eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza V 2005

GUS: koniunktura gospodarcza V 2005

2005-05-21 00:02

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju pozytywna, nieco lepsza od przedstawionej w kwietniu, ale gorsza od oceny z analogicznego miesiąca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Rozszerzany portfel zamówień i produkcja wpływają na nieznaczną poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć jest ona oceniana jako niezadowalająca. Przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulec nieznacznej poprawie.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2005

W maju ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest korzystnie, znacznie lepiej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na sytuację tę wpływają lepsze niż w kwietniu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w maju nadal negatywnie, choć nieznacznie lepiej niż w kwietniu i na poziomie wyższym niż w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Na sytuację tę wpływają lepsze, choć nadal negatywne, oceny bieżącej sprzedaży. Prognozy sprzedaży są mniej optymistyczne niż w kwietniu. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest nadal oceniana jako niezadowalająca.

Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują jednostki z sekcji pośrednictwa finansowego. Pozytywnie, choć na dużo niższym poziomie, swoją koniunkturę oceniają również firmy prowadzące działalność z zakresu transportu, gospodarki magazynowej i łączności oraz obsługi nieruchomości, wynajmu, nauki i usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najgorsze negatywne oceny klimatu koniunktury formułują jednostki z sekcji edukacja oraz hotele i restauracje.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 12, lepiej niż w kwietniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 27% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15% (w kwietniu odpowiednio: 27% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Obserwowany w maju wzrost bieżącego portfela zamówień jest skutkiem poprawy jedynie krajowego portfela zamówień. Wzrost bieżącej produkcji jest większy niż w kwietniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali nieco mniejszej niż prognozowano w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Wobec zmniejszania się opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy odczuwają mniejsze trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić. Skala zwolnień pracowników może być nieznacznie mniejsza niż przewidywano przed miesiącem. Ceny produkowanych wyrobów mogą się obniżać w najbliższych trzech miesiącach.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W maju najlepiej oceniają koniunkturę producenci: wyrobów chemicznych (plus 22 – spadek o 10 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 20 – spadek o 3 punkty), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 20 – wzrost o 3 punkty), wyrobów z drewna (plus 18 – wzrost o 10 punktów), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 17 – spadek o 8 punktów), wyrobów z surowców niemetalicznych (plus 17 – spadek o 2 punkty), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 15 – spadek o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (plus 14 – wzrost o 2 punkty). Negatywne oceny formułują jedynie producenci wyrobów włókienniczych (minus 15 – spadek o 7 punktów) oraz odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 10 – wzrost o 1 punkt).

Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury bardzo optymistycznie, choć gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżącego portfela zamówień i bieżącej produkcji jest mniejszy niż w kwietniu. Przewidywania w tych zakresach są nadal optymistyczne i zbliżone do przedstawionych w poprzednim miesiącu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest określany jako nadmierny. Zmniejszanie się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów powoduje, że producenci nie zgłaszają trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przedstawiono w kwietniu. Dyrektorzy sygnalizują możliwość niewielkiego zmniejszenia zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Przewidywany wzrost cen może być niewielki, mniejszy niż prognozowano przed miesiącem.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Produkcja w Polsce IV 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: