eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Banki a urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe

Banki a urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe

2012-12-05 12:36

Banki a urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe

Bankowość mobilna © bloomua - Fotolia.com

Jedną z większych zmian, jakie mogliśmy zaobserwować w historii funkcjonowania banków, było wprowadzenie możliwości samodzielnej obsługi kont bankowych przy pomocy Internetu. Można powiedzieć, że Internet przyczynił się do pierwszej prawdziwej rewolucji w bankowości. Jednakże od momentu powstania pierwszych wirtualnych banków do dzisiaj internetowa technologia się mocno rozwinęła.

Przeczytaj także: Home banking

Obecne możliwości technologiczne (rozwój mobilnego Internetu) oraz ogromna popularność serwisów społecznościowych to powody, dla których banki przymierzają się do drugiego kroku w tej rewolucji. Druga rewolucja bankowa ma polegać na umożliwieniu korzystania z usług bankowych przy pomocy urządzeń mobilnych oraz zintegrowaniu usług bankowych z portalami społecznościowymi i zakupowymi. Choć druga rewolucja w bankowości może nie będzie już tak spektakularna jak pierwsza, to bez wątpienia diametralnie zmieni podejście klientów do usług bankowych. Będą oni mieli dostęp do swoich kont praktycznie w każdym miejscu na ziemi oraz o każdej porze dnia i nocy.

Internet – pierwsza rewolucja w bankowości

Przed długi okres swej działalności, banki funkcjonowały właściwie tak samo od chwili swego powstania. Obecnie, choć istota działania banków pozostaje ta sama, obserwujemy ogromne zmiany w zakresie korzystania z nich. Dla większości klientów klasyczne okienko bankowe to już historia. Dzięki Internetowi mogą większość operacji bankowych wykonać sami, w domowym zaciszu przed ekranem monitora. Paleta usług bankowych dostępnych przy pomocy Internetu jest bardzo szeroka. Już samo założenie konta zostało uproszczone do minimum. Internetowe systemy obsługi banków zostały tak opracowane, aby mogły z nich korzystać osoby bez większej wiedzy informatycznej. W bankach wprowadzono także systemy bezpieczeństwa, dzięki którym możemy być spokojni o nasze środki na koncie. Można powiedzieć, że Internet zrewolucjonizował branżę bankową. Większość z banków posiada już swoje wirtualne platformy. Jednakże to, co 11 lat temu (wtedy powstał pierwszy wirtualny bank – mBank) było nowością, dziś jest już standardem. Obecnie z bankowości wirtualnej w Polsce korzysta ponad 10 mln klientów. Specjaliści w polskich bankach pracują już nad wykorzystaniem najnowszych rozwiązań z zakresu internetowych technologii do obsługi kont bankowych.

fot. bloomua - Fotolia.com

Bankowość mobilna

Druga rewolucja w bankowości jest związana z rozwojem urządzeń mobilnych i popularnością portali społecznościowych.


Urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe – druga rewolucja w bankowości

Obecnie banki starają się dostosować możliwości kont bankowych do współczesnych internetowych technologii. Druga rewolucja w bankowości jest związana z rozwojem urządzeń mobilnych i popularnością portali społecznościowych. Coraz więcej internautów korzysta z Internetu przy pomocy urządzeń mobilnych. Co za tym idzie, coraz więcej czasu internauci spędzają w serwisach społecznościowych. To tam dzisiaj ogniskuje się internetowe życie, dlatego eksperci pracują już na projektami banków, które będą w pełni dostosowane do obsługi kont przy pomocy urządzeń mobilnych (w chwili obecnej większość banków posiada jedynie mało funkcjonalne aplikacje na smartfony i tablety) oraz będą zintegrowane z serwisami społecznościowymi i zakupowymi (platforma Alior Sync już działa, mBank ze swoim bankiem nowej generacji ruszy niebawem).

Bankowość społecznościowa

Serwisy społecznościowe to już nie tylko moda, to pewnego rodzaju sposób życia. Spotykamy się w serwisach społecznościowych, nawiązujemy nowe znajomości, rozmawiamy z przedstawicielami marek i firm (interaktywna komunikacja marketingowa), kupujemy (zakupy społecznościowe) a już niedługo będziemy korzystać ze swojego konta bankowego poprzez nasz profil w serwisie społecznościowym. Twórcy Alior Sync wskazują, że mając profil na Facebooku, można chwalić się swoimi planami zakupowymi oraz zlecić przelew. W chwili obecnej co prawda można przesyłać małe kwoty, ale już niedługo będzie to pełnoprawny kanał obsługi konta. Nowością bankowości społecznościowej jest fakt, że odbiorca nie musi mieć konta w Alior Sync. Nie trzeba także znać nawet numeru konta odbiorcy przelewu, wystarczy e-mail. Bank gwarantuje pełne bezpieczeństwo, wszystko operacje będą autoryzowane indywidualnymi kodami.

Bankowość mobilna

Druga rewolucja bankowa ma całkowicie zintegrować banki z urządzeniami mobilnymi. Przy pomocy tabletów i smartfonów będziemy mogli szybko i łatwo zrobić przelew. Co więcej, Alior Sync np. oferuje takie nowatorskie rozwiązania jak możliwość sprawdzenia stanu oszczędności przez "potrząśnięcie" telefonem oraz szybki przelew na podstawie zdjęcia faktury, wykonanego aparatem znajdującym się w telefonie (faktura musi mieć wydrukowany specjalny kod obrazkowy). Warto wspomnieć, że w niedalekiej perspektywie smartfonów będziemy już powszechnie używali jako kart płatniczych przy niewielkich zakupach.

Nawet tak konserwatywne instytucje jak banki musiały się poddać zmianom związanym z rozwojem Internetu. Jednakże obserwując obecne modyfikacje (uruchamianie w pełni wirtualnych banków zintegrowanych z urządzeniami mobilnymi i serwisami społecznościowymi), można powiedzieć, że banki stały się awangardą tych zmian. Możliwość korzystania z konta bankowego w każdym miejscu na ziemi i o każdej porze dnia i nocy to dziś już nie wirtualna, ale realna rzeczywistość.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: