eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 22/2005 (30.05-05.06.2005)

Tydzień 22/2005 (30.05-05.06.2005)

2005-06-05 19:55

Przeczytaj także: Tydzień 20/2005 (16-22.05.2005)

  • Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny obniżyły swoje prognozy wzrostu gospodarczego krajów strefy euro z 1,6% r/r do 1,4% r/r.
  • Francuskie społeczeństwo odrzuciło w referendum projekt Europejskiej Konstytucji. Podobnie zrobili Holendrzy.
  • Bruksela chce do końca maja osiągnąć kompromis z Chinami w sprawie tekstyliów. Chiny zrobiły pierwszy krok podnosząc o 400% swoje cła na 74 towary tekstylne. Europejscy producenci uważają ten krok za niewystarczający.
  • Niemcy wkrótce obniżą podatki od firm z 25% do 19%. Liczą na pobudzenie gospodarki i spadek liczby firm przenoszących swoją działalność gospodarczą do krajów sąsiednich, gdzie podatki są niższe.
  • W I kwartale wzrost gospodarczy Niemiec wyniósł 1% r/r.
  • Do Wielkiej Brytanii przybyło z nowych krajów unijnych 176 tys. do pracy. To znacznie wiecej, niż zakładano podejmujac decyzję o otwarciu rynków pracy.
  • Rząd rosyjski obniżył tegoroczną prognozę wzrostu gospodarczego z 6,5% do 5,8%, przyszłoroczna z 6,1% do 5,6%, a na 2007 rok z 6,2% do 6%.
  • Włochy to dzisiaj 16% unijnego PKB, ale to także w ocenie ekspertów najbardziej chora gospodarka Wspólnoty.
  • Portugalia ma dziś bezrobocie na poziomie 7%, tegoroczny wzrost gospodarczy jest planowany na poziomie 0,8%, a deficyt budżetowy będzie powyżej 6%.
  • Spada wartość euro. Ostatnio za euro płacono 1,25 USD, co było najgorszym wynikiem od 7 miesiecy.
  • Wartość przejęć i fuzji w Europie w pierwszych pieciu miesiącach roku wyniosła 350 mld USD. W roku 2000 w tym samym okresie wyniosła ona 564 mld USD.
  • Gazprom wraz z czołowym rosyjskim armatorem Sowkomfłot zbudują nad Bałtykiem instalację do skraplania gazu i w płynnej postaci gaz ten będzie transportowany do Europy Zachodniej. Ta kolejna koncepcja Gazpromu zmniejsza już do zera nadzieję na realizację drugiej nitki gazociągu jamalskiego.
  • Na zwiększenie do ponad 50% swoich udziałów w Gazpromie Kreml zamierza wydać 7-8 mld USD. Taką kwotę zamierza Gazprom przeznaczyć na zakup 57,5% akcji Sibinieftu - koncernu wydobywającego ropę. Konkurentem Gazpromu w tej transakcji jest państwowy koncern naftowy Rosnieft. Ta firma po przejęciu złóż upadającego Jukosa i po przejęciu Sibinieftu stałaby się największym producentem ropy w Rosji. Sibinieft należy obecnie do Romana Abramowicza (to właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea).
  • Microsoft został ukarany za nadużywanie pozycji monopolistycznej karą 497 mln euro i nakazał koncernowi udostępnienie konkurentom posiadanego know how. Koncern już od wielu miesiecy gra na zwłokę, nie realizując zaleceń Komisji Europejskiej.
  • W Europie ma szanse powstać największa grupa finansowa po fuzji włoskiego UniCredito z niemieckim HVB. Ta transakcja ma być przeprowadzona w drodze wymiany akcji. HVB to drugi bank w Niemczech, ma 4% niemieckiego rynku bankowego, jest też właścicielem 75% akcji Banki Austria Creditanstalt. UniCredito to największy bank we Włoszech. Oba banki maja swoje spółki w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wiodącą rolę w nowej firmie przejmą Włosi. Ta fuzja wpłynie także na polski sektor bankowy. UniCredito ma 52,9% udziałów w PeKao SA- jest to drugi co do wielkości bank w Polsce, a HVB ma 71,2% udzaiałów w Banku BPH.
  • Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowei Węgier w walucie lokalnej z (A) do (A-). Agencja w uzasadnieniu zwraca uwagę na wysoki tegoroczny deficyt budżetowy (5,2%) i wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%.
  • Upadający Jukos zamierza sprzedać swoje większościowe udziały w litewskiej rafinerii w Możejkach. Mający 40,6% udziałów w rafinerii rząd litewski ma jednak zagwarantowane prawo do akceptacji zagranicznego inwestora. Kandydatów jest dwóch: rosyjsko-brytyjski koncern TNK-BP (przeferowany przez Litwinów) i Łukoil.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O UKRAIŃSKIEJ DROGZE DO NIEZALEŻNOŚCI ENERGETYCZNEJ, O RUROCIAGU BAKU-CEYHAN I WŁOSKICH PROBLEMACH GOSPODARCZYCH

Jaka będzie przyszłość Ukrainy pokaże czas. Na pewno w jakimś stopniu w jej dzisiejszej postawie dominuje próba odcięcia się od niedawnej jeszcze przeszłości. Widać to w różnych obszarach życia społecznego tego kraju. Po konflikcie na rynku paliw płynnych (Ukraina sprowadza większość ropy i gazu z Rosji i tranzytem przez Rosję), który zakończył się do dziś trwającym kryzysem na ukraińskim rynku paliw przyszedł czas na energię elektryczną. Ukraina produkuje sporo energii elektrycznej, ale też wiele jej kupuje z Rosji. Nowy rząd ogłosił kolejne projekty i kolejne decyzje. Zamierza zmodernizować swoich 15 elektrowni atomowych i chce wybudować 11 nastepnych. W ten sposób Ukraina chce się uniezależnić od dostaw rosyjskiej energii i chce stać się jej producentem i liczącym się eksporterem.

Rząd w Kijowie podpisał ostatnio umowę z USA o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Ukraina uzyska amerykańską pomoc przy ochronie odpadów nuklearnych i przy realizacji własnego programu w tym zakresie. Będzie też od Westinghausa kupować paliwo do swoich elektrowni. Ukraina zamierza zwiększyć wydobycie surowców radioaktywnych stosowanych do produkcji paliwa do elektrowni atomowych. Wszystkie te działania zmierzają do uniezależnienia się od rosyjskiej energetyki.

Według Eurostatu Włochy w 2004 roku miały deficyt na poziomie 3,1%PKB. W tym roku wyniesie on 3,6%, a w roku przyszłym wzrosnie nawet do 4,6%PKB. Zadłużenie Włoch wynosi dziś 106,6% PKB. To niezbyt pocieszajace informacje. Coraz częściej pojawiają się we Włoszech koncepcje wycofania się z unii walutowej i powrotu na jakiś czas do lira. Mówi się, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego, malejącej konkurencyjności europejskich produktów i utrzymującego się kryzysu na rynku pracy włoski rząd nie może zrezygnować z kontroli nad walutą. We Włoszech wskazuje się na przykład Wielkiej Brytanii, w której gospodarka rozwija się dobrze (mimo zastoju w europejskiej gospodarce)

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Więcej na ten temat: wydarzenia, komentarz gospodarczy, Europa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: