eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój

Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój

2012-12-10 13:36

Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój

Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój © Rachwalska Irena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój w ramach nowych instrumentów wsparcia. Wśród preferowanych sektorów są m.in. motoryzacyjny, lotniczy, telekomunikacyjny, IT i biotechnologiczny. Finansowanie dostępne zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora MŚP. Preferowana współpraca pomiędzy nauką i biznesem. Takie główne wnioski wypływają z raportu „Rynek B+R w Polsce – wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw 2012/2013” przygotowanego przez Zespół Doradztwa Europejskiego EAST, działający w ramach międzynarodowej sieci Taxand oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dynamiczny rozwój sektora B+R w Polsce.

Przeczytaj także: Gdzie po wsparcie finansowe na B+R?

Według najnowszych danych z raportu Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce, 20121, liczba centrów badawczo-rozwojowych w Polsce wzrosła od kwietnia do grudnia 2011 z 77 do 93.

W ostatnich latach powstały 54 parki technologiczne (przy czym część jest jeszcze w fazie przygotowawczej), 69 centrów transferu technologii oraz 182 klastry w Polsce. Od strony biznesu największy potencjał rozwoju wykazują takie branże, jak: motoryzacyjna, lotnicza, elektroniczna, telekomunikacyjna, IT, biotechnologiczna i biochemiczna, inżynierii medycznej i farmaceutycznej, budownictwa, robotyki i nanotechnologii. Celem wsparcia ich dalszego rozwoju, a tym samym podnoszenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, przygotowane zostały specjalne programy sektorowe, realizowane głównie przez NCBR.

Nowe inicjatywy dla innowacyjnych branż

W ramach nowych inicjatyw, skierowanych do wybranych branż największy budżet – w wysokości 1 mld PLN - przewidziany jest na program BLUE GAS (Polski Gaz Łupkowy), w drugiej kolejności na wsparcie sektora medycznego w ramach STRATEGMED (800 mln zł). Dużego budżetu mogą się też spodziewać projekty związane z branżą lotniczą, współfinansowane z programu InnoLot (500 mln zł na lata 2013-2017). Kolejnych 400 mln zł przewidziane jest na wsparcie projektów proekologicznych (GEKON), o które będzie się można ubiegać już od lutego 2013. W ramach projektu BRIdge: Badanie Rozwój Innowacje do dyspozycji jest 240 mln PLN, a InnoMed – 195 mln PLN. Większość z tych programów ma charakter pilotażowy, a pierwsze nabory rozpoczną się już wkrótce.

Środki krajowe na badania i rozwój dla dużych i małych

Do końca trzeciego kwartału 2012r. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zostało podpisanych 1027 umów o dofinansowanie projektów związanych z rozwojem działalności badawczo – rozwojowej (Działanie 1.4 PO IG, Działanie 4.2 PO IG, Poddziałanie 4.5.2 PO IG) oraz 893 umów o dofinansowanie projektów wdrażających innowacyjne rozwiązania (Działanie 4.1, Działanie 4.4.). Łączna wartość podpisanych umów na realizację projektów w obszarze B+R w ramach PO IG opiewa na kwotę ponad 26 mld PLN2, co praktycznie wyczerpało ich budżety.

Niezależnie jednak od funduszy unijnych, których dostępność w obecnym momencie jest ograniczona, przedsiębiorcy nadal mają możliwość ubiegania się o dostępne środki krajowe. W celu zachęcenia przedsiębiorców do podejmowania działalności B+R, samodzielnie lub we współpracy z sektorem naukowym, w ramach środków krajowych przewidziano wsparcie na prowadzenie prac B+R. Głównym dysponentem tych funduszy jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które oferuje szereg zróżnicowanych możliwości współfinansowania działań B+R. Przykładem jest INNOTECH, który składa się z dwóch odrębnych komponentów – In-Tech i Hi-Tech. Ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców, z całego budżetu 650 mln PLN w ramach tego programu pozostała już niewielka pula do rozdysponowania w ostatnim konkursie planowanym w kwietniu 2013 r.

fot. Rachwalska Irena - Fotolia.com

Ponad 3 mld PLN na badania i rozwój

Wśród preferowanych sektorów są m.in. motoryzacyjny, lotniczy, telekomunikacyjny, IT i biotechnologiczny. Finansowanie dostępne zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora MŚP.


O dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych można się też starać z krajowego Programu Badań Stosowanych, którego budżet na lata 2012-2017 został określony na 1,2 mld PLN. Warto też pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi technologicznej, umożliwiającej odliczenie od podstawy opodatkowania CIT części wydatków związanych z nabyciem nowej technologii.

Co istotne, nadal, w ramach dwóch źródeł pomocy krajowej, można ubiegać się o wspieranie wydatków inwestycyjnych związanych z utworzeniem centrum B+R. Są to rządowy „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-2020”, z całkowitym budżetem w wysokości 727 mln PLN, oraz wsparcie w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Wsparcie na realizację projektów z sektora B+R nadal dostępne jest w niektórych z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). W każdym z nich przewidziane zostało co najmniej jedno działanie mające na celu wzrost innowacyjności lokalnego biznesu.

Premia za współpracę biznesu z nauką

Znaczna część instrumentów wsparcia działalności B+R nakierowana jest na zacieśnianie współpracy pomiędzy sektorem naukowym i sektorem przedsiębiorstw, tak, aby zapewnić transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką i biznesem. Takie podejście umożliwia wykorzystanie opracowywanych przez sektor naukowy rozwiązań bezpośrednio w działalności przemysłowej przedsiębiorstw. W przypadku niektórych instrumentów istnieje możliwość samodzielnego składania wniosku o dofinansowanie (np. INNOTECH). Należy jednak podkreślić, że niekiedy nawet w przypadku tego rodzaju instrumentów, podejmowanie współpracy z sektorem naukowym jest dodatkowo premiowane i zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia.

fot. mat. prasowe

Zestawienie źródeł wsparcia

W ostatnich latach powstały 54 parki technologiczne (przy czym część jest jeszcze w fazie przygotowawczej), 69 centrów transferu technologii oraz 182 klastry w Polsce.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: