eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż

2012-12-20 11:56

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż

Analiza © buchachon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

"Panorama Sektorowa" to nowe kwartalne analizy Coface dotyczące ryzyka działalności w poszczególnych branżach na świecie. Stan światowej gospodarki jest analizowany przez Coface poprzez ocenę 14 sektorów biznesu w trzech regionach: we wschodzącej Azji, w Ameryce Północnej oraz w Unii Europejskiej. Powyższa analiza wykorzystuje 3 autorskie wskaźniki, a mianowicie: potencjał obrotów, kondycję finansową oraz ryzyko kredytowe. Zostały one opracowane przez ekonomistów Coface na podstawie zachowań płatniczych przedsiębiorstw monitorowanych i badanych przez analityków Coface, oceniających ryzyko transakcji objętych ubezpieczeniem należności.

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IV kw. 2016

  • W skali całego świata ryzyko kredytowe charakteryzuje się widocznym zróżnicowaniem w zależności od sektora:
    • Branża farmaceutyczna, energetyka i transport wykazują się odpornością;
    • Przemysł rolno-spożywczy, motoryzacyjny i elektroniczny należy objąć obserwacją;
    • Z kolei budownictwo, przemysł metalurgiczny i sektor handlu detalicznego są osłabione i narażone na wysokie ryzyko kredytowe.
  • W centrum uwagi: przemysł stalowy w Chinach ma przed sobą optymistyczne perspektywy, lecz w krótkim horyzoncie czasowym jego kondycja jest słaba.

Globalizacja nakazuje, aby spojrzeć na poszczególne sektory w sposób wykraczający poza logikę krajową i biorący pod uwagę strategie przedsiębiorstw funkcjonujących w tej samej branży. Należy także uwzględniać ograniczenia kosztów związane ze zmianami w surowcach, konieczność dostosowania się do dużych zmian technologicznych oraz istotne przesunięcia popytu w kierunku krajów wschodzących. W obecnej sytuacji kryzysowej, umiejętność wskazania i zrozumienia przez ubezpieczyciela należności trendów panujących w branżach, umożliwia nam skuteczniejsze ograniczanie ryzyka. Analiza takiej logiki sektorowej przez ekspertów Coface wzbogaca nasze oceny kondycji przedsiębiorstw i naszą zdolność zabezpieczania transakcji – mówi Jean-Marc Pillu, dyrektor zarządzający Coface.

fot. buchachon - Fotolia.com

Analiza

W chwili obecnej wiele sektorów jest zagrożonych, co jest konsekwencją spowolnienia gospodarczego na świecie i spadku dynamiki wzrostu handlu międzynarodowego


Podział sektorów na 3 kategorie według poziomu ryzyka

W chwili obecnej wiele sektorów jest zagrożonych, co jest konsekwencją spowolnienia gospodarczego na świecie i spadku dynamiki wzrostu handlu międzynarodowego. Z analiz przeprowadzonych przez Coface wynika, że tylko kilka sektorów prezentuje średni poziom ryzyka kredytowego.

Sektory «prężne»

Branża farmaceutyczna korzysta dzięki zwiększonym wydatkom na ochronę zdrowia. Energetyka odnosi korzyści za sprawą swojej zdolności generowania przepływów pieniężnych. Transport morski i powietrzny – chociaż nie są tak odporne finansowo – to jednak oba te sektory charakteryzują się umiarkowanym ryzykiem kredytowym ze względu na politykę kontrolowanego ryzyka.

fot. mat. prasowe

Barometr sektorowy

W skali całego świata ryzyko kredytowe charakteryzuje się widocznym zróżnicowaniem w zależności od sektora


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: