eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ożywienie gospodarcze dopiero w II poł. 2013 r.

Ożywienie gospodarcze dopiero w II poł. 2013 r.

2013-02-05 12:16

Ożywienie gospodarcze dopiero w II poł. 2013 r.

Ożywienie gospodarcze dopiero w II poł. 2013 r. © jannoon028 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Euler Hermes przewiduje stopniowe ożywienie światowej gospodarki, ale dopiero w drugiej połowie 2013 roku. W 2013 roku, szóstym z rzędu roku kryzysu, globalny PKB powinien odnotować niewielki wzrost do 2,5%, w porównaniu z 2,4% w roku poprzednim. Tempo wzrostu będzie nadal wolniejsze niż przed kryzysem, głównie ze względu na trudności w strefie euro.

Przeczytaj także: Polska i świat: prognozy 2013-2014

Światełko w europejskim tunelu?...

W 2013 roku recesja w strefie euro utrzyma się, a spadek wzrostu wyniesie -0,1% (w porównaniu do -0,5% w 2012 roku).
  • znaczne zapotrzebowanie na kredyty zaciągane przez państwo (głównie w południowych państwach peryferyjnych: Grecji, Włoszech i Hiszpanii).
  • niska konkurencyjność
  • niewystarczająca ilość nowych miejsc pracy oraz
  • nierównowagi wewnętrzne.

– Choć strefę euro czekają dalsze turbulencje gospodarcze, społeczne i polityczne, zauważamy też sygnały pozytywne – potwierdza Wilfried Verstraete, prezes grupy Euler Hermes. – W 2012 roku udało się zrealizować ważne kamienie milowe w zakresie integracji członków strefy euro, do których należała ratyfikacja Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Państwom strefy euro nadal jednak doskwiera brak silniejszego wsparcia dla sektora prywatnego, co może uniemożliwić pełnowymiarowe ożywienie gospodarcze. Z tego względu na 2014 rok przewidujemy jedynie niewielki wzrost w tym regionie, w wysokości 1,4%.

fot. jannoon028 - Fotolia.com

Ożywienie gospodarcze dopiero w II poł. 2013 r.

W 2013 roku, szóstym z rzędu roku kryzysu, globalny PKB powinien odnotować niewielki wzrost do 2,5%, w porównaniu z 2,4% w roku poprzednim.


…nie zaświeci dla wszystkich firm w Polsce, a na pewno – z opóźnieniem

- W odniesieniu do polskich firm kwestią jest nie kiedy pojawi się wzrost, ale gdy to już nastąpi – jak wiele firm będzie mogło na nim skorzystać? – mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes, Grupa Allianz. – Ożywienie na Zachodzie pociągnie za sobą wzrost zamówień eksportowych, ale… Wielu polskim firmom nie wystarczy kapitału obrotowego na zwiększenie produkcji. Wielu kolejnym uda się zapewne zdobyć komponenty do produkcji i sprzedać towar, ale mogą już nie przetrwać następującego po tym 2-3 miesięcznego okresu oczekiwania na należności, tracąc wcześniej płynność, napotykając po drodze wnioski wierzycieli o egzekucję należności bądź o upadłość.

fot. mat. prasowe

Wzrost PKB według krajów / regionów

W 2013 roku, szóstym z rzędu roku kryzysu, globalny PKB powinien odnotować niewielki wzrost do 2,5%, w porównaniu z 2,4% w roku poprzednim.


- Spowolnienie obiegu należności jest faktem – na koniec grudnia ub. roku na czas spłacane było 77% wartości należności, podczas gdy rok wcześniej było to odpowiednio jeden procent więcej, a w 2010 dwa procent więcej – mówi Michał Modrzejewski, dyrektor w Dziale Analiz Należności Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz, z którego pochodzą te dane. – To spadek odczuwalny dla biznesu, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele firm ma obecnie rentowność właśnie na takim, jedynie 1-2% poziomie. To zbyt mało, by akumulować kapitał własny, i za mało, aby na podstawie takich wyników zdobyć zaufanie instytucji kredytujących. Ożywienie będzie więc nie tylko opóźnione w stosunku do rynków eksportowych, ale ponadto rozciągnięte w czasie. Część firm poczekać będzie musiało na efekty większego dopływu na rynek gotówki z zamówień eksportowych aby zgromadzić własny kapitał obrotowy lub skorzystać na większej przychylności banków, która w efekcie tego nastąpi.

fot. mat. prasowe

Prognoza upadłości Euler Hermes – według krajów

W 2013 roku, drugi rok z rzędu, liczba upadłości na świecie prawdopodobnie wzrośnie. Wzrost wyniesie +4% w porównaniu do +1% w roku 2012.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: