eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 13/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 13/2013

2013-03-30 23:24

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 12/2013

  • Według biura statystycznego Wielkiej Brytanii PKB tego kraju spadł w IV kw. 2012 r. o 0,3 proc. kw/kw (w III kw. wzrósł on o 0,9 proc.). W ujęciu r/r brytyjski PKB wzrósł o 0,2 proc. w IV kw. (w III kw. wzrósł on o 0,4 proc.).
  • Według urzędu statystycznego Insee gospodarka Francji skurczyła się w IV kw. 2012 r. o 0,3 proc. kW/kW (w III kw. wzrósł o 0,2 proc.).
  • Państwa unijne powinny same decydować, czy chcą wydobywać gaz łupkowy, czy też z tego rezygnują - uważają komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger i komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard. Zdaniem Hedegaard Unia Europejska nie doświadczy takiego spadku cen błękitnego paliwa w wyniku wydobycia gazu łupkowego, jak to ma miejsce w USA. "Nie mamy takich przestrzeni, gdzie można wydobywać gaz na wielką skalę.
  • Wydaje się coraz bardziej prawdopodobnym, że przyjęte będzie stanowisko komisarza UE ds. energii Guenther Oettinger i komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, że państwa unijne powinny same decydować, czy chcą wydobywać gaz łupkowy, czy też z tego rezygnują. Jeśli KE odda decyzję w ręce poszczególnych krajów, to należy spodziewać się narzuceniu przez KE odpowiednio wysokich standardów bezpieczeństwa przy wydobyciu. Równocześnie wobec systematycznego spadku wydobycia z konwencjonalnych złóż, Europa będzie rozbudowywać sieć gazociągów i dostawców gazu i budowy terminali na gaz skroplony. Jak wiadomo Francja i Bułgaria zdecydowały o blokadzie wydobycia gazu łupkowego, natomiast Polska i Wielka Brytania zdecydowanie opowiadają się za dopuszczalnością tej technologii.
  • Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w piątek nie wykluczyła możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia swego kraju do strefy euro, chociaż niedawno premier Algirdas Butkeviczius powiedział, że Litwa nie potrzebuje referendum w sprawie euro. Litwa zamierza wprowadzić euro w 2015 roku.
  • Nowy, autonomiczny rząd Grenlandii zdecydował o zamrożeniu przyznawania nowych pozwoleń na wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu. Już przyznane licencje mają natomiast podlegać bardziej szczegółowemu nadzorowi ze strony państwa. Oprócz moratorium na nowe wiercenia rząd chce, by grenlandzki parlament wprowadził nowe, ostrzejsze regulacje dotyczące prowadzenia prac poszukiwawczych wokół wyspy.
  • Cypr nie ma zamiaru opuszczać wspólnej waluty europejskiej - oświadczył prezydent tego kraju Nikos Anastasiadis zapewniając rodaków, że sytuacja jest opanowana. Unia Europejska zdecydowała się na bezprecedensowe rozwiązanie, zmuszając deponentów do poniesienia części kosztów planu ratunkowego, mającego ratować ten kraj przed bankructwem.
  • Według urzędu statystycznego Destatis sprzedaż detaliczna w Niemczech zmniejszyła się w lutym br. o 0,4% m/m. W ujęciu rocznym odnotowano spadek o 2,2%.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROSJA ZMIENIA STRATEGIĘ PALIWOWĄ. KIERUNEK TO CHINY

W Chinach nastąpiła wcześniej zapowiadana zmiana na szczytach władzy. Główne stanowiska zajęła kolejna generacja przywódców kontynuująca linię polityczną wytyczoną przez Teng Siao-pinga (Deng Xiaoping). Pierwszą wizytę zagraniczną nowy prezydent Xi Jinping złożył na Kremlu. Decyzje podjęte w trakcie tej wizyty przez przywódców Rosji - największego światowego producenta ropy i gazu oraz Chin - krajem zużywającym najwięcej energii symbolicznie potwierdziły zmianę układu sił na globalnej mapie energetycznej.

Zawarta umowa przewiduje podwojenie chińskiego importu ropy od państwowego koncernu Rosneft do ponad 620 tysięcy baryłek dziennie. Oznacza to, że Chiny mogą już wkrótce stać się największym nabywcą rosyjskiej ropy. Warto przypomnieć, że według amerykańskiej agencji informacji energetycznej (Energy Information Administration) jeszcze w 2011 roku Niemcy były największym odbiorcą rosyjskiej ropy sprowadzając z Rosji 700 tysięcy baryłek dziennie. Wówczas tym rankingu Chiny znajdowały się na czwartym miejscu, za Holandią i Polską.

Zgodnie z podjętymi decyzjami China National Petroleum Corp. (CNPC) wspólnie z Rosneftem będzie prowadzić eksplorację przybrzeżnych wód arktycznych w poszukiwaniu ropy (na początku w trzech obszarach Morza Peczorskiego i Morza Barentsa) i jest to pierwsza tego rodzaju umowa podpisana z azjatycką firmą. W opinii ekspertów te rosyjskie obszary są uznawane za największe światowe niezbadane obszary zasobne w ropę. O udziale w kosztach próbnych odwiertów w tych regionach wcześniej zdecydowały koncerny: amerykański Exxon Mobile, włoski Eni i norweski Statoil.

W trakcie marcowego spotkania prezydentów obu krajów ustalono, że Rosneft pożyczy od China Development Bank Corp. 2 mld USD z zabezpieczeniem w postaci 25 lat dostaw ropy, a Gazprom do końca tego roku zawrze 30-letnią umowę na dostawy gazu do Chin. Oba kraje podjęły się też przygotowania umowy dotyczącej budowy nowego gazociągu przesyłającego rosyjski gaz do Chin. Ma ona być podpisana jeszcze w tym roku.

Kontynuacja tej tendencji spowoduje, że już wkrótce Chiny staną się głównym nabywca rosyjskiej ropy i gazu. Oznacza to też, że Rosja kontynuuje proces uniezależniania się od eksportu do Europy Zachodniej.

Warto jednak dodać, że zapewnienie sobie dostaw z rosyjskich złóż ropy i gazu nie są jedynym kierunkiem działań Pekinu. Kilkanaście dni temu chiński koncern CNPC podjął decyzję o zakupie od włoskiego koncernu Eni udziałów w złożach Mozambiku za 4,2 mld USD. Według analityków. Chiński gigant staje się jednym z czołowych graczy na rynku przejęć aktywów związanych z ropą i gazem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: