eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Szybki procesor do przetwarzania obrazów

Szybki procesor do przetwarzania obrazów

2003-02-11 13:44

Firma NEC opracowała układ równoległego przetwarzania obrazów, którego moc obliczeniowa wynosi 50,2 mld operacji na sekundę. Nowy chip jest około 4 razy szybszy, niż 3 GHz rozwiązania stosowane w komputerach osobistych. Wysoka efektywność okupiona jest jednak dużym poborem mocy, który jest 10-krotnie wyższy niż w procesorach "komputerowych".

Przeczytaj także: NEC, Toshiba i Fujitsu wspólnie produkują chipy

Produkowany w technologii 0,18 mikrona procesor zawiera 32,7 mln tranzystorów, a jego wymiary to 11 x 11 mm. Równoległa struktura układu to 128-bitowe elementy obliczeniowe RISC i 16-bitowy procesor RISC, pełniący rolę kontrolera. Każda jednostka obliczeniowa taktowana jest zegarem 100 MHz i dysponuje 2kb pamięci do przechowywania danych obrazu.

Pierwotnie procesor używany był jako urządzenie usprawniające działanie istniejących rozwiązań rozpoznawania obrazów, m. in. układów DSP, ASIC czy FPGA. Jednak żadne z tych rozwiązań nie było w pełni satysfakcjonujące, jeżeli chodzi o wymagania dużej szybkości, kompaktowych rozmiarów jak również niskiego zużycia energii, powiedział Shinichiro Okazaki, szef grupy badawczej Multimedialnego Laboratorium Naukowego NEC-a. Inżynierowie w laboratorium firmy opracowali więc algorytm, wykorzystujący równoległe elementy przetwarzające do obrabiania obrazu linia po linii. Oprogramowanie kości napisane zostało w języku C. "Nawet program napisany w języku wysokiego poziomu – nie w assemblerze – jest w stanie zapewnić takie działanie procesora, które gwarantuje realizację przetwarzania obrazu z najlepszymi parametrami"- powiedział Okazaki. Co warte podkreślenia, układ zużywa tyle energii co popularne organizery, natomiast jego moc obliczeniową można porównać do czterech komputerów.

NEC spodziewa się, że wkrótce uda się zwiększyć liczbę zastosowań układów przetwarzających obrazy. "Wyprodukowaliśmy ten procesor w technologii 0,18-mikrona, która nie jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jakim dysponujemy. Wymiary 11 x 11 mm są wciąż zbyt duże" - powiedział Okazaki. Jak powiedział Takao Nishitani, dyrektor Multimedialnego Laboratorium Naukowego NEC, firma będzie potrzebowała jeszcze conajmniej roku, aby przygotować nowy układ do praktycznych zastosowań.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: procesory, nec, chipy

Przeczytaj także

Otwarty "Rekin" IBM'a

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: