eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie kobiety polubiły piwo

Polskie kobiety polubiły piwo

2013-04-20 00:31

Polskie kobiety polubiły piwo

Polskie kobiety polubiły piwo © nyul - Fotolia.com

Kobiety częściej sięgają po piwo. Dlaczego? Bo przestało się kojarzyć z typowo męskim trunkiem. Poza tym dzięki regionalnym producentom na rynku jest coraz większy wybór piw z wyższej półki i tych, pozbawionych właściwej dla tego trunku goryczki. A to ona właśnie tak bardzo przeszkadza kobietom - wynika z raportu Homo Homini, opracowanego na zlecenie Browaru Amber.
Od dawna w społeczeństwie panowało przekonanie, że piwo podobnie, jak ciężkie alkohole jest przeznaczone tylko dla mężczyzn. Wśród kobiet złoty trunek był mniej popularny. Odstraszała je typowa dla piwa goryczka, nie było na rynku oferty, z której panie mogłyby wybrać coś dla siebie.

Z raportu Homo Homini, opracowanego na zlecenie Browaru Amber i z obserwacji ekspertów wynika, że w ostatnich latach w Polsce zaszła pod tym względem mała rewolucja.

Prawie 20 proc. kobiet pije piwo przynajmniej raz w tygodniu, ponad 12 proc. sięga po złoty trunek raz miesiącu.

- Z badań wynika, że kobiety nadal piją znacznie mniej piwa niż mężczyźni, ale liczba piwoszek zdecydowanie wzrasta – mówi Marek Skrętny, z Browaru Amber.

Dla większości pań (56, 3 proc.) najważniejszy przy wyborze piwa jest smak, potem kolejno (37,5 proc. i 31, 3 proc.) marka i cena. Co ciekawe kobiety częściej niż mężczyźni kierują się tymi dwoma ostatnimi czynnikami. Co wcale nie oznacza, że wybierają piwa tańsze. Wręcz przeciwnie. Rzadziej niż mężczyźni sięgają po piwa produkowane przez duże koncerny. Szukają raczej piw nietypowych, naturalnych, o oryginalnych smakach, które często kosztują więcej.

- „Panie chętnie wybierają na przykład łagodniejsze i bardziej orzeźwiające piwa pszeniczne” – mówi Agnieszka Wołczaska - Prasolik, inicjatorka i współorganizatorka wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.

Ciekawostką jest też, że wbrew obiegowej opinii, Panie chętnie sięgają po piwa ciemne - portery i koźlaki. Jak podkreśla Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego i degustator piwa ciemne są wprawdzie mocniejsze od jasnych, ale mają ciekawy aromat i są słodsze.

- „Z obserwacji poczynionych podczas licznych festiwali piwnych, jak i z danych sprzedażowych wynika, że panie wybierają piwa o zdecydowanym smaku, jak np. nasze ciemne piwa Koźlak czy Grand Imperial Porter, które pasują m. in. do deserów” – mówi Marek Skrętny.

fot. nyul - Fotolia.com

Polskie kobiety polubiły piwo

Piwo stało się tak popularne wśród kobiet, że zaczęły je już pić nie tylko przy konkretnych okazjach, ale również dlatego, bo im po prostu smakuje. Z raportu Browaru Amber i Homo Homini wynika, że 33 proc. pań stwierdziło, że pije piwo bez okazji, wtedy gdy ma na nie ochotę.


Piwo stało się tak popularne wśród kobiet, że zaczęły je już pić nie tylko przy konkretnych okazjach, ale również dlatego, bo im po prostu smakuje. Z raportu Browaru Amber i Homo Homini wynika, że 33 proc. pań stwierdziło, że pije piwo bez okazji, wtedy gdy ma na nie ochotę.

Jak zauważa Marek Puta, właściciel łódzkiego pubu Piwoteka Narodowa, z piwami z różnych zakątków Polski i świata, zainteresowanie piwami wśród kobiet rośnie również dlatego, że od kilku lat w Polsce trwa moda na piwa nietypowe, niekoncernowe. Jest coraz więcej sklepów, restauracji i lokali, w których można spróbować oryginalnych, ciekawych smaków.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • ocenbrowar.pl / 2013-05-01 00:24:00

    Wszystkie miłośniczki złotego trunku zapraszam na ocenbrowar.pl
    Ponad 1700 piw z całego świata, w tym mniej znane, regionalne.
    Stwórzmy razem ranking piw. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: