droższa, szczególnie kanały tematyczne, których produkcja jest kosztowna. W niedługim czasie jedynym, powszechnym źródłem informacji (dostępnym na całej kuli ziemskiej, względnie tanim) będzie Internet. To w Internecie ludzie będą poszukiwali wszelkiego typu potrzebnych informacji. Narzędziami, za pomocą których będziemy poszukiwać informacji, będą wyszukiwarki internetowe. Ich obsługa jest z pozoru bardzo łatwa, a jednak, gdy przychodzi nam szybko znaleźć konkretną informację, rzadko się to udaje. Większość ludzi nie zna technicznych kryteriów wyszukiwania oferowanych przez wyszukiwarki, a wiedzę o filozofii działania wyszukiwarek opanowała tylko nieliczna grupa specjalistów. Chcąc sprawnie poruszać się w Internecie, nauczyć się szybko odszukiwać informacje w sieci, musimy poznać nie tylko te formalne kryteria, ale także zasady działania wyszukiwarek. Szukania w sieci po porostu musimy się nauczyć.

fot. Donatella Tandelli - Fotolia.com

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Wyszukiwanie informacji staje się obecnie jedną z najważniejszych umiejętności. Szczególnie w Internecie, gdzie ich liczba znacznie przewyższa dotychczas działające bazy danych. Od posiadania właściwych informacji będzie zależało wiele rzeczy – nasz status społeczny, stan materialny, a czasem nawet nasze życie.


Formalne kryteria wyszukiwania w wyszukiwarkach

Na początku wyszukiwarki internetowe były nieskomplikowanymi aplikacjami, które dawały możliwość przeczesywania informacji w Internecie. Wszyscy wiedzą, jak na początku działania wyszukiwarek, otrzymane wyniki wyszukiwania odbiegały od naszych zapytań. Czasem się zastanawialiśmy, czy wyszukiwarka nas zrozumiała, czy ona porozumiewa się tym samym językiem, co my. W miarę rozwoju technologicznego wyszukiwarek dostawaliśmy coraz bardziej zaawansowane możliwości szukania. Obecnie Google poza możliwością specjalnego wpisywania zapytań (np. wpisując zapytanie składające się z kilku wyrazów w cudzysłowie otrzymamy w wynikach tylko te strony, w których jest zawarty ten zestaw wyrazów obok siebie) wprowadziło możliwość tzw. wyszukiwania zaawansowanego. Wyszukiwanie zaawansowane daje nam możliwość wyszukiwania informacji według wielu kryteriów formalnych. To znacznie ułatwia wyszukiwanie, zawężając wyniki wyszukiwania do informacji najbardziej zbliżonych do oczekiwanych odpowiedzi. Jednak jak podaje Google bardzo mało osób wykorzystuje takie funkcjonalności. Większość zapewne nawet nie jest świadoma tego, że wyszukiwarka w ogóle je oferuje. Poznanie tych kryteriów wyszukiwania zaawansowanego to dopiero pierwszy krok w nauce skutecznego wyszukiwania informacji w Internecie.

Filozofia działania wyszukiwarek

Zdecydowana większość internautów nie zdaje sobie sprawy, na jakiej zasadzie Google wyświetla wyniki wyszukiwania. Dlaczego czasem strony, które według naszej wiedzy – bardziej zbliżone do naszego zapytania są bardzo daleko w wynikach wyszukiwania, a te nieprzydatne (często z tekstami niskiej jakości) są bardzo wysoko. To wynika nie tylko z faktu, że tym słabym stronom ktoś pomógł (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek – SEO), ale także z niedoskonałości działania wyszukiwarek. Analiza tekstu to dzisiaj najsłabsza strona działania wyszukiwarek. Wyszukiwarki cały czas pracują nad algorytmem wyszukiwania, tak, aby internauta otrzymywał wyniki najwyższej jakości. Starają się także wprowadzić elementy sztucznej inteligencji, aby lepiej rozumieć potrzeby internautów. Poznanie filozofii działania wyszukiwarek to kolejny element wiedzy dotyczącej wyszukiwania.

 

1 2

następna

oprac. : Grupa TENSE Grupa TENSE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: