eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XI 2012

Plany polskich pracodawców XI 2012

2012-12-06 09:53

Plany polskich pracodawców XI 2012

Plany polskich pracodawców X 2012 © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Na rynku pracy zapanowała stabilizacja w postawie wyczekiwania przedsiębiorców na rozwój sytuacji gospodarczej. W ostatnim półroczu firmy nie wykonywały gwałtownych ruchów w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń, jednak jak pokazują wyniki najnowszego badania Plany Pracodawców, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad oraz TNS Polska, większość badanych, zwłaszcza mniejszych firm, umacnia pesymistyczne oceny kondycji gospodarczej i zamraża jakiekolwiek zmiany. Tylko w niewielkim stopniu pracodawcy upatrują poprawy kondycji w zwiększeniu adaptacyjności firmy przez wykorzystanie elastycznego zatrudnienia.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2012

I zwolnienia i nowe zatrudnienia, czyli co się wydarzyło na rynku pracy w drugim półroczu 2012

Najnowsza, już 16. edycja badania Plany Pracodawców zrealizowanego w pierwszej połowie listopada br. przez Instytut Badawczy Randstad oraz TNS Polska pokazuje, że w ciągu ostatniego półrocza pracodawcy utrzymywali przyjętą już od kilku kwartałów strategię oczekiwania na rozwój sytuacji na rynku. W tym okresie co drugi pracodawca nie dokonał żadnych zmian w poziomie zatrudnienia. Jednak w co czwartej firmie zwiększyło się zatrudnienie o nowych pracowników. Redukcja liczby etatów miała miejsce w co piątym badanym przedsiębiorstwie (22%).

Co ważne, zarówno zwiększenie zatrudnienia, jak i zmniejszenie istotnie częściej dotyczyło firm dużych, zatrudniających ponad 250 pracowników (odpowiednio 33% i 27%). Zmiany te dużo rzadziej dotyczyły najmniejszych badanych firm (od 10 do 49 pracowników).

Strategii wprowadzania znaczących zmian w poziomie zatrudnienia w firmach towarzyszyło konsekwentne zamrożenie wynagrodzeń - w badanym okresie zdecydowana większość przedsiębiorstw nie wprowadziła żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń (72%). Pensje wzrosły w jednej piątej (20%) badanych przedsiębiorstw, a jedynie 7% respondentów przyznało, że obniżyło wypłaty pracowników.

fot. mat. prasowe

Dokonane zmiany w zakresie zatrudnienia w firmach w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Zwiększenie zatrudnienia istotnie częściej dotyczy firm zatrudniających ponad 250 pracowników (33%).


Podobnie jak w przypadku poziomu zatrudnienia, tendencja do zwiększenia wynagrodzeń rosła wraz z wielkością firm - w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników było to nawet 35%.

Jak podkreśla Agnieszka Bulik, Członek Zarządu agencji zatrudnienia Randstad: „Obserwacja wyników badania pokazuje, że sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, ale też nie jest tak dramatyczna jak mogło się zdawać po komunikatach o zwolnieniach grupowych, jakie docierały do nas w ubiegłych miesiącach. Warte uwagi są też raporty Ministerstwa Pracy wskazujące, że plany grupowych redukcji zatrudnienia zostały zrealizowane w mniej niż 50% założeń. Nie odbiegały też one skalą od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku.”

fot. mat. prasowe

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń dokonane w okresie ostatnich 6 miesięcy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad połowa przedsiębiorstw nie wprowadziła żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń (72%).


Czego można spodziewać się po rynku pracy w nadchodzących miesiącach?

Wyniki badania wskazują, że w nadchodzącym półroczu można spodziewać się dalszego wystudzenia optymizmu przedsiębiorców. Nadal największa grupa badanych spodziewa się braku zasadniczych zmian w sytuacji gospodarczej (50%), a w co trzeciej firmie przewiduje się recesję (32%). Już tylko co trzynasty przedstawiciel badanych firm zapowiada wzrost gospodarczy (8%). Jednocześnie poziom braku wyobrażenia przedsiębiorców na temat tego jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy w nadchodzącym półroczu odzwierciedla 10% grupa respondentów udzielających odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

fot. mat. prasowe

Zmiany w zakresie zatrudnienia w firmach w okresie najbliższych 6 miesięcy

Zwiększenia zatrudnienia, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, można się spodziewać w niespełna co siódmej badanej firmie (15%).


W tak niepewnym kontekście gospodarczym nie dziwią pełne rezerwy prognozy przedsiębiorców odnośnie zwiększenia zatrudnienia w pierwszej połowie roku 2013. Takie plany ma jedynie niespełna co siódma badana firma (15%) i jest to najniższy poziom tego wskaźnika od jesieni 2010 roku.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: