eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Scenariusz wdrożenia telewizji cyfrowej

Scenariusz wdrożenia telewizji cyfrowej

2005-06-15 10:48

Prezes URTiP przekazał 13 czerwca br. do Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kanały telewizyjne dla dwóch multipleksów przewidzianych do uruchomienia w pierwszym etapie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej.

Przeczytaj także: Startuje telewizja cyfrowa. Analogowe nadajniki do wyłączenia

Zgodnie z harmonogramem zawartym w rządowej „Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej” Prezes URTiP miał w terminie do 4 sierpnia br. przekazać wstępny plan zagospodarowania częstotliwości na potrzeby związane z naziemną telewizją cyfrową. Jednak dzięki przeprowadzonym wcześniej pracom planistycznym oraz zakończonej sukcesem koordynacji kanałów telewizyjnych z administracją Niemiec, udało się o dwa miesiące skrócić okres przygotowania planów pierwszych multipleksów DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial).

Wstępny scenariusz realizacji fazy przejściowej wdrażania DVB-T w Polsce został podzielony na 10 etapów, określających kolejność uruchamiania telewizji cyfrowej w poszczególnych województwach (aż do całkowitego wyłączenia emisji analogowej 31 grudnia 2014 r.). Kolejność uruchamiania DVB-T wynika z obecnej przewidywalnej dostępności kanałów na potrzeby telewizji.

Strategia zakłada, iż na żadnym etapie procesu konwersji z analogu na cyfrę nie może zostać zubożona dotychczasowa oferta programowa udostępniana drogą naziemną (obecnie jest to 7 programów telewizyjnych: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4, Puls).

W pierwszym etapie wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej rozpocznie się od włączenia emisji cyfrowej z nadajników w Województwie Wielkopolskim oraz w Warszawie. Zasięgi (jednakowe dla obu multipleksów) zostały określone dla odbioru stacjonarnego przy określonych parametrach technicznych transmisji (m.in. rodzaj modulacji, długość przedziału ochronnego).

Okres emisji równoległej programów telewizyjnych w systemie analogowym i cyfrowym ze względów ekonomicznych nie powinien przekraczać 12 miesięcy. Z chwilą osiągnięcia 95% dostępności (kryterium zasięgu emisji cyfrowej) i 90% nasycenia (ilość odbiorców DVB-T) może zostać podjęta decyzja o wyłączeniu nadawania analogowego na danym terenie.

Aby rozpocząć realizację zapisów rządowej strategii jeszcze w 2005 r. konieczne jest przekazanie przez Ministra Obrony Narodowej kanałów telewizyjnych od 43 do 47 oraz 54 i 55. Wymaga to podjęcia pilnej decyzji o dofinansowaniu procesu modernizacji urządzeń wojskowych kwotą 9 mln zł. W tej sprawie Prezes URTiP wystąpił już do Premiera Marka Belki z prośbą o pomoc w pozyskaniu tej kwoty z budżetu państwa.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: telewizja cyfrowa, multipleksy, DVB-T

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: